Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Ke kujdes, motra ime, kėtė mik mos e lėndo...

Shko poshtė

Ke kujdes, motra ime, kėtė mik mos e lėndo...

Mesazh nga NoOrA prej Tue Nov 24, 2009 10:44 am

Duke lexuar titullin e kėsaj teme sigurisht nėpėr kokė shkojnė shumė mendime. Mendohet se bėhet fjalė pėr melekun e vdekjes apo pėr ndonjė ngjarje.
Nė tė vėrtetė do tė flasim pėr njė mik tė motrave muslimane, e inshaAllah na mundėson Allahu e flasim edhe pėr mikeshėn e vėllait musliman!
Do tė flasim pėr njė mik qė prej kur ky mik bėhet pjesė e jotja, motra ime, ėshtė miku mė i vlefshėm, ėshtė prehje, ėshtė qetėsues, shoqėrues nė udhėtimet me ty, ėshtė aty kur je e sėmurė dhe shėndosh dhe miku mė i mirė i jetės.


Ke kujdes, motra ime, kėtė mik mos e lėndo dhe prej tij mos u largo.


Shpesh ke lexuar pėr kėtė mik se sikur tė urdhėronte dikė Allahu t’i bėj sexhde dikujt do tė urdhėronte ty, oj motra ime, ti bėsh sexhde kėtij miku tė ri tė panjohur:

“Sikur ta urdhėroja dikė pėr t'i bėrė sexhde dikujt tjetėr (pėrveē All-llahut), do ta urdhėroja gruan pėr t'i bėrė sexhde burrit tė saj.” (Tirmidhiu)

Ky mik ėshtė ndėr njerėzit mė tė dashur tek ti, ndėr njerėzit qė mė sė shumti tė qetėson, ndėr njerėzit qė mė sė shumti rri, fle dhe zgjohesh me tė, tė ushqen dhe kujdeset pėr ty, brengoset kur ti s’je mirė dhe gėzohet kur ti gėzohesh.
Allahu thotė nė Kur’an:
“Burrat janė pėrgjegjės pėr gratė...” (Nisa: 34)

“Dhe njė prej shenjave tė Tij ėshtė qė prej jush krijoi pėr ju bashkėshortet tuaja, qė tė qetėsoheni pranė tyre, duke vėnė ndėrmjet jush dashuri dhe mėshirė. Me tė vėrtetė, nė kėtė ka shenja, pėr njerėzit qė mendojnė.” (Suretu Rum: 21)

Tash ndoshta e kuptove motra ime kush ėshtė ky mik i panjohur qė bėhet miku yt mė i dashur...
Ky mik ėshtė bashkėshorti yt, njeri qė ndoshta mė pėrpara se ke njohur fare. E prej kur Allahu ka caktuar qė ti tė jesh bashkėshorte e kėtij miku, vendose kurorė sipas dispozitave islame, ai u bė miku yt mė i dashur.
Pėr kėtė mik i cili ka shumė vlerė dhe me respektimin e tė cilit fitojmė xhenetin, Muhamedi, salAllahu alejhi ve selem, ka thėnė:
“Nėse gruaja i falė pesė kohėt e namazit, agjėron Ramazanin, e ruan moralin e saj dhe dėgjon burrit e saj, do t'i thuhet asaj: hyn nė Xhenet nga cilado derė". (Ibėn Hibbani, Taberaniu, Ebu Nu'ajm)

Ke kujdes, motra ime, kėtė mik mos e lėndo dhe prej tij mos u largo. Bėju pėr tė grua e devotshme. Ruaju, mos e hidhėro, qė pastaj hyritė e Xhenetit tė mallkojnė ty.

Kėtė mik qė ka kaq vlerė, kėtė mik tė mirė nė jetėn tėnde, oj motra ime e dashur, qė ėshtė mė i vlefshėm se diamanti dhe tė gjitha tė mirat e dynjasė, ruaje mos tė humb, ruaje, mos e hidhėro!
Me humbjen e kėtij miku ke humbur diēka tė madhe dhe me hidhėrimin e kėtij miku hidhėron Allahun.
Bėhu bareshė nė shtėpinė e kėtij miku dhe bareshė e familjes sė tij!
I Dėrguari i Allahut, salAllahu alejhi ve selem, ka thėnė: "Burri ėshtė bari nė kopenė e tij dhe pėrgjegjės pėr familjen e tij. Dhe gruaja ėshtė bareshė nė shtėpinė e burrit tė saj dhe pėrgjegjėse pėr familjen (fėmijėt)" (Buhariu, Muslimi).

Bėje, motra ime, kėtė mik tė kėnaqur sepse nėse ndahesh nga ai duke qenė nga ti i kėnaqur Xheneti ėshtė i yti inshaAllah. Muhamedi, salAllahu alejhi veselem, ka thėnė:
"Secila grua e cila vdes, ndėrsa burri i saj ėshtė i kėnaqur me tė, do tė hyjė nė Xhenet." (Tirmidhiu, Ibn Maxhe)
Ky mik kaq me vlerė ėshtė bashkėshorti besimtar i sinqertė i cili ia ka frikėn e Allahut subhanehu ve teala.

Motra ime, mė nė fund tė kėshilloj: ke frikė Allahun dhe respektoje Atė sė bashku me kėtė mik tė ri nėse do tė hysh nė xhenetet e Tij.
Allahu thotė nė Kur’an:
“Hyni nė Xhenet, ju dhe gratė tuaja, tė gėzuar (pėrfundimi i mirė ėshtė) Xhenete tė Adnit (vende tė pėrjetshme) ku do tė hyjnė ata, edhe prindėrit, gratė dhe fėmijėt e tyre tė cilėt kanė qenė vepėrmirė, ata do t'i vizitojnė engjėjt duke hyrė nė secilėn derė.”

Lus Allahun, subhanehu ve teala, qė motrave tė mia muslimane t’iu dhurojė nga njė mik tė devotshėm, mik tė sinqertė, mik qė ia ka frikėn e Allahut, subhanehu ve teala, e motrave qė veē janė duke u shoqėruar me kėtė mik t’iu dhurojė jetė tė lumtur nė nėnshtrimin e urdhrave tė Allahut subhnanehu ve teala!
O Allah, begatoj motrat tona me lumturi bashkėshortore!
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi