Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Gomari qė xhelozoi kuajt e mbretit

Shko poshtė

Gomari qė xhelozoi kuajt e mbretit

Mesazh nga NoOrA prej Mon Dec 07, 2009 1:29 pm

Njė bartės uji kishte njė gomar, i cili nga barra e rėndė dhe mundi ishte kėrrusur. Shpina pėr shkak tė barrės nė njėqind vende i ishte rrjepur. Pėr kėtė arsye pėr ēdo ditė vdekjen dėshironte. Tėrshėrė kurrė nuk kishte ngrėnė e as kashtė tė thatė.

Ruajtėsi i kuajve tė mbretit e njohte tė zotin e gomarit dhe nga dhembja kur ia pa gomarin nė atė gjendje iu lut qė t'ia jep tek ai pėr ta forcuar gomarin e shkretė qė mezi rrinte nė kėmbė. Ia dha gomarin dhe shėrbėtori e lidhi gomarin nė shtallėn e kuajve tė mbretit.

Gomari i pa kuajt e mbretit tė ushqyer mirė, tė bukur e tė krehur. Toka nėn ta dridhej nga patkojt e tyre. Ushqimi i tėrshėrės u vinte me kohė tė caktuar. Duke parė kėtė me sytė e tij, gomari tha: "O Zot i Lavdėruar! A nuk jam unė krijesa e Yte? E pranoj qė jam gomar, por pėrse jam i pafat me plagė nė tėrė trupin e dobėt dhe mezi qėndroj nė kėmbė. Natėn pėr shkak tė dhimbjeve tė trupit dhe urisė, vazhdimisht kėrkoj vdekjen time. Kuajt janė tė lumtur dhe tė gėzuar, ndėrsa pėrse unė jam i zgjedhur pėr vuajtje?"

Papritmas erdhi lajmi pėr luftė. Kuajve tė mbretit u erdhi koha pėr kalėrim dhe aksion. Ata armiku gjatė luftės i plagosi me shtiza e shigjeta nga tė gjitha anėt. Kur u kthyen nga lufta, nė shtallė i shtrinė gjėrė e gjatė, kėmbėt ua lidhėn me fasho tė fortė, ndėrsa me thikė u nxerrnin nga trupi majet e shtizave. Kur gomari pa kėto skena tė tmerrshme tha: "O Allah, me varfėri dhe shėndet jam i kėnaqur. Nuk kam dėshirė pėr kėtė ushqim dhe plagė tė tmerrshme tė kuajve."

Kushdo qė do shėndet shpirtėror, dynjanė e braktis dhe ėshtė i kėnaqur me atė qė ia jep Allahu.

* * *

Nė njė livadh tė gjelbėr, jetonte njė lopė e vetmuar e cila tėrė ditėn hante bar deri nė mbrėmje, kur fryhej dhe bėhej e trashė. Por, gjatė natės dobėsohej nga brenga, sepse mendonte: "Ēfarė do tė ha nesėr?" Nė mėngjes, livadhi i gjelbėr, bari i rritur dhe lopa me oreks dhe lakmi hante. Nė mbrėmje trashej, por natėn pėrsėri e kapte paniku dhe ethet duke menduar: "Ēfarė do tė ha nesėr?" Kėshtu, lopa veproi vite tė tėra. Furnizimi nuk i mungonte fare, asnjė ditė, asnjė moment, por gjithmonė natėn e mundonte brenga: "Ēfarė do tė ha nesėr? E mjera unė, ēfarė do tė ndodh nėse mbaron ushqimi?" Lopa ėshtė nefsi ynė, ndėrsa livadhi ėshtė dynjaja, nė tė cilėn nefsi dobėsohet nga frika e shujtės ditore.

Vazhdimisht nefsi mendon: "Ēfarė do tė ndodh nesėr? Nga do tė ushqehem?"

Lėre tė kaluarėn e shiko tė ardhmen, mos u bėj rob i nefsit, sepse ai ėshtė i
pangopur dhe i pakėnaqur, ndėrsa nafaka yte ėshtė e garantuar.


avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi