Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Kėshilla tė rėndėsishme pėr mėsimin e moralit dhe edukatės fėmijėve

Shko poshtė

Kėshilla tė rėndėsishme pėr mėsimin e moralit dhe edukatės fėmijėve

Mesazh nga NoOrA prej Fri Dec 18, 2009 5:43 am

Tėrheqja vėmendje nga shoqėria e keqe dhe qėndrimi nė rrugė.

1.Ta mėsojmė fėmijėn tė pėrdorė gjithmonė dorėn e djathtė nė dhėnie, marrje, ngrėnie, pije, shkrim, etj., nga punėt e mira. Gjithashtu, mėsimi i tij qė nė fillim tė ēdo pune tė thotė: bismilah, veēanėrisht para ngrėnies e pijes e nė mbarim tė saj tė thotė: elhamdulilah.

2. Mėsimi i pastėrtisė sė fėmijės, tė presė thonjtė, tė lajė duart para e mbas ngrėnies. Mėsimi i tij nė pastrimin nga papastėrtia mbas kryerjes sė nevojės me ujė, nė mėnyrė qė tė jetė i saktė namazi i tij, e tė ketė kujdes nė mos spėrkatjen e rrobave me papastėrti.

3. Tė jemi tė kujdesshėm nė kėshillimin e tyre nė vetmi, e tė mos t’i pėrhapim gabimet e tyre, e nėse kjo nuk bėn dobi, atėherė nuk flasim me ta tri ditė, por jo mė shumė.

4. Urdhėrimi i fėmijėve pėr qetėsi nė momentin e thirrjes sė ezanit, e duke pėrsėritur atė ēka thotė muezini, e mė pas tė thonė duanė e ezanit e cila ėshtė: "All-llahume rabbi hadhihi da'ueti tameh, ue salatil kaimeh ati muhameden el uesilete uel fadilete ue beath-hu mekamen mahmuden eledhi ueadteh ineke la tukhliful mi'ad" (Hadith, Bukhari)

5. Tė rezervohet pėr ēdo fėmijė krevat nė vete, nėse ėshtė e mundshme, e nėse jo, atėherė secili mbulesė nė vete. Mė e mira ėshtė veēimi i vajzave nė njė dhomė e djemtė nė njė dhomė tjetėr, e kjo pėr tė ruajtur moralin dhe shėndetin e tyre.

6. Mėsimi i tij qė tė mos hedhė mbeturina nė rrugė, e tė largojė nga rruga ēdo gjė tė dėmshme.

7. Tėrheqja vėmendje nga shoqėria e keqe dhe qėndrimi nė rrugė.

8. Pėrshėndetja e tyre nė shtėpi e kudo me thėnien: es-selamu alejkum ue rahmetullahi ue berekatuhu.

9. Kėshillimi i fėmijės pėr bamirėsi ndaj fqinjit dhe mos bėrjen keq tė tij.

10. Mėsimin e fėmijės pėr bujarinė me musafirin, respektimin dhe qerasjen e tij.

11. Moslejimin e tij tė mburret ndaj shokėve tė tij, por pėrkundrazi tė mėsohet tė jetė sa mė i thjeshtė e bujar ndaj atyre qė i shoqėron e komunikon me ta.

12. Moslejimi i tij tė marrė nga askush gjė, nė vend tė asaj qė dha, por tė edukohet nė atė se ai qė jep ėshtė mė i lartė se ai qė merr.

13. Duhet qė fėmija tė mėsohet qė tė mos i shtrijė kėmbėt nė mexhlis, as tė mos shtrihet e mėnjanohet, as tė mos i kthejė kurrizin askujt, as tė mos rrijė kėmbė pėrmbi kėmbė, as tė mos vėrė dorėn nėn faqe, e as tė mos mbėshtesė kokėn tek ndokush, sepse tė gjitha kėto janė shenja dembelizmi. I mėsohet atij mėnyra se si tė rrijė nė mexhlis, gjithashtu dėgjimi i atij qė flet e zgjerimi i vendit tė tij. Ndalohet tė flasė fjalė tė kota, si: mallkime, fyerje, etj.

14. Duhet qė tė lejohet fėmija mbas mbarimit tė mėsimeve apo tė mėsimit pėrmendėsh tė Kuranit nė xhami qė tė luajė ndonjė lojė tė bukur e tė rehatshme, nė mėnyrė qė tė rehatohet nga lodhja e mėsimeve. Ndalimi i fėmijės nga loja e lodhja e tij nė mėsime, ia lodh atij zemrėn dhe memorien. Ia nxin jetėn, derisa kėrkon tė gjejė ndonjė hile pėr tė dalė nga kjo krizė.

15. Duhet qė tė mėsohet t’u bindet prindėrve, mėsuesit apo edukuesit tė tij, e tė gjithė ata qė janė mė tė mėdhenj nė moshė, qofshin kėta tė afėrm apo jo.

16. Menjėherė mbas futjes nė moshėn madhore nuk duhet tė lejohet nė asnjė mėnyrė qė tė lėrė namazin, gjithashtu edhe agjėrimin, (ku tė jetė mėsuar tė agjėrojė disa ditė nga ramazani para moshės madhore, nė mėnyrė qė tė mos ketė vėshtirėsi nė agjėrimin e tij tė plotė)
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi