Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Shtatė gjėrat qė sjellin dashurinė ndaj Zotit

Shko poshtė

Shtatė gjėrat qė sjellin dashurinė ndaj Zotit

Mesazh nga NoOrA prej Wed Nov 11, 2009 11:00 am

Njė: Njohja e begative tė Allahut qė Ai i ka vendosur mbi robėrit e tij. Kėto begati (jane aq tė shumta)sa nuk mund tė numėrohen apo tė llogariten.


Allahu thotė: "Nese ju i numėroni begatitė e Allahut ju nuk do te jeni te afte ti numeroni ata. "[14:34] Zemrat natyrisht kanė dashuri pėr ata qė bėjnė mirė atyre vet.

Dashuria pėr begatitė ėshtė nga aspektet e pėrgjithshme tė falenderimit pėr dikend i cili ka vendosur njė begati. Eshtė thėnė qė falenderimi ėshtė nė zemėr, gjuhė dhe gjymtyrė.
Dy: Dija pėr Allahun, emrat e Tij, Atributet e Tij dhe Veprat e Tij. Njeriu qė e njeh Allahun e don Ate.

Kushdo qe e do Ate i bindet Atij. Kushdo qe i bindet Allahut eshte i nderuar nga Ai. Kushdo qė ėshtė i nderuar nga Allahu, Ai do ta mbaje ate afėr Tij. Kushdo qė mbahet prej Tij ka mirėpritur shpėrblimin e kėndshėm.

Tre: Dituria e veēantė qė vjen nga meditimi mbi krijimin e qiejve dhe tokės dhe ate qė Allahu e ka krijuar.

Nė Kur'an gjenden shumė pėrmendje tė shenjave tė Allahut qė tregojnė Madhėshtinė, Fuqinė, Madherinė, Perfeksionin, Shkėlqesinė, Meshiren... e Tij dhe emrat e Tij te bukur gjithashtu Atributet e madheruara.

Kur dituria e dikujt per Allahun este e fuqishme dashuria per Te eshte gjithashtu e fuqishme dhe dashuria per t'iu bindur Atij eshte gjithashtu e fuqishme.


Katėr: Mundi i tė vepruarit drejt Allahut, me sinqeritet dhe pastėrti duke shkuar kundėr dėshirave personale. Kjo ėshtė njė punė qė bėhet shkak qė Allahu ta begatoje njė rob dhe kur Ai begaton robin, robi e don Ate.

Pesė: Shtimi i permendjes sė Allahut (dhikrit). Kur njė person don dikend ai e kujton ate mė shpesh.

Dhe pėrmes perkujtimit tė Allahut zemrat e njerėzve qetėsohen. Edhe njėra nga shenjat e tė pasurit dashuri pėr Allahun eshte pėrkujtimi i Allahut, nga zemra dhe gjuha e personit.

Gjashtė: Recitimi i shpeshtė i Kur’anit dhe meditimi pėr kuptimin e tij, e nė veēanti pėr ato ajete qė pėrmbajnė emrat, atributet dhe veprat e Allahut. Pėr dashurinė ndaj kėsaj vepre Allahu do ta udhėzoje robin ta doje Allahun dhe Allahu ta doje ate.

Shtatė: Pėrkujtimi i asaj qė ėshtė pėrmendur nė Kur’an dhe nė sunnetin e Pejgamberit duke i premtuar besimtarėve se do ta shohin Zotin e tyre nė xhenet dhe takimin me Te nė ditėn e Bollėkut. Gjė qė do sjelle definitivisht tek personi dashurinė pėr Allahun.
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi