Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Vihet gurthemeli i Shtėpisė tė Teatrit, Operės dhe tė Baletit “Dr Ibrahim Rugova”

Shko poshtė

Vihet gurthemeli i Shtėpisė tė Teatrit, Operės dhe tė Baletit “Dr Ibrahim Rugova”

Mesazh nga elbasi.. prej Wed Dec 02, 2009 3:11 pm

Krerėt e shtetit sot kanė marrė pjesė nė ceremoninė shtetėrore tė aktit solemn tė vėnies sė gurthemelit tė Shtėpisė sė Teatrit, Baletit dhe Operės qė do tė mbajė emrin e ish presidentit Ibrahim Rugova, ndėrtimi i sė cilės filloi pikėrisht nė 65 vjetorin e lindjes sė tij

Presidenti i vendit, Fatmir Sejdiu e vlerėsoi ndėrtimin e Shtėpisė sė Teatrit, Operės dhe Baletit, njė pėrkushtim qė duhet realizuar sepse ishte edhe projekt i ish presidentit Rugova , emrin e tė cilit do ta mbaj ky institucion, qė sipas presidentit Sejdiu ėshtė njė pėrkushtim e realizimit tė amanetit tė tij.

“Shtėpia e Teatrit, Operės dhe Baletit shėnon kulmin e pjekurisė edhe kulturore edhe shtetėrore tė vendit, andaj pėrkushtimi pėr tė bėrė kėtė objekt, qė ka qenė edhe projekt i presidentit Rugova, shėnon njė hap tė rėndėsishėm tė pėrmbylljes tė asaj pjese tė peripecive dhe pėr tė lėvizur shpejt”, ka thėnė presidenti Sejdiu.

Edhe kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi e vlerėsoi kėtė ditė tė veēantė, pėr tė cilėn tha ai se kemi investuar tė gjithė pėr tė arritur qė edhe ne si shtet tė fillojmė tė investojmė nė ndėrtimin e institucioneve e kulturore.

“Sot jam i nderuar qė marrim pjesė bashkėrisht nė vėnien e gurthemelit, njė shtėpi kjo e munguar nė Kosovė, por qė i kushtohet sakrificės sė qytetarėve tanė dhe vizionit tonė pėr tė ardhmen euroatlantike”, ka thėnė kryeministri Thaēi.
Ministri i Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, Valton Beqiri, i siguroi artistėt se ministria qė ai drejton do tė angazhohet pėr kthimin e dinjitetit tė tyre artistik dhe profesional.

“Ndėrtimi i kėsaj shtėpie tė madhe do t’ i ndihmojė tri mediume tė fuqishme artistike, teatrin, operėn dhe baletin, qė janė personifikim i drejtpėrdrejt i shtetėsisė sė Kosovės”, ka theksuar ministri Beqiri.

Nė nderim tė 65 vjetorit tė lindjes sė presidentit Ibrahim Rugova, presidenti Sejdiu me bashkėpunėtorė bėri homazhe tek varri i tij. Sejdiu tha se presidenti Rugova po i mungon shumė Kosovės, sepse ai ėshtė njeriu qė bėri epokė nė zhvillimet mė tė rėndėsishme pėr vendin. Tek varri i ish presidentit Rugova kanė bėrė homazhe edhe kryetari i Prishtinės Isa Mustafa dhe zyrtarė tė tjerė tė LDK-sė.
avatar
elbasi..
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 1452
Age : 25
Location : n'Dreanss , si krejt!!
Registration date : 01/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi