Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Terri nė dritė

Shko poshtė

Terri nė dritė

Mesazh nga jetaaa prej Thu Sep 24, 2009 2:14 pm

Terri nė dritėAllahu [subhanehu ve teala] na kaploi me mėshirė tė madhe duke na ndriēuar rrugėn e cila na shpie nė xhennetet e larta. Njėherit, ky lehtėsim ishte i domosdoshėm pėr udhėzimin dhe mbarėsimin e njerėzimit. Dėrgimi i Pejgamberėve, shpallja e Librave, mbrojtja e Fjalės sė Tij nga shtrembėrimet, zgjedhja e njerėzve qė do t’i shėrbejnė fesė janė shenjat e orientimit nė rrugėn e drejtė.

Besimdrejtit nuk kėrkojnė alternativė tjetėr pėr tė arritur te qėllimi i tyre pėrpos Kur’anit, sunnetit dhe fjalėve tė dijetarėve qė njihen si pasues tė tė parėve e jo shpikės tė gjėrave. Ata asnjėherė nuk mundohen tė “plotėsojnė fenė„ sepse janė tė bindur se plotėsimi ėshtė kompetencė e Allahut “Sot pėrsosa pėr ju fenė tuaj, plotėsova ndaj jush dhuntinė Time, zgjodha pėr ju islamin fe.„ (Maide – 3) Ata ndalen aty ku u ndalėn tė parėt dhe me kėtė fituan epėrsi tė dukshme. Ata kuptuan se nuk mund t’ia kalojnė Muhamedit [alejhis-selam] nė adhurim sepse ai ka thėnė: “Unė jam mė i devotshmi prej jush„ dhe kėshtu nuk u munduan tė nxjerrin gjera tė reja nė fe e pastaj tė thonė “unė e bėra kėtė dhe askush nuk mė parapriu – unė e shtova tė mirėn„. Ata thjeshtė u treguan tė kėnaqur me dritėn qė e zbriti Allahu. “ O ju njerėz, juve ju erdhi nga Zoti juaj argument dhe Ne ju zbritėm dritė tė qartė.„ (Nisa-174) Ata punėt e tyre i argumentojnė. Veni re fjalės sė Allahut: “nga Zoti juaj„ kėtu shprehet tėrthorazi vlera e argumentit dhe pesha e tij e rėndė sepse ėshtė prej Allahut. Dritė fetare nuk mund tė quhet asgjė pėrpos asaj qė ka zbritur Allahu nė Librin e Tij famėlartė dhe asaj qė e ka thėnė Muhamedi a.s., e ka vepruar apo pėlqyer. Dritė fetare nuk janė dervishllėqet e ndryshme duke filluar prej coptimit tė trupit “pėr hirė tė Zotit„ nėpėr teqe e deri tek qėndrimi nė kėmbė pėr hirė tė Muhamedit a.s i cili “na viziton„ kur ia kėngėtojmė biografinė.

Muhamedi [alejhis-selam] ėshtė krijesa mė e mire pamėdyshje. Atė e duam mė tepėr se prindėrit dhe besojmė se ai qė nuk e don Muhamedin [alejhis-selam] mė tepėr se gjithēka nė kėtė botė imanin nuk e ka nė rregull. Atė e pasojmė. Shembulltyra ynė ėshtė ai, mirėpo nuk e bėjmė Zot sepse pėrndryshe do tė thenim urdhėrin e Allahut – do tė dilnim nga feja.

Dritė fetare nuk janė zakonet e prapambetura te disa musliman tė cilat nuk guxojmė t’i ndryshojmė sepse populli nuk na kupton, populli ynė dinjitoz iritohet siē thonė disa pseudohoxhollarė.

Pra kur do tė mundemi tė pėrmirėsojmė popullin tonė nesė nuk guxojmė t’ia ndreqim gabimet atij? A thua vallė duhet tė ndjekim fjalėn e atij profesori i cili nė njė rrast derisa isha nė shkollė tė mesme mė tha “nuk ėshtė mė rrėndėsi se ēka do tė studiosh pėr fe, si dhe sa do tė mėsosh, por me rrėndėsi ėshtė tė mėsosh adetet e popollit tanė dhe me pėrpikmėri t’i zbatosh”!!! mua mė mbet vetėm tė kujtoj “vėrtet kjo ėshtė gjė e ēuditshme” (Hud-72)

Dritė fetare ėshtė dituria fetare, e dituri fetare siē ka thėnė Ibėn Kajjimi ėshtė: atė qė e ka thėnė Allahu, atė qė e ka thėnė Muhamedi [alejhis-selam]dhe atė qė e kanė thėnė Sahabėt (shokėt e Muhamedit a.s.) sepse kėto janė tė diturit.

Duke patur parasyshė faktet e sipėrpėrmendura, vallė, ē’do tė thoni pėr ata qė mundin e tyre e derdhin nė drejtim te justifikimit tė ēėshtjeve “fetare„ tė papėrshkuara me dritėn qė zbriti Allahu? Ēėshtje qe nuk i ligjėsoi Allahu por sa interesi aq edhe mosdija.

A ėshtė feja jonė kremtim ditėlindje, lexim i Kur’anit me tė holla, mbyllje e dhėndėrit me hoxhė? A mos vallė duhet qė medoemos ta ulim veten dhe tė lutemi tek Allahu qė sa mė shpejtė dikush tė jep emanetin sepse biznesi ėshtė biznes?

Jo. Nuk bėn dhe nuk duhet tė jetė kėshtu. Ne nė vend qė tė afirmojmė risitė e errėta nė mesin e dritės qiellore, duhet qė tė ngjallim sunnete tė vdekura nė vendet tona. Duhet tė heqim pluhurin e trashė qė ka zbehur pamjen e rituleve tė pastėrta islame, tė ngjallim shpirtin islam, tė tregojmė se islami jetohet nė praktikė e nuk ėshtė pėrkulje disaminutėshe brenda mureve tė xhamisė. Tė tregojmė se Islami ėshtė dritė, kush ec rrugės sė tij fiton nė kėtė botė dhe botėn tjetėr, nėse jo, atėherė edhe mė tej do tė humbim rrugėn nė tėrrinėn.


Agim Bekiri,

avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi