Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Tė dashurit e Allahut janė dy grada

Shko poshtė

Tė dashurit e Allahut janė dy grada

Mesazh nga NoOrA prej Thu Nov 12, 2009 6:10 am

Kjo nėnkupton se kush pėrpiqet qė tė afrohet te Allahu me farze e pastaj me nafile, Allahu e afron atė dhe e ngritė...
Pejgamberi salall-llahu alejhi ve sel-lem ka thėnė:
“Nuk mund tė afrohet robi Im tek Unė me diē mė tė dashur pėr Mua sesa me gjėrat qė e kam obliguar atė.”

Nė kėtė hadith pėrmendet se tė dashurit e Allahut janė dy grada:

Grada e parė: Ata qė i afrohen Atij duke kryer obligimet, kjo ėshtė grada e mesatarėve (muktesidinėve), dhe kryerja e obligimeve ėshtė puna mė e mirė.

Umer ibnė Hatabi radijall-llahu anhu ka thėnė:
“Puna mė e mirė ėshtė kryerja e asaj qė Allahu e ka obliguar, ruajtja nga ajo qė e ka ndaluar Allahu dhe qėllimi i sinqertė pėr atė qė ėshtė te Allahu i Lartėsuar.”

Obligimi mė i madh trupor qė tė afron tek Allahu ėshtė:
a) Namazi, siē thotė Allahu i Lartėsuar:
“Vazhdo me sexhde dhe afroju Zotit me tė.” [el-Alek, 19].

Muslimi shėnon hadithin nga Ebu Hurejra radijall-llahu anhu se i Dėrguari i Allahut sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem ka thėnė:
“Robi ėshtė mė afėr Zotit tė tij kur ėshtė nė sexhde.”

Abdullah ibn Mes’udi thotė:
“Lėnia e namazit ėshtė mosfalja nė kohėn e vet, e nėse ata e kanė lėnė, atėherė janė kafirė”. (Tefsir Et-Taberi)

Grada e dytė: Grada e tė pėrparuarve dhe tė afruarve, ata janė tė cilėt iu afruan Allahut tė Lartėsuar pas kryerjes sė obligimeve duke u pėrpjekur me punė tė mira vullnetare dhe duke e ndalur veten prej gjėrave tė imta tė urrejtura. Kjo, pėr njeriun e bėn tė detyrueshme dashurinė e Allahut tė Lartėsuar.

Allahu i Lartėsuar nė Kur’an thotė:
“O ju qė besuat! Kush largohet prej jush nga feja e vet (i bėn dėm vetes) s’ka dyshim se All-llahu do ta sjellė njė popull qė Ai e do atė (popull) dhe ata e duan Atė (Zotin), (njė popull) qė ėshtė modest e i butė ndaj besimtarėve, por i ashpėr dhe i fortė ndaj mohuesve, qė lufton nė rrugėn e All-llahut dhe qė nuk i frikėsohet kėrcėnimit tė asnjė kėrcėnuesi. Kjo (cilėsi e atij populli) ėshtė dhuratė e All-llahut qė i jep atij qė do. All-llahu ėshtė dhurues i madh, i dijshėm.” [el-Maide, 54].

Prej nafileve (nafile qė nė vete pėrmbajnė obligime, me fjalė tė tjera ato nafile qė kryhen pas kryerjes sė obligimeve, ngase quhen nafile sepse ato u shtohen obligimeve) mė tė mėdha me tė cilat njeriu afrohet tek Allahu ėshtė:
a) Leximi i shumtė i Kur’anit, dėgjimi i tij duke e kuptuar dhe medituar.
Shokėt e Muhamedit a.s e kanė lexuar Kur'anin dhe e kanė mėsuar leximin e tij me vėmendje.

Ibn Tejjmija ėshtė burgosė, ėshtė e izoluar prej Kur'anit por ka thėnė, Kuranin e kam nė xhoksin tim dhe e kam lexuar me dhjetra herė nė burg, deri kur ka ndėrruar jetė duke lexuar ajetin " Tė devotshmit janė nė xhenete tė larta dhe tė afėrt tek sunduesi i tyre."

Kjo nėnkupton se kush pėrpiqet qė tė afrohet te Allahu me farze e pastaj me nafile, Allahu e afron atė dhe e ngritė atė nga grada e imanit nė gradėn e ihsanit, dhe ai e adhuron Allahun me pėrqėndrim dhe ndjenjėn e mbikėqyrjes sikur ta shohė Atė, dhe zemra e tij mbushet me njohjen e Allahut dhe dashurinė pėr Tė, madhėshtimin e Tij, frikėn prej Tij, prehjen tek Ai, mallin pėr Tė derisa tė bėhet kjo njohje qė ėshtė nė zemrėn e tij shikim me syrin e zemrės. Kur njeriu arrin kėtė gradė, atėherė ai nuk flet pėrpos me dhikrin e Allahut. Nėse flet, flet me Allahun, nėse dėgjon, dėgjon me Tė, nėse shikon, shikon me Tė dhe nėse punon diē me dorėn e tij, punon me Tė.”
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi