Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

KE: Korrupsioni nė Kosovė i pranishėm nė tė gjithė sektorėt

Shko poshtė

KE: Korrupsioni nė Kosovė i pranishėm nė tė gjithė sektorėt

Mesazh nga *lissa* prej Tue Dec 08, 2009 12:53 pm

Nė Kosovė korrupsioni ekziston nė shumė forma dhe nė tė
gjithė sektorėt, ėshtė vlerėsimi i Komisionit Evropian, i cili u
prezantua tė martėn nė njė mbledhje publike, nė Ditėn ndėrkombėtare
kundėr korrupsionit.Komisioni Evropian kryesoi njė mbledhje publike ku u paraqitėn
konstatimet e Studimit tė korrupsionit nė Kosovė pėr 2009. Qėllimi i
kėsaj ngjarjeje ishte nxitja e njė debati informues, pėr tė rritur
vetėdijesimin e publikut dhe pėr t’iu dhėnė hapėsirė aktiviteteve
kundėr korrupsionit nė tė ardhmen nė Kosovė.

“Konstatimet e studimit duhet tė shfrytėzohen nė mėnyrė konstruktive
pėr tė krijuar njė mėnyrė efikase pėr luftimin e korrupsionit. Nė
Kosovė korrupsioni ekziston nė shumė forma dhe nė tė gjithė sektorėt.
Parandalimi dhe luftimi i korrupsionit duhet tė jetė rrėnjėsor dhe tė
gjitha institucionet kosovare duhet tė punojnė nė bashkėpunim tė
ngushtė me njėra tjetrėn. Duhet tė kthehet besimi i publikut dhe duhet
tė rritet rezistenca kundėr sjelljes dhe praktikave tė korruptuara”, ka
thėnė shefi i operacioneve nė Zyrėn ndėrlidhėse tė KE-sė, Kjartan
Björnsson.

Studimi vė nė pah se manifestimet kryesore tė korrupsionit nė Kosovė
ndahen nė tri modele tė veēanta tė sjelljes, qė janė tė ngulitura
fuqishėm nė tė gjithė sektorėt e shoqėrisė:

Mundėsia – e njohur edhe si keqbėrje, korrupsioni gjerėsisht pranohet
si njė mundėsi pėr pėrfitim financiar. Si pasojė, rezistenca
individuale dhe kolektive ndaj presionit tė korrupsionit ėshtė e ulėt.

Rrjetet (grupimet) shoqėrore – lidhjet e ngushta familjare dhe
besnikėria klanore ofrojnė mbėshtetje kėshtu qė keqbėrja nuk bėhet e
njohur. Si pasojė, sjellja e korruptuar kopjohet dhe pėrsėritet.

Rrjetet (grupimet) profesionale – mungesa e transparencės nė
marrėdhėniet midis politikanėve, shėrbyesve civilė, udhėheqėsve
publikė, familjeve dhe bizneseve tė tyre krijon njė ambient tė mbyllur
ku ka mundėsi dhe ku presioni i korrupsionit ėshtė i lartė.

Pėrgatitja dhe publikimi i studimit ėshtė pjesė kyēe e projektit tė
financuar nga BE-ja “Mbėshtetja pėr institucionet kundėr korrupsionit
nė Kosovė”. Nė pėrgjithėsi, qėllimi i tij ėshtė tė konsolidojė sundimin
e ligjit duke iu ofruar pėrkrahje institucioneve nacionale kundėr
korrupsionit.

Projekti pritet tė zgjasė deri nė janar 2011 dhe do t’i kushtojė
vėmendje parėsore kornizės ligjore kundėr korrupsionit, mekanizmave pėr
bashkėpunim e koordinim midis institucioneve nacionale kundėr
korrupsionit, vetėdijeshmėrisė sė publikut dhe angazhimit nė luftėn
kundėr korrupsionit.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi