Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Porosi kuranore

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:42 pm

Porosi kuranore (1)


Njerėzit e dashur tė Allahut


Ajeti nė gjuhėn arabe
وَأَحْسِنُوا إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُحْسِنِين

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“…dhe bėni mirė,se me tė vėrtetė Allahu i do bamirėsit.” (Bekare,195)

إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ وَيُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِينَ
َ“...Allahu i do ata qė pendohen dhe ata qė ruhen prej punėve tė ndyta e tė neveritshme.” (Bekare,222)

بَلَى مَنْ أَوْفَى بِعَهْدِهِ وَاتَّقَى فَإِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُتَّقِينَ
“Jo,(nuk ėshtė ashtu si thonė ata) po kush e pėrmbush amanetin e vet (ėshtė besnik) dhe ruhet nga mėkatet, ’ka dyshim,Allahu i do ata qė ruhen.” (Ali Imran,76)

…وَاللَّهُ يُحِبُّ الصَّابِرِينَ
“...Allahu i do durimtarėt.” (Ali Imran,146)


…وَاللَّهُ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ
“...e Allahu i do bamirėsit.” (Ali Imran,134)

…إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُقْسِطِينَ
“...Allahu i do tė drejtit.” (Maide,42)


…وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ مَعَ الْمُتَّقِينَ
“...e dijeni se Allahu ėshtė me ata qė ruhen (tė kėqijave).” (Teube, 36)

إِنَّ رَحْمَةَ اللَّهِ قَرِيبٌ مِنَ الْمُحْسِنِينَ
“S’ka dyshim se mėshira e Allahut ėshtė pranė atyre tė mirėve.” (A’raf, 56)

...إِنَّ اللَّهَ لا يُضِيعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِينَ
“...Allahu nuk ua humb shpėrblimin veprimmirėve.” (Teube, 120)

وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِينَ
“E ata, tė cilėt luftuan pėr hir Tonė, Ne me siguri do t’i orientojmė rrugės pėr te Ne, e nuk ka dyshim se Allahu ėshtė nė krahun e bamirėsve.” (Ankebut, 69)

…إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِينَ
“...Allahu i do ata qė mbėshteten.”(Ali- Imran,159)

Autor:M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu:Mr.Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:44 pm

Porosi kuranore (2)

Njerėzit e urryer prej Allahut


Ajeti nė gjuhėn arabe
وَاللَّهُ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الْفَاسِقِينَ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“...Allahu nuk e vė nė rrugė tė drejtė popullin e prishur.” (Saff, 5)

وَاللَّهُ لا يُحِبُّ الْمُفْسِدِينَ.
َ“...Allahu nuk i do ngatėrrestarėt.” (Maide, 64)

...إِنَّ اللَّهَ لا يُصْلِحُ عَمَلَ الْمُفْسِدِينَ.
“...Allahu nuk e pėrkrah veprėn e tė prishurve.” (Junus, 81)

...وَاللَّهُ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ.
“...Popullin mizor Allahu nuk e vė nė rrugė tė drejtė.” (Teube, 19)


...وَاللَّهُ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الْكَافِرِينَ.
“...Allahu nuk vė nė rrugė tė drejtė popullin mohues..” (Teube, 37)


...إِنَّ اللَّهَ لا يُحِبُّ كُلَّ خَوَّانٍ كَفُورٍ.
“...Allahu nuk e do asnjė tradhtarė e bukėpėrmbysėt.” (Haxh, 38)

...إِنَّهُ لا يُحِبُّ الْمُسْتَكْبِرِينَ.
“...Ai nuk i do arrogantėt.” (Nahl, 23)

...إِنَّهُ لا يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ.
“...Ai nuk i do shkapėrderdhėsit.” (En’am, 141)

...إِنَّ اللَّهَ لا يَهْدِي مَنْ هُوَ كَاذِبٌ كَفَّارٌ.
“...ėshtė e vėrtetė se Allahu nuk udhėzon nė rrugė tė drejtė atė qė ėshtė rrenės, jobesimtar.” (Zumer, 3)

...إِنَّ اللَّهَ لا يَهْدِي مَنْ هُوَ مُسْرِفٌ كَذَّابٌ.
“...S’ka dyshim se Allahu nuk udhėzon nė rrugė atė qė e tejkalon dhe ėshtė rrenės.” (Gafir, 28)

...وَمَنْ يُشْرِكْ بِاللَّهِ فَقَدْ ضَلَّ ضَلَالا بَعِيدًا.
“...Ai qė i pėrshkruan shok Allahut, ai ka humbur dhe bėrė njė largim tė madh (prej sė vėrtetės).” (Nisa, 116)

Autor:M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu:Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:45 pm

Porosi kuranore (3)

Si duhet tė sillet muslimani me prindėrit e tij?

Ajeti nė gjuhėn arabe
...وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا وَذِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَقُولُوا لِلنَّاسِ حُسْنًا وَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ وَآَتُوا الزَّكَاةَ..

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“…tė silleni mirė ndaj prindėrve, ndaj tė afėrmve, ndaj jetimėve, ndaj tė varfėrve dhe njerėzve u thoni fjalė tė mira; Faleni namazin dhe jepni zeqatėn...” (Bekare, 83)

وَقَضَى رَبُّكَ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِيَّاهُ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا...
َ“Zoti yt ka dhėnė urdhėr tė prerė qė tė mos adhuroni tjetėr pos Tij, qė tė silleni nė mėnyrė bamirėse ndaj prindėrve...” (Isra, 23)

...إِمَّا يَبْلُغَنَّ عِنْدَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ كِلَاهُمَا فَلَا تَقُلْ لَهُمَا أُفٍّ وَلَا تَنْهَرْهُمَا وَقُلْ لَهُمَا قَوْلًا كَرِيمًا.
“...Nėse njėrin prej tyre, ose qė tė dy, i ka kapur pleqėria pranė kujdesit tėnd, atėherė mos u thuaj atyre as “of - oh”, as mos u bė i vrazhdė ndaj tyre, po atyre thuaju fjalė tė mira (tė buta, respektuese).” (Isra, 23)

وَاخْفِضْ لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ وَقُلْ رَبِّ ارْحَمْهُمَا كَمَا رَبَّيَانِي صَغِيرًا.
“Dhe nė shenjė mėshire shtrije pranė tyre krahun pėrulės e respektues dhe thuaj, “Zoti im! Mėshiroi ata tė dy, sikurse mė edukuan mua kur isha i vogėl.”(Isra, 24)

رَبُّكُمْ أَعْلَمُ بِمَا فِي نُفُوسِكُمْ إِنْ تَكُونُوا صَالِحِينَ فَإِنَّهُ كَانَ لِلْأَوَّابِينَ غَفُورًا.
“Zoti juaj e di mė sė miri atė qė keni nė shpirtin tuaj. Nėse keni qėllime tė mira, vėrtet Ai u fal atyre qė pendohen.” (Isra, 25)

Autor:M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu:Mr.Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:45 pm

Porosi kuranore (4)

Detyrimet ndaj prindėrve - koha e ndėrprerjes sė gjidhėnies


Ajeti nė gjuhėn arabe
وَوَصَّيْنَا الْإِنْسَانَ بِوَالِدَيْهِ حَمَلَتْهُ أُمُّهُ وَهْنًا عَلَى وَهْنٍ وَفِصَالُهُ فِي عَامَيْنِ أَنِ اشْكُرْ لِي وَلِوَالِدَيْكَ...

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Ne njeriun e kemi urdhėruar pėr (sjellje tė mira ndaj) prindit tė vet, sepse nėna e vet atė e barti me mund pas mundi dhe pas dy viteve ia ndau gjirin.(E porositėm) Tė jesh mirėnjohės ndaj Meje dhe ndaj dy prindėrve tu...” (Lukman, 14)

Rastet nė tė cilat prindėrit nuk meritojnė tė respektohen!

وَوَصَّيْنَا الْإِنْسَانَ بِوَالِدَيْهِ حُسْنًا وَإِنْ جَاهَدَاكَ لِتُشْرِكَ بِي مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ فَلَا تُطِعْهُمَا إِلَيَّ مَرْجِعُكُمْ فَأُنَبِّئُكُمْ بِمَا كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ.
“Ne e kemi obliguar njeriun me punė tė mira ndaj prindėrve tė vet, e nėse ata tė dy pėrpiqen tė shpijnė ty qė tė mė pėrshkruash Mua shok (zot tjetėr) pėr ēka ti nuk di asgjė, atėherė ti mos i respekto ata.
Kthimi juaj ėshtė tek Unė, e Unė do t’ju njoftoj pėr atė qė keni vepruar.” (Ankebut, Cool

Ēfarė thoshin idhujtarėt kur thirreshin nė besimin e vėrtetė?

وَإِذَا قِيلَ لَهُمُ اتَّبِعُوا مَا أَنْزَلَ اللَّهُ قَالُوا بَلْ نَتَّبِعُ مَا أَلْفَيْنَا عَلَيْهِ آَبَاءَنَا أَوَلَوْ كَانَ آَبَاؤُهُمْ لَا يَعْقِلُونَ شَيْئًا وَلَا يَهْتَدُونَ.
“E kur u thuhet atyre (idhujtarėve), “Pranoni atė qė Allahu e shpalli”! Ata thonė, “Jo, ne ndjekim atė rrugė nė tė cilėn i gjetėm prindėrit tanė”!
Edhe sikur prindėrit e tyre tė mos kenė kuptuar dhe tė mos jenė udhėzuar nė rrugėn e drejtė (ata do t’i pasonin)?” (Bekare, 170)

Autor: M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:46 pm

Porosi kuranore (5)

Si duhet ta jetojė muslimani jetėn e kėsaj bote?

Ajeti nė gjuhėn arabe
...قُلْ إِنَّ اللَّهَ لَا يَأْمُرُ بِالْفَحْشَاءِ...
Ajeti nė gjuhėn shqipe
“…Thuaju, “Allahu nuk urdhėron tė shėmtuarėn ...” (A’raf, 28)

Rastet nė tė cilat prindėrit nuk meritojnė tė respektohen!

...قُلْ أَمَرَ رَبِّي بِالْقِسْطِ...
“...Thuaj, “Allahu ma urdhėroi mua drejtėsinė...” (A’raf, 29)

...وَلَمْ يُصِرُّوا عَلَى مَا فَعَلُوا وَهُمْ يَعْلَمُونَ.
“…Dhe qė duke ditur, nuk vazhdojnė nė atė qė kanė punuar (nė tė keqen).” (Ali Imran, 135)

...وَأْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَانْهَ عَنِ الْمُنْكَرِ...
“...urdhėro pėr punė tė mira, e ndalo nga tė kėqijat...” (Lukman, 17)

Kujt duhet t’i mbėshteten besimtarėt?

...وَعَلَى اللَّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ...
“...andaj besimtarėt le t’i mbėshteten vetėm Allahut...” (Ali Imran, 122)

Kė duhet tė kenė frikė muslimanėt?

...وَخَافُونِ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ.
“...frikėsomuni Mua, nėse jeni besimtarė.” (Ali Imran, 175)

Kė duhet tė ndihmojė muslimani?

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا كُونُوا أَنْصَارَ اللَّهِ...
“O ju qė besuat, bėhuni ndihmėtarė tė Allahut....” (Saff, 14)

Cilėn rrugė duhet tė ndjekė muslimani?

وَهَذَا صِرَاطُ رَبِّكَ مُسْتَقِيمًا...
“Kjo ėshtė rruga e Zotit tėnd, ėshtė e drejtė...” (En’am, 126)

Autor: M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:46 pm

Porosi kuranore (6)

Kė duhet tė falėnderojė muslimani?

Ajeti nė gjuhėn arabe
فَاذْكُرُونِي أَذْكُرْكُمْ وَاشْكُرُوا لِي وَلَا تَكْفُرُونِ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Pra ju mė kujtoni Mua (me adhurime), Unė ju kujtoj juve (me shpėrblim) Mė falėnderoni e mos Mė mohoni.” (Bekareh, 152)

Kė duhet tė respektojė muslimani?

وَأَطِيعُوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ.
“...nėse jeni besimtarė, respektojeni Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij.” (Enfal, 1)

...وَمَنْ يُشَاقِقِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَإِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ.
“...e kush kundėrshton Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij, nuk ka dyshim se Allahu ėshtė ndėshkimfortė.” (Enfal, 13)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وَأُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ...
“O ju qė besuat, bindjuni Allahut, respektoni tė Dėrguarin dhe pėrgjegjėsit nga ju...” (Nisa, 59)

Nė cilat gjėra muslimanėt duhet tė ndihmojnė njėri-tjetrin?

…وَتَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَالتَّقْوَى...
“...Ndihmohuni mes vete me tė mira dhe nė tė mbara...” (Maide, 2)

Nė cilat gjėra muslimanėt nuk duhet ta ndihmojnė njėri-tjetrin?

...وَلَا تَعَاوَنُوا عَلَى الْإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ...
“...e mosni nė mėkate e armiqėsi....” (Maide, 2)

...وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ.
“...Kini dro dėnimit tė Allahut, se me tė vėrtetė Allahu ėshtė ndėshkues i fortė.” (Maide, 2)

Nė ēka duhet tė mbėshtetet muslimani?

...وَمَنْ يَعْتَصِمْ بِاللَّهِ فَقَدْ هُدِيَ إِلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ.
“...E kush i pėrmbahet fesė sė Allahut, ai pa dyshim ėshtė i udhėzuar nė rrugėn e drejtė.” (Ali-Imran, 101)

وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلَا تَفَرَّقُوا وَاذْكُرُوا نِعْمَةَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنْتُمْ أَعْدَاءً فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا.
“Dhe kapuni qė tė gjithė ju pėr litarin (fenė dhe Kuranin) e Allahut, e mos u pėrēani! Pėrkujtojeni nimetin e Allahut ndaj jush, kur ju (para se ta pranonit fenė islame) ishit tė armiqėsuar, e Ai i bashkoi zemrat tuaja dhe ashtu me dhuntinė e Tij aguat tė jeni vėllezėr.” (Ali-Imran, 103)

Autor: M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:47 pm

Porosi kuranore (7)

Grupi i muslimanėve qė thėrret nė atė qė ėshtė e dobishme dhe ndalon nga ajo qė ėshtė e dėmshme

Ajeti nė gjuhėn arabe
وَلْتَكُنْ مِنْكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Nga ju le tė jetė grup qė thėrret nė atė qė ėshtė e dobishme, urdhėron pėr punė tė mbara dhe ndalon nga e keqja. Tė tillėt janė ata tė shpėtuarit.” (Ali-Imran, 104)

Pėrse muslimanėt janė njerėzit mė tė dobishėm (tė zgjedhur)?

Ajeti nė gjuhėn arabe
كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Ju jeni populli mė i dobishėm, i ardhur pėr tė mirėn e njerėzve, tė urdhėroni pėr mirė, tė ndaloni nga veprat e kėqija dhe tė besoni nė Allahun.” (Ali-Imran, 110)

Si duhet tė veprojė besimtari nė mėnyrė qė t’i shpėtojė dėnimit tė Allahut?

Ajeti nė gjuhėn arabe
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا اصْبِرُوا وَصَابِرُوا وَرَابِطُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“O ju besimtarė, bėni durim, bėhuni tė qėndrueshėm kundėr armikut, rrini tė pėrgatitur dhe, qė tė shpėtoni, ruajuni dėnimit tė Allahut.” (Ali-Imran, 200)

Ata qė posedojnė sjellje tė mira

Ajeti nė gjuhėn arabe
وَمَا يُلَقَّاهَا إِلَّا الَّذِينَ صَبَرُوا وَمَا يُلَقَّاهَا إِلَّا ذُو حَظٍّ عَظِيمٍ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Mirėpo kėtė nuk mund ta arrijė kush, pos atyre qė janė tė durueshėm, dhe nuk mund ta arrijė kush, pos atyre qė kanė virtyt tė lartė.” (Fussilet, 35)

Pėrse muslimanėt janė populli (umeti) mė i dalluar?

Ajeti nė gjuhėn arabe
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ يَجْعَلْ لَكُمْ فُرْقَانًا وَيُكَفِّرْ عَنْكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيمِ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“O ju qė besuat, nėse keni frikė Allahun, Ai do tė vėrė udhėzim (nė zemrat tuaja) pėr ju, do t’ua mbulojė tė kėqijat, do t’ua falė mėkatet. Allahu ėshtė dhurues i madh.” (Enfal, 29)

Autor: M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:47 pm

Porosi kuranore (9)

Kush bėn jetė tė mirė nė kėtė botė?

Ajeti nė gjuhėn arabe
وَلَا تُصَعِّرْ خَدَّكَ لِلنَّاسِ...

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Dhe mos shtrembėro fytyrėn tėnde prej njerėzve…” (Lukman, 18)

A lejohet qė mulimani tė sillet me arrogancė dhe mendjemadhėsi?

Ajeti nė gjuhėn arabe
...وَلَا تَمْشِ فِي الْأَرْضِ مَرَحًا إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ كُلَّ مُخْتَالٍ فَخُورٍ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“...mos ec nėpėr tokė kryelartė, se Allahu nuk e do asnjė mendjemadh e qė shumė lavdėrohet.” (Lukman, 18)

Ajeti nė gjuhėn arabe
لِكَيْ لَا تَأْسَوْا عَلَى مَا فَاتَكُمْ وَلَا تَفْرَحُوا بِمَا آَتَاكُمْ وَاللَّهُ لَا يُحِبُّ كُلَّ مُخْتَالٍ فَخُورٍ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Ashtu qė tė mos dėshpėroheni tepėr pėr atė qė ju ka kaluar, e as tė mos gėzoheni tepėr me atė qė Ai u ka dhėnė, pse Allahu nuk e do asnjė arrogant qė u lavdėrohet tė tjerėve.”
(Hadid, 23)

Si duhet tė ecė muslimani?

Ajeti nė gjuhėn arabe
وَلَا تَمْشِ فِي الْأَرْضِ مَرَحًا إِنَّكَ لَنْ تَخْرِقَ الْأَرْضَ وَلَنْ تَبْلُغَ الْجِبَالَ طُولًا.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Dhe mos ec nėpėr tokė me mburrje, pse ti as nuk mund ta ēash tokėn as nuk mund ta arrish lartėsinė e maleve.” (Isra, 37)

Ajeti nė gjuhėn arabe
وَاقْصِدْ فِي مَشْيِكَ.
Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Tė jesh i matur nė ecjen tėnde.” (Lukman, 19)

Si duhet tė flasė muslimani?

Ajeti nė gjuhėn arabe
...وَاغْضُضْ مِنْ صَوْتِكَ إِنَّ أَنْكَرَ الْأَصْوَاتِ لَصَوْتُ الْحَمِيرِ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“...ule zėrin tėnd, se zėri mė i egėr ėshtė zėri i gomarit.” (Lukman, 19)

Autor: M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:47 pm

Porosi kuranore (10)

Pėr ata tė cilėt ofendojnė dhe pėrqeshin

Ajeti nė gjuhėn arabe
وَيْلٌ لِكُلِّ هُمَزَةٍ لُمَزَةٍ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Mjerė pėr secilin qė ofendon e pėrqesh (njerėzit).” (Humeze, 1)

Pėr ata tė cilėt tallin dhe pėrqeshin

Ajeti nė gjuhėn arabe
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لَا يَسْخَرْ قَومٌ مِنْ قَوْمٍ عَسَى أَنْ يَكُونُوا خَيْرًا مِنْهُمْ وَلَا نِسَاءٌ مِنْ نِسَاءٍ عَسَى أَنْ يَكُنَّ خَيْرًا مِنْهُنَّ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“O ju qė besuat, nuk bėn tė tallet njė popull me njė popull tjetėr, meqė tė pėrqeshurit mund tė jenė mė tė mirė nga ata tė cilėt pėrqeshin dikė tjetėr, e as gratė me gratė e tjera, sepse mund tė ndodhė qė gratė e tjera tė jenė mė tė mira se ato qė pėrqeshin (duke e nėnēmuar njėri-tjetrin)." (Huxhurat, 11)

Pėr ata tė cilėt e etiketojnė njėri-tjetrin me nofka (llagape) tė shėmtuara

Ajeti nė gjuhėn arabe
...وَلَا تَلْمِزُوا أَنْفُسَكُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ بِئْسَ الِاسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِيمَانِ وَمَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولَئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“…dhe mos etiketoni njėri-tjetrin me llagape. Pas besimit ėshtė keq tė pėrhapet llagapi i keq. E ata qė nuk pendohen, janė mizorė.” (Huxhurat, 11)

Pėr ata tė cilėt e pergjojnė dhe spiunojnė njėri-tjetrin

Ajeti nė gjuhėn arabe
...وَلَا تَجَسَّسُوا وَلَا يَغْتَبْ بَعْضُكُمْ بَعْضًا أَيُحِبُّ أَحَدُكُمْ أَنْ يَأْكُلَ لَحْمَ أَخِيهِ مَيْتًا فَكَرِهْتُمُوهُ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَحِيمٌ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“...dhe mos hulumtoni pėr zbulimin e tė metave tė njėri-tjetrit, dhe mos pėrgjoni njėri-tjetrin; a mos ndonjėri prej jush dėshiron tė hajė mishin e vėllait tė vet tė vdekur?
Atė pra e urreni! Kini frikė nga ndėshkimi i Allahut, e Allahu ėshtė mėshirues, Ai pranon shumė pendimin.” (Huxhurat, 12)

Autor: M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:48 pm

Porosi kuranore (11)

Kur lejohet qė muslimani tė flasė para masės me shprehje tė kėqija?

Ajeti nė gjuhėn arabe
لَا يُحِبُّ اللَّهُ الْجَهْرَ بِالسُّوءِ مِنَ الْقَوْلِ إِلَّا مَنْ ظُلِمَ وَكَانَ اللَّهُ سَمِيعًا عَلِيمًا

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Allahu nuk do publikimin e shprehjeve tė kėqija pėrveē (publikimit) tė atij qė i ėshtė bėrė e padrejtė. Allahu ėshtė dėgjues, i dijshėm.” (Nisa, 148)

A lejohet qė muslimani tė shtrojė pyetje pa pasur nevojė?

Ajeti nė gjuhėn arabe
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لَا تَسْأَلُوا عَنْ أَشْيَاءَ إِنْ تُبْدَ لَكُمْ تَسُؤْكُمْ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“O ju qė besuat, mos pyetni pėr sende qė nėse u thuhet ajo (pyetja) haptazi, ju vjen keq juve.” (Maide, 101)

Kur ėshtė e lejuar dhe kur e ndaluar biseda e fshehtė?

Ajeti nė gjuhėn arabe
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا إِذَا تَنَاجَيْتُمْ فَلَا تَتَنَاجَوْا بِالْإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ وَمَعْصِيَةِ الرَّسُولِ وَتَنَاجَوْا بِالْبِرِّ وَالتَّقْوَى وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِي إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ.
Ajeti nė gjuhėn shqipe
“O ju qė keni besuar, kur bisedoni mes vete fshehurazi, mos bisedoni pėr ēka ėshtė mėkat, armiqėsi dhe kundėrshti ndaj Pejgamberit, por bisedoni pėr punė tė ndershme e tė matura dhe kini frikėn Allahut, tek i Cili do tė tuboheni!”
(Muxhadeleh, 9)

Ajeti nė gjuhėn arabe
إِنَّمَا النَّجْوَى مِنَ الشَّيْطَانِ لِيَحْزُنَ الَّذِينَ آَمَنُوا وَلَيْسَ بِضَارِّهِمْ شَيْئًا إِلَّا بِإِذْنِ اللَّهِ وَعَلَى اللَّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Bisedėn e fshehtė e nxit vetėm djalli pėr t’i shqetėsuar ata qė besuan, ndonėse ajo nuk mund t’i dėmtojė ata fare pa dėshirėn e Allahut, andaj vetėm Allahut le t’i mbėshteten besimtarėt!” (Muxhadeleh, 10)

Autor: M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:48 pm

Porosi kuranore (12)

Pėrse besimtari duhet tė largohet nga dyshimet?

Ajeti nė gjuhėn arabe
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا اجْتَنِبُوا كَثِيرًا مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“O ju qė keni besuar, largohuni prej dyshimeve tė shumta, meqė disa dyshime janė mėkat.” (Huxhurat, 12)

Ēfarė do tė ndodhė me ata qė i fyejnė besimtarėt dhe besimtaret?

Ajeti nė gjuhėn arabe
وَالَّذِينَ يُؤْذُونَ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ بِغَيْرِ مَا اكْتَسَبُوا فَقَدِ احْتَمَلُوا بُهْتَانًا وَإِثْمًا مُبِينًا

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“E ata qė fyejnė besimtarėt dhe besimtaret, pėr ēka ata nuk janė fajtorė, ata kanė ngarkuar veten me njė mėkat shumė tė madh.” (Ahzab, 58)

Cili ėshtė rezultati i atij qė gabimin e vetvetes ia mvesh tė pafajshmit?

Ajeti nė gjuhėn arabe
وَمَنْ يَكْسِبْ خَطِيئَةً أَوْ إِثْمًا ثُمَّ يَرْمِ بِهِ بَرِيئًا فَقَدِ احْتَمَلَ بُهْتَانًا وَإِثْمًا مُبِينًا.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Kush bėn ndonjė gabim ose mėkat, e pastaj atė ia hedh njė tė pafajshmit, ai ngarkohet me njė shpifje e me njė mėkat tė hapėt.” (Nisa, 112)

Autor: M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:49 pm

Porosi kuranore (13)

Ruajtja e besimtarit nga mėkatet publike dhe ato tė fshehta

Ajeti nė gjuhėn arabe
...وَلَا تَقْرَبُوا الْفَوَاحِشَ مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَمَا بَطَنَ...

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“…tė mos u afroheni mėkateve tė hapta apo tė fshehta...” (En’am, 151)

Si duhet tė veprojė besimtari kur kalon pranė sė keqes?

Ajeti nė gjuhėn arabe
وَإِذَا مَرُّوا بِاللَّغْوِ مَرُّوا كِرَامًا

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“...dhe kur (rastėsisht) kalojnė pranė tė keqes, kalojnė duke e ruajtur karakterin e vet.” (Furkan, 72)

Si duhet tė sillet besimtari me tė paditurin - injorantin?

Ajeti nė gjuhėn arabe
خُذِ الْعَفْوَ وَأْمُرْ بِالْعُرْفِ وَأَعْرِضْ عَنِ الْجَاهِلِينَ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Ti (Muhamed) merre tė lehtėn, urdhėro pėr mirė dhe hiqu prej tė padijshmėve.” (A’raf, 199)

Si duhet tė veprojmė ndaj injorantėve (xhahilėve) kur ata na drejtohen me fjalė?

Ajeti nė gjuhėn arabe
وَعِبَادُ الرَّحْمَنِ الَّذِينَ يَمْشُونَ عَلَى الْأَرْضِ هَوْنًا وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“E robėrit e Zotit janė ata qė ecin nėpėr tokė tė qetė, e kur atyre me fjalė u drejtohen injorantėt, ata thonė, “Paqe!” (Furkan, 63)

Autor: M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:49 pm

Porosi kuranore (14)

A lejohet qė muslimani tė ndėrhyjė nė gjėra pėr tė cilat nuk ka njohuri?

Ajeti nė gjuhėn arabe
وَلَا تَقْفُ مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ كُلُّ أُولَئِكَ كَانَ عَنْهُ مَسْئُولًا.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Mos iu qas asaj pėr tė cilėn nuk ke njohuri, pse tė dėgjuarit, tė pamurit dhe zemra, pėr tė gjitha kėto ka pėrgjegjėsi.” (Isra, 36)

Ēfarė duhet tė bėjė besimtari kur dėgjon ndonjė lajm?

Ajeti nė gjuhėn arabe
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا إِنْ جَاءَكُمْ فَاسِقٌ بِنَبَأٍ فَتَبَيَّنُوا أَنْ تُصِيبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَى مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِينَ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“O ju qė keni besuar, nėse ndonjė i pandėrgjegjshėm u sjell ndonjė lajm, ju shqyrtojeni mirė, ashtu qė tė mos e goditni ndonjė popull pa e ditur realitetin, e pastaj tė pendoheni pėr atė qė keni bėrė.” (Huxhurat, 6)

Si duhet tė sillemi me ata qė na ofrojnė paqe?

Ajeti nė gjuhėn arabe
سَتَجِدُونَ آَخَرِينَ يُرِيدُونَ أَنْ يَأْمَنُوكُمْ وَيَأْمَنُوا قَوْمَهُمْ كُلَّ مَا رُدُّوا إِلَى الْفِتْنَةِ أُرْكِسُوا فِيهَا فَإِنْ لَمْ يَعْتَزِلُوكُمْ وَيُلْقُوا إِلَيْكُمُ السَّلَمَ وَيَكُفُّوا أَيْدِيَهُمْ فَخُذُوهُمْ وَاقْتُلُوهُمْ حَيْثُ ثَقِفْتُمُوهُمْ وَأُولَئِكُمْ جَعَلْنَا لَكُمْ عَلَيْهِمْ سُلْطَانًا مُبِينًا.َ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Pėrpos atyre qė srtehohen te njė popull, me tė cilin keni marrveshje, dhe pėrpos atyre qė vijnė te ju, e u vjen rėndė tė luftojnė kundėr jush ose kundėr popullit tė vet.
Sikur Allahu tė donte do t’ju jepte atyre fuqi e pushtet mbi ju dhe do t’ju luftonin.
Nė qoftė se ata tėrhiqen prej jush, nuk ju luftojnė dhe ju ofrojnė paqe, atėherė Allahu nuk ju lejon rrugė (luftė) kundėr tyre.” (Nisa, 90)

Autor: M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:49 pm

Porosi kuranore (15)

Ēfarė duhet tė veprojė muslimani kur dėgjon se fjalėt e Allahut mohohen dhe me to bėhet shaka?

Ajeti nė gjuhėn arabe
وَقَدْ نَزَّلَ عَلَيْكُمْ فِي الْكِتَابِ أَنْ إِذَا سَمِعْتُمْ آَيَاتِ اللَّهِ يُكْفَرُ بِهَا وَيُسْتَهْزَأُ بِهَا فَلَا تَقْعُدُوا مَعَهُمْ حَتَّى يَخُوضُوا فِي حَدِيثٍ غَيْرِهِ إِنَّكُمْ إِذًا مِثْلُهُمْ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Juve u ėshtė shpallur nė librin (Kuranin) qė, kur tė dėgjoni se po mohohet Kurani i Allahut dhe po bėhet tallje me tė, mos rrini me ata derisa tė mos hyjnė nė bisedė tjetėr. Pėrndryshe, ju do tė jeni si ata.” (Nisa, 140)

Morali dhe sjelljet e mira nė tubimet e muslimanėve (mexhlise)

Ajeti nė gjuhėn arabe
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا إِذَا قِيلَ لَكُمْ تَفَسَّحُوا فِي الْمَجَالِسِ فَافْسَحُوا يَفْسَحِ اللَّهُ لَكُمْ وَإِذَا قِيلَ انْشُزُوا فَانْشُزُوا يَرْفَعِ اللَّهُ الَّذِينَ آَمَنُوا مِنْكُمْ وَالَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرٌ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“O ju qė besuat, kur t’ju thuhet, zgjerohuni (bėni vend) nė vend ndeje, zgjerohuni, se Allahu bėn zgjerim pėr ju, e kur t’ju thuhet, ngrihuni! Atėherė ju ngrihuni, Allahu i lartėson ata qė besuan prej jush, i lartėson nė shkallė tė lartė ata tė cilėve u ėshtė dhėnė dituri. Allahu ėshtė i njohur mirė me atė qė punoni.” (Muxhadeleh, 11)

Ajeti nė gjuhėn arabe
وَثِيَابَكَ فَطَهِّرْ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Dhe rrobat tua pastroji!” (Muddeththir, 4)

Ajeti nė gjuhėn arabe
وَالرُّجْزَ فَاهْجُرْ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Dhe tė keqes sė ndyrė largoju.” (Muddeththir, 5)

Autor: M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:50 pm

Porosi kuranore (16)

Cila ėshtė metodologjia e thirrjes nė Islam?

Ajeti nė gjuhėn arabe
ادْعُ إِلَى سَبِيلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَجَادِلْهُمْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ...

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Ti (Muhamed) thirr pėr nė rrugėn e Zotit tėnd me urtėsi e kėshillė tė mirė dhe polemizo me ata (kundėrshtarėt) me atė mėnyrė qė ėshtė mė e mira…” (Nahl, 125)

Cila ėshtė pėrshėndetja islame?

Ajeti nė gjuhėn arabe
...فَإِذَا دَخَلْتُمْ بُيُوتًا فَسَلِّمُوا عَلَى أَنْفُسِكُمْ تَحِيَّةً مِنْ عِنْدِ اللَّهِ مُبَارَكَةً طَيِّبَةً كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُمُ الْآَيَاتِ لَعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“...Kur tė hyni nė ndonjė shtėpi pėrshėndetni (ata qė janė nė to) me njė pėrshėndetje tė caktuar nga Allahu (me selamun alejkum) qė ėshtė e bekuar dhe e kėndshme. Kėshtu Allahu ua sqaron argumentet qė t’i kuptoni.”(Nur, 61)

Cila ėshtė pėrgjigja e pėrshėndetjes islame?

Ajeti nė gjuhėn arabe
وَإِذَا حُيِّيتُمْ بِتَحِيَّةٍ فَحَيُّوا بِأَحْسَنَ مِنْهَا أَوْ رُدُّوهَا إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ حَسِيبًا.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Kur pėrshėndeteni me ndonjė pėrshėndetje, ju ktheni pėrshėndetje edhe mė tė mirė, ose kthejeni ashtu. Allahu llogarit pėr ēdo send.” (Nisa, 86)

Pėrmendja e shprehjes “nė dashtė Allahu” (inshallah)

Ajetet nė gjuhėn arabe
وَلَا تَقُولَنَّ لِشَيْءٍ إِنِّي فَاعِلٌ ذَلِكَ غَدًا.

إِلَّا أَنْ يَشَاءَ اللَّهُ وَاذْكُرْ رَبَّكَ إِذَا نَسِيتَ وَقُلْ عَسَى أَنْ يَهْدِيَنِ رَبِّي لِأَقْرَبَ مِنْ هَذَا رَشَدًا.

Ajetet nė gjuhėn shqipe
“Dhe mos thuaj kurrsesi pėr ndonjė ēėshtje, “Unė do ta bėj kėtė nesėr!” (Kehf, 23)

“Vetėm (nėse i shton), “Nė dashtė Allahu!” E kur tė harrosh, pėrmende Zotin tėnd dhe thuaj, “Shpresohet se Zoti im do tė mė japė udhėzim edhe mė tė afėrt prej kėtij (tė as-habi kehfit).” (Kehf, 24)

Autor: M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:50 pm

Porosi kuranore (17)

Si duhet tė sillet muslimani me tė padrejtin, tė keqin, zullumqarin?

Ajeti nė gjuhėn arabe
وَالَّذِينَ إِذَا أَصَابَهُمُ الْبَغْيُ هُمْ يَنْتَصِرُونَ.ُ...

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Edhe ata qė kur i godet e padrejta, i kundėrvihen.” (Shura, 39)

وَجَزَاءُ سَيِّئَةٍ سَيِّئَةٌ مِثْلُهَا فَمَنْ عَفَا وَأَصْلَحَ فَأَجْرُهُ عَلَى اللَّهِ إِنَّهُ لَا يُحِبُّ الظَّالِمِينَ.

“Ndėshkimi i sė keqes bėhet me njė tė keqe nė tė njėjtėn masė, e kush fal e bėn pajtim, shpėrblimi i tij ėshtė tek Allahu. Vėrtet, Ai nuk i do zullumqarėt.” ( Shura, 40)

وَلَا تَسْتَوِي الْحَسَنَةُ وَلَا السَّيِّئَةُ ادْفَعْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذِي بَيْنَكَ وَبَيْنَهُ عَدَاوَةٌ كَأَنَّهُ وَلِيٌّ حَمِيمٌ.

“Nuk ėshtė e barabartė e mira dhe e keqja. Andaj, (tė keqen) ktheje nė mėnyrėn mė tė mirė, se atėherė ai, me tė cilin kishit njėfarė armiqėsie, do tė bėhet mik i afėrt.” (Fussilet, 34)

إِنْ تُبْدُوا خَيْرًا أَوْ تُخْفُوهُ أَوْ تَعْفُوا عَنْ سُوءٍ فَإِنَّ اللَّهَ كَانَ عَفُوًّا قَدِيرًا

“Nėse publikoni ndonjė tė mirė ose e fshihni atė, ose i falni ndonjė tė keqe (dikujt), Allahu i Plotfuqishėm fal shumė.” (Nisa, 149)

وَلَمَنْ صَبَرَ وَغَفَرَ إِنَّ ذَلِكَ لَمِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ.

“Kush bėn durim dhe fal, s’ka dyshim se ajo ėshtė virtyti mė i lartė (i lavdishėm).” (Shura, 43)

Shpėrblimi i keqbėrėsve (atyre qė bėjnė vepra tė shėmtuara)?

Ajeti nė gjuhėn arabe
وَمَنْ يَعْمَلْ سُوءًا أَوْ يَظْلِمْ نَفْسَهُ ثُمَّ يَسْتَغْفِرِ اللَّهَ يَجِدِ اللَّهَ غَفُورًا رَحِيمًا.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Kush bėn ndonjė tė keqe ose e ngarkon veten, pastaj kėrkon falje te Allahu, ai e gjen Allahun falės dhe mėshirues.” (Nisa, 110)


وَمَنْ يَكْسِبْ إِثْمًا فَإِنَّمَا يَكْسِبُهُ عَلَى نَفْسِهِ وَكَانَ اللَّهُ عَلِيمًا حَكِيمًا.

“Kush bėn ndonjė mėkat, ai ka ngarkuar vetveten. Allahu i di hollėsitė, ėshtė gjykatės i drejtė.” (Nisa, 111)

وَلَا تَكْسِبُ كُلُّ نَفْسٍ إِلَّا عَلَيْهَا وَلَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَى ثُمَّ إِلَى رَبِّكُمْ مَرْجِعُكُمْ فَيُنَبِّئُكُمْ بِمَا كُنْتُمْ فِيهِ تَخْتَلِفُونَ.

“Thuaj, “A tė kėrkojė Zot pos Allahut, e Ai ėshtė Zot i ēdo sendi (ekzistues) dhe dėmi i secilit person ėshtė kundėr vetes. Askush nuk do ta bartė barrėn e tjetrit. Mandej, kthimi juaj ėshtė te Zoti juaj; e Ai ju njofton pėr atė qė pėrēaheshit.” (En’am, 164)

Autor: M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:51 pm

Porosi kuranore (18)

A lejohet koprracia nė Islam?

Ajeti nė gjuhėn arabe
وَلَا تَجْعَلْ يَدَكَ مَغْلُولَةً إِلَى عُنُقِكَ وَلَا تَبْسُطْهَا كُلَّ الْبَسْطِ فَتَقْعُدَ مَلُومًا مَحْسُورًا مَلُوماً مَحْسُوراً.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Dhe mos e bėj dorėn tėnde tė lidhur pėr qafe (mos u bė koprrac), e as mos e shtrij nė tėrėsi, e tė mbetesh i qortuar dhe duarthatė (nga shpenzimi i tepėrt).” (Isra, 29)

وَالَّذِينَ إِذَا أَنْفَقُوا لَمْ يُسْرِفُوا وَلَمْ يَقْتُرُوا وَكَانَ بَيْنَ ذَلِكَ قَوَامًا.

“Edhe ata qė kur shpenzojnė nuk e teprojnė e as nuk janė dorėshtrėnguar, por mbajnė mesataren e janė tė matur.” (Furkan, 67)

A lejohet shpenzimi i pasurisė pa masė?

Ajeti nė gjuhėn arabe
وَآَتِ ذَا الْقُرْبَى حَقَّهُ وَالْمِسْكِينَ وَابْنَ السَّبِيلِ وَلَا تُبَذِّرْ تَبْذِيرًا..

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Dhe jepi ēdo tė afėrmi tė drejtėn qė i takon, edhe tė varfrit, edhe atij nė kurbet, po mos shpenzo tepėr e pa rrugė.” (Isra, 26)

Kush janė mastrafxhinjtė (ata qė shpenzojnė pa masė)?

Ajeti nė gjuhėn arabe
إِنَّ الْمُبَذِّرِينَ كَانُوا إِخْوَانَ الشَّيَاطِينِ وَكَانَ الشَّيْطَانُ لِرَبِّهِ كَفُورًا.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Ata qė shpenzojnė tepėr (mastrafxhinjtė) janė vėllezėr (nė veprim) tė djajve, e djalli ėshtė pėrbuzės i madh i Zotit tė Tij.” (Isra, 27)

Autor: M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:51 pm

Porosi kuranore (19)

Ēfarė duhet tė bėjmė nėse nuk kemi mundėsi tė ndihmojmė nevojtarėt?

Ajeti nė gjuhėn arabe
وَإِمَّا تُعْرِضَنَّ عَنْهُمُ ابْتِغَاءَ رَحْمَةٍ مِنْ رَبِّكَ تَرْجُوهَا فَقُلْ لَهُمْ قَوْلًا مَيْسُورًا.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Nėse detyrohesh t’ua kthesh shpinėn atyre (tė afėrmve etj.), duke kėrkuar mėshirėn tė cilėn e shpreson nga Zoti yt (furnizim pėr t’i ndihmuar ata), atėherė thuaju atyre fjalė tė mira (tė lehta).” (Isra, 28)

A lejohet ryshfeti nė Islam (ngrėnia e pasurisė nė mėnyrė tė padrejtė)?

وَلَا تَأْكُلُوا أَمْوَالَكُمْ بَيْنَكُمْ بِالْبَاطِلِ وَتُدْلُوا بِهَا إِلَى الْحُكَّامِ لِتَأْكُلُوا فَرِيقًا مِنْ أَمْوَالِ النَّاسِ بِالْإِثْمِ وَأَنْتُمْ تَعْلَمُونَ.

“Dhe mos e hani pasurinė e njėri-tjetrit nė mėnyrė tė palejuar, e as mos u paraqitni me te (me ryshfet) te gjykatėsit pėr tė grabitur nė mėnyrė tė padrejtė njė pjesė tė pasurisė sė njerėzve, kur ju e dini (se pa tė drejtė po e hani atė).” (Bekare, 188)

Ēfarė ndihme duhet tė ofrojė muslimani?

Ajeti nė gjuhėn arabe
مَنْ يَشْفَعْ شَفَاعَةً حَسَنَةً يَكُنْ لَهُ نَصِيبٌ مِنْهَا وَمَنْ يَشْفَعْ شَفَاعَةً سَيِّئَةً يَكُنْ لَهُ كِفْلٌ مِنْهَا وَكَانَ اللَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ مُقِيتًا.

Ajeti nė gjuhėn shqipe

“Kush ofron ndihmė tė mirė, do tė ketė pjesė nga ajo, dhe kush ofron ndihmė tė keqe do tė ngarkohet me tė. Allahu ėshtė i plotfuqishėm ndaj ēdo sendi.” (Nisa, 85)

Autor: M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:51 pm

Porosi kuranore (20)

A lejohet pėr muslimanin pirja e alkoolit, bixhozi, kumari?

Ajeti nė gjuhėn arabe
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيْسِرُ وَالْأَنْصَابُ وَالْأَزْلَامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“O ju qė besuat, s’ka dyshim se vera, bixhozi, idhujt dhe hedhja e shigjetės (pėr fall) janė vepra tė ndyta nga shejtani. Pra, largohuni prej tyre qė tė jeni tė shpėtuar.” (Maide, 90)

إِنَّمَا يُرِيدُ الشَّيْطَانُ أَنْ يُوقِعَ بَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَاءَ فِي الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ وَيَصُدَّكُمْ عَنْ ذِكْرِ اللَّهِ وَعَنِ الصَّلَاةِ فَهَلْ أَنْتُمْ مُنْتَهُونَ.

“Shejtani nuk dėshiron tjetėr, pėrveē se nėpėrmjet verės dhe bixhozit tė hedhė armiqėsi mes jush, t’ju pengojė nga tė pėrmendurit Zotin dhe t’ju largojė nga namazi. Pra, a po i jepni fund (alkoolit e bixhozit)?” (Maide, 91)

يَسْأَلُونَكَ عَنِ الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ قُلْ فِيهِمَا إِثْمٌ كَبِيرٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَإِثْمُهُمَا أَكْبَرُ مِنْ نَفْعِهِمَا...

“Tė pyesin ty pėr verėn dhe bixhozin. Thuaj, “Qė tė dyja janė mėkat i madh, e ka edhe dobi nė to (tė pakta) pėr njerėz, por dėmi i tyre ėshtė mė i madh se dobia e tyre…” (Bekare, 219)

Pėrmbushja e premtimeve

Ajeti nė gjuhėn arabe

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا أَوْفُوا بِالْعُقُودِ.

“O Ju qė besuat! Zbatoni premtimet (obligimet).” (Maide, 1)


يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ.

“O ju qė besuat, pse po e thoni atė qė nuk e punoni?” (Saff, 2)

كَبُرَ مَقْتًا عِنْدَ اللَّهِ أَنْ تَقُولُوا مَا لَا تَفْعَلُونَ.

“Tek Allahu ėshtė shumė e urrejtur ta thoni atė qė nuk e punoni!” (Saff, 3)

...وَأَوْفُوا بِالْعَهْدِ إِنَّ الْعَهْدَ كَانَ مَسْئُولًا.

“...Premtimin zbatojeni, pse pėr premtimin ka pėrgjegjėsi.” (Isra, 34)

وَأَوْفُوا بِعَهْدِ اللَّهِ إِذَا عَاهَدْتُمْ وَلَا تَنْقُضُوا الْأَيْمَانَ بَعْدَ تَوْكِيدِهَا وَقَدْ جَعَلْتُمُ اللَّهَ عَلَيْكُمْ كَفِيلًا إِنَّ اللَّهَ يَعْلَمُ مَا تَفْعَلُونَ.

“Meqė keni premtuar, pra zbatojeni premtimin e dhėnė ndaj Allahut, e mos i prishni betimet pasi i keni vėrtetuar ato, duke qenė se Allahun e bėtė garant tuajin. Vėrtet, Allahu e di se ēka punoni.” (Nahl, 91)

Cili ėshtė dėnimi pėr ata qė i thyejnė zotimet?

Ajeti nė gjuhėn arabe
إِنَّ الَّذِينَ يَشْتَرُونَ بِعَهْدِ اللَّهِ وَأَيْمَانِهِمْ ثَمَنًا قَلِيلًا أُولَئِكَ لَا خَلَاقَ لَهُمْ فِي الْآَخِرَةِ وَلَا يُكَلِّمُهُمُ اللَّهُ وَلَا يَنْظُرُ إِلَيْهِمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَلَا يُزَكِّيهِمْ وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“Ata qė pėr njė vlerė tė paktė e shesin besėn e dhėnė Allahut, ndryshojnė edhe zotimet e tyre, tė tillėt nuk kanė pjesė (mėshirė) nė botėn tjetėr, dhe nė ditėn e kijametit Allahu nuk u flet atyre, nuk i shikon ata dhe nuk i pastron (prej barrės sė gabimeve), ata kanė njė dėnim tė dhembshėm.” (Ali Imran, 77)

Zotimi dhe shpagimi pėr tė

يُهْلِكُونَ أَنْفُسَهُمْ وَاللَّهُ يَعْلَمُ إِنَّهُمْ لَكَاذِبُونَ.

“E shkatėrrojnė veten e tyre; Allahu e di se ata janė rrenacakė.” (Teube, 42)

لَا يُؤَاخِذُكُمُ اللَّهُ بِاللَّغْوِ فِي أَيْمَانِكُمْ وَلَكِنْ يُؤَاخِذُكُمْ بِمَا عَقَّدْتُمُ الْأَيْمَانَ فَكَفَّارَتُهُ إِطْعَامُ عَشَرَةِ مَسَاكِينَ مِنْ أَوْسَطِ مَا تُطْعِمُونَ أَهْلِيكُمْ أَوْ كِسْوَتُهُمْ أَوْ تَحْرِيرُ رَقَبَةٍ فَمَنْ لَمْ يَجِدْ فَصِيَامُ ثَلَاثَةِ أَيَّامٍ ذَلِكَ كَفَّارَةُ أَيْمَانِكُمْ إِذَا حَلَفْتُمْ وَاحْفَظُوا أَيْمَانَكُمْ كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُمْ آَيَاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ.

“Allahu nuk ju merr nė pėrgjegjėsi pėr betimet e juaja tė paqėllimta (pėr betim), por ju merr pėr ato qė jeni zotuar qėllimisht.
E shpagimi i tij (i betimit tė bėrė) ėshtė duke i ushqyer dhjetė tė varfėr me ushqim mesatar qė ushqeni familjen tuaj, ose duke i veshur ata (tė dhjetė), ose duke liruar njė rob.
E kush nuk ka mundėsi t’i bėjė kėto, le tė agjėrojė tri ditė. Ky ėshtė shpagim pėr betimet tuaja kur i theni ato. Ruani betimet tuaja. Kėshtu Allahu ju sqaron dispozitat e veta, ashtu qė tė jeni mirėnjohės.” (Maide, 89)

Autor: M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:52 pm

Porosi kuranore (21)

Si duhet tė dėshmojė muslimani dhe si duhet ta zbatojė ligjin?

Ajeti nė gjuhėn arabe
وَلَا تَلْبِسُوا الْحَقَّ بِالْبَاطِلِ وَتَكْتُمُوا الْحَقَّ وَأَنْتُمْ تَعْلَمُونَ .ِ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“E mos e ngatėrroni tė vėrtetėn me tė pavėrtetėn dhe me vetėdije tė fshehni realitetin.” (Bekare, 42)

...وَلَا تَكْتُمُوا الشَّهَادَةَ وَمَنْ يَكْتُمْهَا فَإِنَّهُ آَثِمٌ قَلْبُهُ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ عَلِيمٌ.

“...Mos e fshehni dėshminė, sepse ai qė e fsheh atė, ai ėshtė mėkatar me zemrėn e vet, Allahu di atė qė veproni.” (Bekare, 283)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ بِالْقِسْطِ شُهَدَاءَ لِلَّهِ وَلَوْ عَلَى أَنْفُسِكُمْ أَوِ الْوَالِدَيْنِ وَالْأَقْرَبِينَ إِنْ يَكُنْ غَنِيًّا أَوْ فَقِيرًا فَاللَّهُ أَوْلَى بِهِمَا فَلَا تَتَّبِعُوا الْهَوَى أَنْ تَعْدِلُوا وَإِنْ تَلْوُوا أَوْ تُعْرِضُوا فَإِنَّ اللَّهَ كَانَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرًا.

“O ju qė besuat, vazhdimisht tė jeni dėshmues tė drejtė pėr hir tė Allahut edhe nėse ėshtė kundėr (interesit) vetvetes suaj, kundėr prindėrve ose kundėr tė afėrmve, le tė jetė ai (pėr tė cilin dėshmohet) pasanik ose varfanjak, pse Allahu di mė mirė pėr ta. Mos ndiqni pra emocionin e t’i shmangeni drejtėsisė. Nėse shtrėmbėroni ose tėrhiqeni, Allahu hollėsisht di ē’ka punoni.” (Nisa, 135)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَقُولُوا قَوْلًا سَدِيدًا.

“O ju besimtarė, pėmbajuni mėsimeve tė Allahut dhe thoni fjalė tė drejta.” (Ahzab, 70)

يُصْلِحْ لَكُمْ أَعْمَالَكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَمَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ فَازَ فَوْزًا عَظِيمًا.

“Ai (Allahu) iu mundėson tė bėni vepra tė mira, ju shlyen juve mėkatet tuaja, e kush respekton Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ai ka arritur njė sukses tė madh.” (Ahzab, 71)

Autor: M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:52 pm

Porosi kuranore (22)

Si duhet tė sillet muslimani me tė drejtėt - besnikėt?

Ajeti nė gjuhėn arabe
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“O ju qė besuat! Ta keni nė kujdes Allahun dhe tė jeni me ata tė drejtit.” (Teube, 119)

A lejohet mbrojtja e tradhtarėve nga ana e muslimanėve?

...وَلَا تَكُنْ لِلْخَائِنِينَ خَصِيمًا.
“...Mos u ngatėrro pėr tradhtarėt (mos u dil nė ndihmė).” (Nisa, 105)

وَاسْتَغْفِرِ اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ كَانَ غَفُورًا رَحِيمًا.
“Kėrkoj falje (pėr kėtė) Allahut. Allahu falė, mėshiron.” (Nisa, 106)

Kush janė tė nderuarit e tė dy botėve?

وَالَّذِينَ هُمْ لِأَمَانَاتِهِمْ وَعَهْدِهِمْ رَاعُونَ.

“Edhe ata qė janė besnikė ndaj amanetit qė u ėshtė besuar dhe ndaj premtimit tė dhėnė.” (Mearixh, 32)

وَالَّذِينَ هُمْ بِشَهَادَاتِهِمْ قَائِمُونَ.

“Edhe ata qė dėshminė e vet e zbatojnė (nuk e mohojnė, nuk e fshehin).” (Mearixh, 33)

وَالَّذِينَ هُمْ عَلَى صَلَاتِهِمْ يُحَافِظُونَ.

“Edhe ata qė janė tė kujdesshėm ndaj rregullave tė namazit tė tyre.” (Mearixh, 34)

أُولَئِكَ فِي جَنَّاتٍ مُكْرَمُونَ.

“Tė tillėt janė nė xhennete dhe janė tė nderuar.” (Mearixh, 35)

Drejtėsia, si duhet tė gjykojnė muslimanėt mes vete?

إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ.

“Allahu urdhėron drejtėsi, bamirėsi, ndihmė tė afėrmve, e ndalon nga imoraliteti, nga e neveritura dhe dhuna. Ju kėshillon ashtu qė tė merrni mėsim.” (Nahl, 90)

...وَإِذَا حَكَمْتُمْ بَيْنَ النَّاسِ أَنْ تَحْكُمُوا بِالْعَدْلِ إِنَّ اللَّهَ نِعِمَّا يَعِظُكُمْ بِهِ إِنَّ اللَّهَ كَانَ سَمِيعًا بَصِيرًا.

“…dhe kur tė gjykoni, ju urdhėron tė gjykoni me tė drejt mes njerėzve. Sa e mirė ėshtė kjo qė ju kėshillon. Allahu dėgjon dhe sheh si veproni. (Nisa, 58)

Si duhet gjykuar nė mes njerėzve (jomuslimanė)?

إِنَّا أَنْزَلْنَا إِلَيْكَ الْكِتَابَ بِالْحَقِّ لِتَحْكُمَ بَيْنَ النَّاسِ بِمَا أَرَاكَ اللَّهُ.

“Ne tė zbritėm ty (Muhammed) librin (Kur’anin) me plot tė vėrteta, qė tė gjykosh mes njerėzve me atė qė tė mėsoi Allahu.” (Nisa, 105)

Ē'janė muslimanėt mes vete dhe si duhet vepruar nėse ata e luftojnė njėri-tjetrin?

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَيْنَ أَخَوَيْكُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ.

“S’ka dyshim se besimtarėt janė vėllezėr, pra bėni pajtim ndėrmjet vėllezėrve tuaj dhe kini frikė Allahun, qė tė jeni tė mėshiruar (nga Zoti).” (Huxhurat, 10)

Si duhet tė veprojmė kur dy grupe muslimanėsh luftojnė ndėrmjet vete?

وَإِنْ طَائِفَتَانِ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ اقْتَتَلُوا فَأَصْلِحُوا بَيْنَهُمَا فَإِنْ بَغَتْ إِحْدَاهُمَا عَلَى الْأُخْرَى فَقَاتِلُوا الَّتِي تَبْغِي حَتَّى تَفِيءَ إِلَى أَمْرِ اللَّهِ فَإِنْ فَاءَتْ فَأَصْلِحُوا بَيْنَهُمَا بِالْعَدْلِ وَأَقْسِطُوا إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُقْسِطِينَ.

“Nėse dy grupe besimtarėsh tentojnė tė luftojnė ndėrmjet vete, ju pajtoni ata, e nė qoftė se ndonjėri prej tyre e sulmon tjetrin, atėherė luftojeni atė grup qė vėrsulet me pa tė drejtė, derisa t’i bindet udhėzimit tė Allahut, e nėse kthehet, atėherė me drejtėsi bėni pajtimin ndėrmjet tyre, mbani drejtėsinė, se vėrtet Allahu i do tė drejtit.” (Huxhurat, 9)

Cilat janė pasojat e pėrēarjes sė muslimanėve ndėrmjet tyre?

وَأَطِيعُوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَا تَنَازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَتَذْهَبَ رِيحُكُمْ وَاصْبِرُوا إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِينَ.

“Dhe respektojeni Allahun e tė dėrguarin e Tij, e mos u pėrēani mes vete, e tė dobėsoheni e ta humbni fuqinė (luftarake) Tė jeni tė durueshėm se Allahu ėshtė me tė durueshmit.” (Enfal, 46)

..وَمَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَإِنَّ اللَّهَ عَزِيزٌ حَكِيمٌ.

“Po kush mbėshtetet nė Allahun, s’ka dyshim se Allahu ėshtė ngadhėnjyes i urtė.” (Enfal, 49)

Si duhet tė veprojmė me ata qė e pėrēajnė fenė dhe ndahen nė gupe?

إِنَّ الَّذِينَ فَرَّقُوا دِينَهُمْ وَكَانُوا شِيَعًا لَسْتَ مِنْهُمْ فِي شَيْءٍ إِنَّمَا أَمْرُهُمْ إِلَى اللَّهِ ثُمَّ يُنَبِّئُهُمْ بِمَا كَانُوا يَفْعَلُونَ.

“Vėrtetė ata qė e pėrēanė fenė e tyre dhe u ndanė nė grupe, ti (Muhammed) nuk ke kurrfarė pėrgjegjėsie. Cėshtja e tyre ėshtė vetėm te Allahu, Ai do t’i njohė me atė qė punuan.” (En’am, 159)

Autor: M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:53 pm

Porosi kuranore (23)

Si duhet tė veprojė muslimani me hipokritėt - munafikėt?

Ajeti nė gjuhėn arabe
فَأَعْرِضْ عَنْهُمْ وَعِظْهُمْ وَقُلْ لَهُمْ فِي أَنْفُسِهِمْ قَوْلًا بَلِيغًا.

Ajeti nė gjuhėn shqipe
“…Po, ti hiqu tyre, tėrhiqu vėrejtjen (pėr hipokrizi) dhe thuaju fjalė qė lėnė pėrshtypje nė veten e tyre.” (Nisa, 63)

Si duhet vepruar nė rastet e mospajtimit?

فَإِنْ تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَالرَّسُولِ إِنْ كُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآَخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلًا.

“…Nėse nuk pajtoheni pėr ndonjė ēėshtje, atėherė parashtrojeni atė te Allahu (te libri i Tij) dhe te i dėrguari, po qe se i besoni Allahut dhe ditės sė fundit. Kjo ėshtė mė e dobishmja dhe pėrfundimi mė i mirė.” (Nisa, 59)

Cili ėshtė synimi i krijimit tė njerėzimit tė ndarė nė popuj dhe fise?

يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌَ.

“O ju njerėz, vėrtet Ne ju krijuam juve prej njė mashkulli dhe njė femre, ju bėmė popuj e fise qė tė njiheni ndėrmjet vete, e s’ka dyshim se te Allahu mė i ndershmi ndėr ju ėshtė ai qė mė tepėr ėshtė ruajtur (nga tė kėqijat), e Allahu ėshtė shumė i dijshėm dhe hollėsisht i njohur pėr ēdo gjė.” (Huxhurat, 13)

Amaneti

إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُكُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا.

“Allahu ju urdhėron qė t’u jepni amanetin tė zotėve tė tyre…” (Nisa, 58)

Tradhtia?

...وَمَنْ يَغْلُلْ يَأْتِ بِمَا غَلَّ يَوْمَ الْقِيَامَةِ...

“…dhe kush bėn hile (nė ndarjen e plaēkės sė luftės), ai nė ditėn e kijametit vjen i ngarkuar me atė qė ka bėrė…” (Ali Imran, 161)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لَا تَأْكُلُوا أَمْوَالَكُمْ بَيْنَكُمْ بِالْبَاطِلِ إِلَّا أَنْ تَكُونَ تِجَارَةً عَنْ تَرَاضٍ مِنْكُمْ وَلَا تَقْتُلُوا أَنْفُسَكُمْ إِنَّ اللَّهَ كَانَ بِكُمْ رَحِيمًا.

“O ju qė besuat, mos e hani mallin e njėri-tjetrit nė mėnyrė tė palejuar, pėrpos tregtisė nė tė cilėn keni pajtueshmėri mes vete, dhe mos mbytni veten tuaj (duke mbytur njėri-tjetrin) Vėrtet, Allahu ėshtė i mėshirshėm pėr ju.” (Nisa, 29)

وَمَنْ يَفْعَلْ ذَلِكَ عُدْوَانًا وَظُلْمًا فَسَوْفَ نُصْلِيهِ نَارًا وَكَانَ ذَلِكَ عَلَى اللَّهِ يَسِيرًا.

“Kush bėn kėtė (qė ndaloi Zoti) qėllimisht dhe tejkalon kufijtė, Ne do ta hudhim atė nė njė zjarr tė fortė. Dhe kjo ėshtė lehtė pėr Allahun.” (Nisa, 30)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لَا تَخُونُوا اللَّهَ وَالرَّسُولَ وَتَخُونُوا أَمَانَاتِكُمْ وَأَنْتُمْ تَعْلَمُونَ.

“O ju qė besuat, mos e tradhtoni Allahun dhe tė Dėrguarin, e ashtu tė tradhėtoni amanetet tuaja, derisa e dini sa e keqe ėshtė kjo.” (Enfal, 27)

Autor: M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:53 pm

Porosi kuranore (24)

Borxhi - si duhet tė sillet muslimani me borxhliun?

وَإِنْ كَانَ ذُو عُسْرَةٍ فَنَظِرَةٌ إِلَى مَيْسَرَةٍ وَأَنْ تَصَدَّقُوا خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ.

“Po nė qoftė se ai (borxhliu) ėshtė nė gjendje tė vėshtirė, atėherė bėni njė pritje derisa tė vijė nė njė ēlirim. E t’ia falni (borxhin) nė emėr tė lėmoshės, ajo, nėse e dini, ėshtė shumė mė e mirė pėr ju.” (Bekare, 280)

Kamata (shtimi i pasurisė nė mėnyrė tė ndaluar)

يَمْحَقُ اللَّهُ الرِّبَا وَيُرْبِي الصَّدَقَاتِ وَاللَّهُ لَا يُحِبُّ كُلَّ كَفَّارٍ أَثِيمٍ.

“Allahu e zhduk kamatėn dhe e shton lėmoshėn, Allahu nuk e do asnjė besėprerė dhe mėkatar.” (Bekare, 276)

الَّذِينَ يَأْكُلُونَ الرِّبَا لَا يَقُومُونَ إِلَّا كَمَا يَقُومُ الَّذِي يَتَخَبَّطُهُ الشَّيْطَانُ مِنَ الْمَسِّ.

“Ata qė e hanė kamatėn, ata nuk ngrihen ndryshe vetėm se si ngrihet ai ēmenduri nga tė prekurit e djallit.” (Bekare, 275)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَذَرُوا مَا بَقِيَ مِنَ الرِّبَا إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ.

“O ju qė besuat, kini frikė Allahun dhe nėse jeni besimtarė tė sinqertė, hiqni dorė prej asaj qė ka mbetur nga kamata.” (Bekare, 278)

فَإِنْ لَمْ تَفْعَلُوا فَأْذَنُوا بِحَرْبٍ مِنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ وَإِنْ تُبْتُمْ فَلَكُمْ رُءُوسُ أَمْوَالِكُمْ لَا تَظْلِمُونَ وَلَا تُظْلَمُونَ.

“E nė qoftė se nuk e bėni kėtė (nuk hiqni dorė nga kamata), atėherė binduni se jeni nė konflikt me Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij. E nėse jeni penduar, atėherė juve ju takon kryet e mallit tuaj - askėnd nuk dėmtoni, e as vetė nuk dėmtoheni.” (Bekare, 279)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لَا تَأْكُلُوا الرِّبَا أَضْعَافًا مُضَاعَفَةً وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ.

“O ju tė cilėt besuat, mos e hani kamatėn qė po e shumėfishoni dhe kini frikė (dėnimin e) Allahut ashtu qė tė gjeni shpėtim.” (Ali Imran, 130)

Cili ėshtė dallimi mes shitblerjes dhe kamatės?

...وَأَحَلَّ اللَّهُ الْبَيْعَ وَحَرَّمَ الرِّبَا...

“…E Allahu e ka lejuar shitblerjen, por e ka ndaluar kamatėn…” (Bekare, 275)

Cili ėshtė dallimi mes kamatės dhe zekatit dhe a lejohet tė japim pasuri nga kamata?

وَمَا آَتَيْتُمْ مِنْ رِبًا لِيَرْبُوَ فِي أَمْوَالِ النَّاسِ فَلَا يَرْبُو عِنْدَ اللَّهِ وَمَا آَتَيْتُمْ مِنْ زَكَاةٍ تُرِيدُونَ وَجْهَ اللَّهِ فَأُولَئِكَ هُمُ الْمُضْعِفُونَ.

“Dhe ēka tė jepni nga pasuria pėr ta shtuar e rritur (me kamatė), nė pasurinė e njerėzve, ajo nuk do tė shtohet tek Allahu, e ēka tė jepni nga sadakaja (bamirėsia) me qėllim qė t’i afroheni Allahut, tė tillėt janė ata qė u shumėfishohet (shpėrblimi).” (Rrum, 39)

M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:53 pm

Porosi kuranore (25)

Cili ėshtė dallimi mes shitblerjes dhe kamatės?

...وَأَحَلَّ اللَّهُ الْبَيْعَ وَحَرَّمَ الرِّبَا...
“…E Allahu e ka lejuar shitblerjen, por e ka ndaluar kamatėn…” (Bekare, 275)

Cili ėshtė dallimi mes kamatės dhe zekatit dhe a lejohet tė japim pasuri nga kamata?

وَمَا آَتَيْتُمْ مِنْ رِبًا لِيَرْبُوَ فِي أَمْوَالِ النَّاسِ فَلَا يَرْبُو عِنْدَ اللَّهِ وَمَا آَتَيْتُمْ مِنْ زَكَاةٍ تُرِيدُونَ وَجْهَ اللَّهِ فَأُولَئِكَ هُمُ الْمُضْعِفُونَ.

"Dhe ēka tė jepni nga pasuria pėr ta shtuar e rritur (me kamatė), nė pasurinė e njerėzve, ajo nuk do tė shtohet tek Allahu, e ēka tė jepni nga sadakaja (bamirėsia) me qėllim qė t’i afroheni Allahut, tė tillėt janė ata qė u shumėfishohet (shpėrblimi).” (Rrum, 39)

Si duhet tė bėjmė tregti dhe ēfarė kėrkohet nga muslimani?

وَأَقِيمُوا الْوَزْنَ بِالْقِسْطِ وَلَا تُخْسِرُوا الْمِيزَانَ.
“Edhe ju mbani me drejtėsi peshojėn, e mos lėni mangėt nė peshore!” (Rrahman, 9)


وَأَوْفُوا الْكَيْلَ إِذَا كِلْتُمْ وَزِنُوا بِالْقِسْطَاسِ الْمُسْتَقِيمِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلًا.

“Masėn mbusheni kur matni (me enė) dhe peshoni me peshojė tė drejtė (precize) Kjo ėshtė mė e dobishme dhe ka pėrfundim mė tė mirė.” (Isra, 35)

أَوْفُوا الْكَيْلَ وَلَا تَكُونُوا مِنَ الْمُخْسِرِينَ.

“Plotėsoni matjen, e mos u bėni prej atyre qė lėnė mangėt!” (Shuara, 181)

وَزِنُوا بِالْقِسْطَاسِ الْمُسْتَقِيمِ.

“Dhe matni me peshojė (kandar) tė saktė (precize).” (Shuara, 182)


وَلَا تَبْخَسُوا النَّاسَ أَشْيَاءَهُمْ وَلَا تَعْثَوْا فِي الْأَرْضِ مُفْسِدِينَ.

“Dhe mos lini mangėt sendet e njerėzve, e mos bėni shkatėrrime nė tokė.” (Shuara, 18)

وَاتَّقُوا الَّذِي خَلَقَكُمْ وَالْجِبِلَّةَ الْأَوَّلِينَ.

“Frikėsohuni Atij qė ju krijoi juve dhe breznitė e para.” (Shuara, 184)

وَيْلٌ لِلْمُطَفِّفِينَ.

“Tė mjerėt ata qė mangėt masin e peshojnė.” (Mutaffifin, 1)

الَّذِينَ إِذَا اكْتَالُوا عَلَى النَّاسِ يَسْتَوْفُونَ.

“Ata qė kur matin prej njerėzve, pėr vete e plotėsojnė.” (Mutaffifin, 2)

وَإِذَا كَالُوهُمْ أَوْ وَزَنُوهُمْ يُخْسِرُونَ.

"E kur u matin tė tjerėve ose u peshojnė, u lėnė mangėt." (Mutaffifin, 3)


أَلَا يَظُنُّ أُولَئِكَ أَنَّهُمْ مَبْعُوثُونَ.

"A nuk e dinė tė tillėt se kanė pėr t’u ringjallur?" (Mutaffifin, 4)

لِيَوْمٍ عَظِيمٍ.

“Nė njė ditė tė madhe.” (Mutaffifin, 5)

يَوْمَ يَقُومُ النَّاسُ لِرَبِّ الْعَالَمِينَ.

"Nė ditėn kur njerėzit ngrihen (prej varrezave) pėr tė dalė para Zotit tė botėve." (Mutaffifin, 6)

M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:54 pm

Porosi kuranore (26)

Kush ėshtė musliman i vėrtetė dhe i devotshėm?

لَيْسَ الْبِرَّ أَنْ تُوَلُّوا وُجُوهَكُمْ قِبَلَ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ وَلَكِنَّ الْبِرَّ مَنْ آَمَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآَخِرِ وَالْمَلَائِكَةِ وَالْكِتَابِ وَالنَّبِيِّينَ وَآَتَى الْمَالَ عَلَى حُبِّهِ ذَوِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينَ وَابْنَ السَّبِيلِ وَالسَّائِلِينَ وَفِي الرِّقَابِ وَأَقَامَ الصَّلَاةَ وَآَتَى الزَّكَاةَ وَالْمُوفُونَ بِعَهْدِهِمْ إِذَا عَاهَدُوا وَالصَّابِرِينَ فِي الْبَأْسَاءِ وَالضَّرَّاءِ وَحِينَ الْبَأْسِ أُولَئِكَ الَّذِينَ صَدَقُوا وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُتَّقُونَ.

“Nuk ėshtė tėrė e mira (e kufizuar) t’i ktheni fytyrat tuaja kah lindja ose perėndimi, por mirėsi e vėrtetė ėshtė ajo e atij qė i beson Allahut, ditės sė gjykimit, engjėjve, librit, Pejgamberėve dhe pasurinė qė e do ua jep tė afėrmve, bonjakėve, tė varfėrve, udhėtarėve, lypėsve dhe pėr lirimin e robėrve, dhe ai qė e fal namazin, e jep zekatin, dhe ata qė kur premtojnė e zbatojnė, dhe tė durueshmit nė skamje, nė sėmundje dhe nė flakėn e luftės. Tė tillėt janė ata tė sinqertit dhe tė tillėt janė ata tė devotshmit.” (Bekare, 177)

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ آَمَنُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ ثُمَّ لَمْ يَرْتَابُوا وَجَاهَدُوا بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنْفُسِهِمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ أُولَئِكَ هُمُ الصَّادِقُونَ.

“Besimtarė janė vetėm ata qė i besuan Allahut, tė Dėrguarit e Tij, e mandej nuk dyshuan dhe pėr hir tė Allahut luftuan me pasurinė dhe me jetėn e tyre. Tė tillė janė ata tė vėrtetėt.” (Huxhurat, 15)

Kush do tė hyjė nė xhenet?

وَالَّذِينَ آَمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ أُولَئِكَ أَصْحَابُ الْجَنَّةِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ.

“E ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, ata janė banues tė xhenetit, aty janė pėrgjithmonė.” (Bekare, 82)

لَيْسَ بِأَمَانِيِّكُمْ وَلَا أَمَانِيِّ أَهْلِ الْكِتَابِ مَنْ يَعْمَلْ سُوءًا يُجْزَ بِهِ وَلَا يَجِدْ لَهُ مِنْ دُونِ اللَّهِ وَلِيًّا وَلَا نَصِيرًا.

“Nuk ėshtė (shpėtim) sipas shpresave tuaja as sipas shpresave tė ithtarėve tė librit. Kushdo qė bėn keq, do tė ndėshkohet me te dhe, pos Allahut, nuk ka pėr t’i gjetur vetes as mbrojtės as ndihmės.” (Nisa, 123)

وَمَنْ يَعْمَلْ مِنَ الصَّالِحَاتِ مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَأُولَئِكَ يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ وَلَا يُظْلَمُونَ نَقِيرًا.

“Kush bėn ndonjė nga punėt e mira, qoftė mashkull ose femėr duke qenė besimtarė, tė tillėt hyjnė nė xhenet dhe nuk u bėhet farė padrejtėsie.” (Nisa, 124)

الَّذِينَ يَجْتَنِبُونَ كَبَائِرَ الْإِثْمِ وَالْفَوَاحِشَ إِلَّا اللَّمَمَ إِنَّ رَبَّكَ وَاسِعُ الْمَغْفِرَةِ...

“Ata qė largohen prej mėkateve tė mėdha dhe prej punėve tė ndyta, pėrpos ndonjė pune tė imėt, s’ka dyshim se Zoti yt ėshtė qė gjerėsisht pėrfshin me falje…” (Nexhm, 32)

إِنَّمَا يَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللَّهِ مَنْ آَمَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآَخِرِ وَأَقَامَ الصَّلَاةَ وَآَتَى الزَّكَاةَ وَلَمْ يَخْشَ إِلَّا اللَّهَ فَعَسَى أُولَئِكَ أَنْ يَكُونُوا مِنَ الْمُهْتَدِينَ.

“E drejtė e pėrkujdesjes sė xhamive tė Allahut ėshtė vetėm e atij qė i ka besuar Allahut dhe ditės sė mbra¬mė e qė e falė namazin, jep zekatin e nuk i frikėsohet askujt pos Allahut. Tė tillėt do tė jenė tė udhėzuarit (nė rrugėn e drejtė).” (Teube, 18)

Kush konsiderohet jobesimtar (kafir)?

إِنَّ الَّذِينَ يَكْفُرُونَ بِاللَّهِ وَرُسُلِهِ وَيُرِيدُونَ أَنْ يُفَرِّقُوا بَيْنَ اللَّهِ وَرُسُلِهِ وَيَقُولُونَ نُؤْمِنُ بِبَعْضٍ وَنَكْفُرُ بِبَعْضٍ وَيُرِيدُونَ أَنْ يَتَّخِذُوا بَيْنَ ذَلِكَ سَبِيلًا.
“S’ka dyshim se ata qė nuk besojnė Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij, dėshirojnė tė bėjnė dallim mes Allahut dhe tė Dėrguarve tė Tij e thonė, “Ne i besojmė disa e nuk i besojmė disa tė tjerė” e mes kėtij duam tė marrin njė rrugė.” (Nisa, 150)

أُولَئِكَ هُمُ الْكَافِرُونَ حَقًّا وَأَعْتَدْنَا لِلْكَافِرِينَ عَذَابًا مُهِينًا.

“Tė tillėt lanė jobesimtarėt e vėrtetė; e Ne kemi pėrgatitur dėnim tė fortė e nėnēmues pėr jobesimtarėt.” (Nisa, 151)

Kush ėshtė hipokrit (munafik)?

الْمُنَافِقُونَ وَالْمُنَافِقَاتُ بَعْضُهُمْ مِنْ بَعْضٍ يَأْمُرُونَ بِالْمُنْكَرِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمَعْرُوفِ وَيَقْبِضُونَ أَيْدِيَهُمْ نَسُوا اللَّهَ فَنَسِيَهُمْ إِنَّ الْمُنَافِقِينَ هُمُ الْفَاسِقُونَ.

“Hipokritėt dhe hipokritet janė si njėri-tjetri; urdhėrojnė pėr tė keqen e ndalojnė nga e mira dhe shtrėngojnė duart e tyre. Harruan Allahun (nuk i binden), prandaj Ai i harroi (nga mėshira) Nuk ka dyshim, hipokritėt janė ata tė prishurit.” (Teube, 67)

M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:54 pm

Porosi kuranore (27)

Si duhet tė sillemi me jomuslimanin?

A i lejohet muslimanit qė ta urrejė jomuslimanin?

Ajeti nė gjuhėn arabe:

لَا إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ...

Ajeti nė gjuhėn shqipe:
“Nė fe nuk ka dhunė…” (Bekare, 256)

نَحْنُ أَعْلَمُ بِمَا يَقُولُونَ وَمَا أَنْتَ عَلَيْهِمْ بِجَبَّارٍ فَذَكِّرْ بِالْقُرْآَنِ مَنْ يَخَافُ وَعِيدِ.

“Ne dimė mė sė miri ēka thonė ata, e ti ndaj tyre nuk je ndonjė dhunues, ti kėshilloje me kėtė Kuran atė qė i ka frikėn kėrcėnimit Tim.” (Kaf, 256)

مَنْ يُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللَّهَ وَمَنْ تَوَلَّى فَمَا أَرْسَلْنَاكَ عَلَيْهِمْ حَفِيظًا.

“Kush i bindet Pejgamberit, ai i ėshtė bin¬dur Allahut, e kush e refuzon, Ne nuk tė dėrguam ty roje kundėr tyre.” (Nisa, 80)

A lejohet t’i bėjmė shok Allahut?

وَاعْبُدُوا اللَّهَ وَلَا تُشْرِكُوا بِهِ شَيْئًا...
“Adhurojeni Allahun e mos i sho¬qėroni Atij asnjė send…” (Nisa, 36)

فَلَا تَدْعُ مَعَ اللَّهِ إِلَهًا آَخَرَ فَتَكُونَ مِنَ الْمُعَذَّبِينَ.

“Pra, pėrpos Allahut, mos lut zot tjetėr e tė bėhesh prej tė dėnuarve.” (Shuara, 213)

...وَمَا لِلظَّالِمِينَ مِنْ أَنْصَارٍ.

“…e pėr ata mėkatarėt nuk ka ndonjė ndihmėtarė.” (Bekare, 270)

Cila ėshtė humbja mė e madhe?

يَدْعُو مِنْ دُونِ اللَّهِ مَا لَا يَضُرُّهُ وَمَا لَا يَنْفَعُهُ ذَلِكَ هُوَ الضَّلَالُ الْبَعِيدُ.

“Ai nė vend tė Allahut lut atė qė nuk mund t’i bėjė as dėm as dobi. Edhe kjo ėshtė ajo humbja pa mbarim.” (Haxhxh, 12)

Cili ėshtė mėkati qė nuk falet?

إِنَّ اللَّهَ لَا يَغْفِرُ أَنْ يُشْرَكَ بِهِ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذَلِكَ لِمَنْ يَشَاءُ وَمَنْ يُشْرِكْ بِاللَّهِ فَقَدِ افْتَرَى إِثْمًا عَظِيمًا.

“S’ka dyshim se Allahu nuk fal (mė¬katin) t’i pėrshkruhet Atij shok (idhujtarinė), e pėrpos kėtij (mė¬kati) i fal kujt do. Kush pėr¬shkru¬an Allahut shok, ai ka trilluar njė mėkat tė madh.” (Nisa, 48)

A lejohet fyerja e idhujtarėve, tė cilėt adhurojnė zota tė tjerė pos Allahut?

وَلَا تَسُبُّوا الَّذِينَ يَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ فَيَسُبُّوا اللَّهَ عَدْوًا بِغَيْرِ عِلْمٍ.

“Ju mos ua shani ata (zota) qė u luten (idhujtarėt), pos Allahut, e (si hakmarrje) tė fyejnė Allahun nga armiqėsia, duke mos ditur (pėr madhėrinė e Tij).” (En’am, 108)

A lejohet qė muslimani t’ia grabisė trashėgiminė jomuslimanit?

وَالَّذِينَ كَفَرُوا بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ إِلَّا تَفْعَلُوهُ تَكُنْ فِتْنَةٌ فِي الْأَرْضِ وَفَسَادٌ كَبِيرٌ.

“Ata qė e mohuan tė vėrtetėn janė miq tė njėri-tjetrit. E nėse nuk e bė¬ni atė (tė ndihmoni e tė kujdeseni pėr njėri-tjetrin), bėhet trazirė dhe rrė¬mujė e madhe nė tokė.” (Enfal, 73)

A lejohet qė muslimanėt tė anojnė nga paqja me jomuslimanėt?

وَإِنْ جَنَحُوا لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَهَا وَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ.

“Nė qoftė se ata anojnė nga paqja, ano edhe ti nga ajo e mbėshtetu nė Allahun. Ai ėshtė qė dėgjon dhe di.” (Enfal, 61)

وَإِنْ يُرِيدُوا أَنْ يَخْدَعُوكَ فَإِنَّ حَسْبَكَ اللَّهُ.

“Po nėse duan tė mashtrojnė me tė (me paqen), ty tė mjafton Allahu…” (Enfal, 62)

M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:54 pm

Porosi kuranore (28)

A duhet tė lidhin muslimanėt marrėveshje me jobesimtarėt?

Ajeti nė gjuhėn arabe:

إِلَّا الَّذِينَ عَاهَدْتُمْ مِنَ الْمُشْرِكِينَ ثُمَّ لَمْ يَنْقُصُوكُمْ شَيْئًا وَلَمْ يُظَاهِرُوا عَلَيْكُمْ أَحَدًا فَأَتِمُّوا إِلَيْهِمْ عَهْدَهُمْ إِلَى مُدَّتِهِمْ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُتَّقِينَ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe:
“Pos atyre idhujtarėve me tė cilėt keni lidhur marrėveshje, e tė cilėt nuk ju kanė shmangur asgjė dhe nuk e kanė ndihmuar askėnd kun¬dėr jush, pra, edhe ju pėr¬mbush¬ni marrėveshjen e tyre deri nė afatin e caktuar. S’ka dyshim se Allahu i do tė devotshmit.” (Teube, 4)

A lejohet strehimi i idhujtarėve?

وَإِنْ أَحَدٌ مِنَ الْمُشْرِكِينَ اسْتَجَارَكَ فَأَجِرْهُ حَتَّى يَسْمَعَ كَلَامَ اللَّهِ ثُمَّ أَبْلِغْهُ مَأْمَنَهُ ذَلِكَ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لَا يَعْلَمُونَ.

“E nėse ndokush prej idhujtarėve tė kėrkon strehim, ti strehoje nė mė¬nyrė qė t’i dėgjojė fjalėt e Allahut (Kur’anin), e mandej pėrcille deri nė vendin e tij tė sigurt. Kėtė, ngase ata janė popull qė nuk e di (tė vėr¬tetėn e fesė islame).” (Teube, 6)

Ē'duhet tė bėjė muslimani nė rast se jobesimtari e fyen?

وَاصْبِرْ وَمَا صَبْرُكَ إِلَّا بِاللَّهِ وَلَا تَحْزَنْ عَلَيْهِمْ وَلَا تَكُ فِي ضَيْقٍ مِمَّا يَمْكُرُونَ.

“Pra, tė jesh i durueshėm! Durimi yt ėshtė vetėm me ndihmėn e Allahut. Ti mos u pikėllo pėr ata, as mos u brengos pėr dredhitė qė bėjnė ata!” (Nahl, 127)

إِنَّ اللَّهَ مَعَ الَّذِينَ اتَّقَوْا وَالَّذِينَ هُمْ مُحْسِنُونَ.

“S’ka dyshim se Allahu ėshtė me ata qė janė tė devotshėm (qė ruhen prej tė kėqijave) dhe me ata qė janė bamirės.” (Nahl, 128)

Ē'duhet tė bėjė muslimani nė rast se jobesimtari e fyen me fjalė tė ndyta?

وَاصْبِرْ عَلَى مَا يَقُولُونَ وَاهْجُرْهُمْ هَجْرًا جَمِيلًا.

“Dhe ki durim ndaj asaj qė tė thonė dhe largohu atyre i matur.” (Muzemil, 10)

Ē'duhet tė bėjė muslimani nė rast se jobesimtari i ndėrpret lidhjet me tė?

...وَإِنْ خِفْتُمْ عَيْلَةً فَسَوْفَ يُغْنِيكُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ إِنْ شَاءَ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ حَكِيمٌ.

“...Nėse i frikėsoheni skamjes, Allahu me dėshirėn e vet do t’ju pasurojė me mirėsitė e Tij. Allahu ėshtė i gjithėdijshėm, ėshtė i urtė. (Teube, 28)

M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:54 pm

Porosi kuranore (29)

Si duhet tė sillet muslimani me kundėrshtarin e tij kur diskutojnė pėr ēėshtje fetare?

Ajeti nė gjuhėn arabe:

وَإِنْ عَاقَبْتُمْ فَعَاقِبُوا بِمِثْلِ مَا عُوقِبْتُمْ بِهِ وَلَئِنْ صَبَرْتُمْ لَهُوَ خَيْرٌ لِلصَّابِرِينَ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe:

“Nė qoftė se doni tė merrni hak, atėherė ndėshkoni nė atė masė sa jeni ndėshkuar ju; e nėse duroni, pa dyshim ai ėshtė mė i mirė pėr ata qė durojnė.” (Nahl, 126)

Si duhet tė bisedojmė me armiqtė e Islamit?

وَقُلْ لِعِبَادِي يَقُولُوا الَّتِي هِيَ أَحْسَنُ إِنَّ الشَّيْطَانَ يَنْزَغُ بَيْنَهُمْ إِنَّ الشَّيْطَانَ كَانَ لِلْإِنْسَانِ عَدُوًّا مُبِينًا.

“E ti robve tė Mi thuaju, “Le ta thonė atė qė ėshtė mė e mira, pse djalli ndėrsen mes tyre, e ėshtė e ditur se djalli ėshtė armik i hapėt i njeriut.” (Isra, 53)

Si duhet tė polemizojmė me Ithtarėt e Librit?

وَلَا تُجَادِلُوا أَهْلَ الْكِتَابِ إِلَّا بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ...

“Ithtarėt e librit mos i polemizoni ndryshe (kur i thirrni nė fenė tuaj) vetėm ashtu si ėshtė mė sė miri...” (Ankebut, 46)

Ē'duhet vepruar me Ithtarėt e Librit (mizorėt)?

...إِلَّا الَّذِينَ ظَلَمُوا مِنْهُمْ وَقُولُوا آَمَنَّا بِالَّذِي أُنْزِلَ إِلَيْنَا وَأُنْزِلَ إِلَيْكُمْ وَإِلَهُنَا وَإِلَهُكُمْ وَاحِدٌ وَنَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ.

“... pėrveē atyre qė janė mizorė dhe thuajuni, “Ne i besuam asaj qė na u zbrit neve dhe qė u zbriti juve dhe se Zoti ynė dhe Zoti juaj ėshtė njė, dhe se ne i jemi dorėzuar Atij.” (Ankebut, 46)

A lejohet qė muslimani t’i nėnshtrohet jobesimtarit?

يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ اتَّقِ اللَّهَ وَلَا تُطِعِ الْكَافِرِينَ وَالْمُنَافِقِينَ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلِيمًا حَكِيمًا.

“O ti Pejgamber, qėndro i fortė nė besnikėri ndaj Allahut, e mos i pėrfill jobesimtarėt dhe hipokritėt, se vėrtet Allahu ėshtė i gjithė¬dij¬shėm, i di ēėshtjet nė hollėsi.” (Ahzab, 1)

Cili ėshtė shpėrblimi pėr ata qė e ndihmojnė fenė e Allahut tė Madhėrishėm?

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ يَنْصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ.

“O besimtarė, nėse ju ndihmoni (fenė) Allahun, Ai ju ndihmon juve dhe u forcon kėmbėt tuaja.” (Muhammed, 7)

...وَلَيَنْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ يَنْصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِيٌّ عَزِيزٌ.

“....E Allahu patjetėr do ta ndih¬mo¬jė atė qė ndihmon rrugėn e Tij, se Allahu ėshtė shumė i fuqishėm dhe gjithnjė triumfues.” (Haxhxh, 40)

M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:55 pm

Porosi kuranore (30)

Ēfarė kuptojmė me tregti islame?

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا هَلْ أَدُلُّكُمْ عَلَى تِجَارَةٍ تُنْجِيكُمْ مِنْ عَذَابٍ أَلِيمٍ.

“O ju qė keni besuar, a t’ju tregoj pėr njė tregti tė bujshme qė ju shpėton prej njė dėnimi tė dhembshėm.” (Saff, 10)

تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَتُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِكُمْ وَأَنْفُسِكُمْ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ.

“T’i besoni Allahut dhe tė Dėrguarit tė Tij, tė luftoni nė rrugėn e Allahut me pasurinė tuaj dhe veten tuaj, e kjo ėshtė shumė mė e dobishme pėr ju, nėse jeni qė e dini.” (Saff, 11)

يَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَيُدْخِلْكُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ وَمَسَاكِنَ طَيِّبَةً فِي جَنَّاتِ عَدْنٍ ذَلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ.

“Ai (Allahu) ua fal mėkatet tuaja, ju shpie nė xhenete nėpėr tė cilėt rrjedhin lumenj dhe nė pallate tė bukura nė xhenetet e amshueshme, e kėto janė ai suksesi mė i madh.” (Saff, 12)

وَأُخْرَى تُحِبُّونَهَا نَصْرٌ مِنَ اللَّهِ وَفَتْحٌ قَرِيبٌ وَبَشِّرِ الْمُؤْمِنِينَ.

“Edhe tė tjera qė ju i dėshironi, ndihmė prej Allahut dhe fitore e afėrt, e pra, pėrgėzoji besimtarėt!” (Saff, 13)

Si duhet tė sillemi ndaj bonjakut (jetimit)?

فَأَمَّا الْيَتِيمَ فَلَا تَقْهَرْ.

“Pra, mos e pėrul jetimin!” (Duha, 9)

Cilat janė lidhjet ndėrmjet muslimanėve dhe jetimėve?

...وَيَسْأَلُونَكَ عَنِ الْيَتَامَى قُلْ إِصْلَاحٌ لَهُمْ خَيْرٌ وَإِنْ تُخَالِطُوهُمْ فَإِخْوَانُكُمْ وَاللَّهُ يَعْلَمُ الْمُفْسِدَ مِنَ الْمُصْلِحِ وَلَوْ شَاءَ اللَّهُ لَأَعْنَتَكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَزِيزٌ حَكِيمٌ.

“Dhe tė pyesin ty pėr bonjakėt. Thuaj, “Po t’i ndihmoni nė punėt e tyre ėshtė mė mirė, e nėse i pėrzieni (pasurinė e tyre me tuajėn), ata janė vėllezėrit tuaj. Allahu di tė dallojė qėllimkeqin nga qėllimmirin. E sikur tė dėshironte Allahu do t’ju rėndojė. Allahu ėshtė mė i fuqishmi, mė i urti.” (Bekare, 220)

Si duhet vepruar me pasurinė e bonjakėve (jetimėve)?

وَآَتُوا الْيَتَامَى أَمْوَالَهُمْ وَلَا تَتَبَدَّلُوا الْخَبِيثَ بِالطَّيِّبِ...

“Bonjakėve (jetimėve) jepuani pasurinė e tyre (kur tė rriten), dhe mos e ndėrroni tė pastrin (mallin tuaj qė e keni hallall) me tė ndytin (me haramin)…” (Nisa, 2)

...وَلَا تَأْكُلُوا أَمْوَالَهُمْ إِلَى أَمْوَالِكُمْ إِنَّهُ كَانَ حُوبًا كَبِيرًا.

“…edhe mos e hani pasurinė e tyre (tė pėrzier) me pasurinė tuaj, se ky ėshtė mėkat i madh.” (Nisa, 2)

وَإِنْ خِفْتُمْ أَلَّا تُقْسِطُوا فِي الْيَتَامَى فَانْكِحُوا مَا طَابَ لَكُمْ مِنَ النِّسَاءِ مَثْنَى وَثُلَاثَ وَرُبَاعَ...

“Nė qoftė se frikėsoheni se nuk do tė jeni tė drejtė ndaj bonjakeve, atė¬herė martohuni me ato gra qė ju pėlqejnė; me dy, me tri e me katėr…” (Nisa, 3)

M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Manushaqe prej Mon Oct 26, 2009 2:56 pm

Porosi kuranore (31)

Si duhet vepruar me pasurinė e jetimėve tė
papjekur (mendjelehtėve)?

وَلَا تُؤْتُوا السُّفَهَاءَ أَمْوَالَكُمُ الَّتِي جَعَلَ اللَّهُ لَكُمْ قِيَامًا وَارْزُقُوهُمْ فِيهَا وَاكْسُوهُمْ وَقُولُوا لَهُمْ قَوْلًا مَعْرُوفًا.

“Mendjelehtėve (tė papjekurve) mos u jepni pasurinė tuaj qė Allahu e bėri pėr ju mėkamje, e ata ushqeni nga ajo, vishni dhe u thoni fjalė tė mira.” (Nisa, 5)

وَابْتَلُوا الْيَتَامَى حَتَّى إِذَا بَلَغُوا النِّكَاحَ فَإِنْ آَنَسْتُمْ مِنْهُمْ رُشْدًا فَادْفَعُوا إِلَيْهِمْ أَمْوَالَهُمْ وَلَا تَأْكُلُوهَا إِسْرَافًا وَبِدَارًا أَنْ يَكْبَرُوا...

“Provoni bonjakėt derisa tė bėhen pėr martesė, e nėse vėreni te ta pjekuri, atėherė dorėzojuani atyre pasurinė e tyre. Mos e hani atė duke shkapėrderdhur dhe duke u ngutur para se tė rriten ata…” (Nisa, 6)

...وَمَنْ كَانَ غَنِيًّا فَلْيَسْتَعْفِفْ وَمَنْ كَانَ فَقِيرًا فَلْيَأْكُلْ بِالْمَعْرُوفِ...

“... Kush ėshtė i pasur le tė ruhet (shfrytėzimit tė pasurisė tė jetimėve), e kush ėshtė i varfėr, le tė hajė me maturi...” (Nisa, 6)

...فَإِذَا دَفَعْتُمْ إِلَيْهِمْ أَمْوَالَهُمْ فَأَشْهِدُوا عَلَيْهِمْ وَكَفَى بِاللَّهِ حَسِيبًا.

“....E kur t’ju dorėzoni atyre pasurinė e vet, dėshmoni atė (qė ju dorėzoni) Mjafton qė Allahu ėshtė llogaritės.” (Nisa, 6)

Ēfarė i pret ata qė e hanė pasurinė e jetimėve?

إِنَّ الَّذِينَ يَأْكُلُونَ أَمْوَالَ الْيَتَامَى ظُلْمًا إِنَّمَا يَأْكُلُونَ فِي بُطُونِهِمْ نَارًا وَسَيَصْلَوْنَ سَعِيرًا.

“Ata qė e hanė pa tė drejtė pasurinė e jetimėve, nė tė vėrtetė ata hanė atė qė mbush barkun e tyre zjarr dhe do tė futen nė zjarrin e xhehenemit.” (Nisa, 10)

Detyrimet e muslimanit ndaj tė paaftit (fėmijėve jetimė)?

...وَالْمُسْتَضْعَفِينَ مِنَ الْوِلْدَانِ وَأَنْ تَقُومُوا لِلْيَتَامَى بِالْقِسْطِ وَمَا تَفْعَلُوا مِنْ خَيْرٍ فَإِنَّ اللَّهَ كَانَ بِهِ عَلِيمًا.

“...(ju sqaron) lidhur me tė paaftėt (fėmijėt jetimė) dhe qė tė mbani drejtėsi ndaj jetimėve!” Dhe, ēfarėdo tė mirė qė punoni, Allahu di shumė pėr tė.” (Nisa, 127)

وَلَا تَقْرَبُوا مَالَ الْيَتِيمِ إِلَّا بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ حَتَّى يَبْلُغَ أَشُدَّهُ...

“...Mos pėrdoroni pasurinė e jetimit ndryshe vetėm nė mėnyrė mė tė mirė (pėr t’ia shtuar), derisa ai ta arrijė pjekurinė e vet...” (Isra, 34)

M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Porosi kuranore

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi