Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Ishte ėndėrr e u bė realitet ...

Shko poshtė

Ishte ėndėrr e u bė realitet ...

Mesazh nga NoOrA prej Mon Jan 04, 2010 5:59 am

Marrė nga: "El-mektebetu esh-shamileh"

Njė ditė njė voglush i thotė familjes sė tij: "Dua tė bėj gjėra madhėshtore nė jetėn time, dhe e di se mundem t'i bėj…"
Pas disa vitesh, njė plak po i thotė familjes sė tij: "Kam pas mundėsi me bėrė gjėra madhėshtore nė jetėn time,dėshira e jetės time ėshtė sikur ti kisha bėrė ato gjėra…"
Ky tregim ėshtė pikėllues, sepse voglushi dhe plaku janė i njejti person!!!
Kur jetėn tėnde e shfrytėzon pėr t'i realizu ėndėrrat e tua e gjithė bota rreth teje tė ndihmon pa e hetuar fare qė ta realizosh ėndrrėn tėnde, kurse nese ti flen qė ti shijojsh ėndėrrat e bukura, e gjithė bota tė ndihmon pa e hetuar fare qė t'i shijosh ėndėrrat e bukura dhe tė thellohesh nė njė gjumė tė thellė, kurse tjetri zgjohet dhe fillon t'i realizoj ėndėrrat e veta…
Pėr kėtė nese don qė ti ti realizosh ėndėrrat e tua atėher zgjohu nga gjumi yt menjėher!!! Sepse ėshtė ėmbėl tė ėndėrrojm… por mė ėmbėl ėshtė kur zgjohemi dhe ėndėrrat tona i realizojm…
Njė pyetje kurreshtare
Kur ke qenė i vogėl, a ke pas ėndėrra qė ke dėshiru me i realizu kur tė rritesh? Pėrgjigjėja ėshtė fare e natyrshme. Po, cili prej nesh nuk ka pas ėndėrra qė ka shpresu me i realizu kur tė rritet!!
Pyetje tjetėr kurreshtare
A je rrit sa duhet qė ti realizosh ato ėndėrra? Pėrgjigjėja e natyrshme:
M m m m m m m m m m!!! Pse heshte? Mė lejo tė pėrgjigjem pėr ty.
Cili prej nesh nuk ka pas ėndėrra kur ka qen i vogėl!! Cili prej nesh nuk ka shpresu qė tė jetė gjendja sociale e tij mė e mir!! Cili prej nesh nuk ėshtė mundu me e ngrit veten e tij(nė aspekte tė ndryshme)!!!
Dhe ēfarė ndodhi?!
Cili ėshtė dallimi nė mes njerėzve kur shumica e tyre i kanė ėndėrrat e njėjta?
Kur tė gjithė dėshirojmė tė ngritemi, pse disa kanė sukses e disa dėshtojnė?!
Njerėzit janė tri lloje
Grupi i parė i bėjnė ndodhit (ngjarjet).
Kėta janė ata tė cilėt punojnė me gjithė shpirt pėr t'i realizu ėndėrrat e tyre…
Grupi i dytė shikojnė se ēfarė ka ndodh.
Kėta janė ata qė presin tė tjerėt tė frymzohen e tė punojnė e pastaj kėta t'i imitojnė …
Grupi i tretė pyesin se ēka ka ndodh?
Kėta janė ata qė i gjenė nėpėr qoshe tė rrugėve me gojė tė hapura e me sy tė mbyllur…

Nese ju thu kėtyre: Kulmi i shtėpis tėnde ėshtė duke pikuar, qu e ndreqe.
Ai do tė pėrgjigjet: Tani po bie shi, nuk mundem me e ndreq nėpėr shi.
I thu: Po mirė, ndreqe kur tė ndalet shiu…
Tė thotė: Aiha, kur tė ndalet shiu nuk pikon kulmi, pėr kėtė skam nevoj me ndreq..
Ajo qė kėrkohet prej teje ėshtė qė tė jeshė gjithmonė nė grupin e parė, qė vrapon nė realizimin e ėndėrrave tė tij. Mos i mallko shkaqet dhe mos shpik arsyetime, mirėpo gjithmonė ndriqoja vetes rrugėn. Nėse je i kėnaqur me veten tėnde tani pėr tani kjo ėshtė njė gjė e bukur, mirėpo edhe mė bukur ėshtė kur punon vazhdimisht qė ta pėrmisosh veten tėnde, qė tė jesh gjithmonė pėrparimtar i cili e lidh mėsimin me praktikėn dhe me punėn. Do tė jesh siē ka thėnė i Dėrguari i Allahut, paqja dhe mėshira e Allahut qoft mbi tė, "Nėse afrohet Kijameti dhe nė dorėn e ndonjėrit prej jush keni ndonjė fidan, nėse mundesh me e mbjell atė, mbjelle".
Le tė pyesim sė bashku
-Ēka tė pengon ta fillosh njė projekt tė ri,tė cilin e ke planifiku prej sa vitesh?
- Ēka tė pengon qė ti plotėsosh studimet posdiplomike apo tė bėsh praktik pėr ndonjė punė tė re?
- Ēka tė pengon qė tė punosh pėr ta humbur peshėn e tepėrt?
- Ēka tė pengon qė tė punosh e ta bėsh jetėn ashtu siq e ke ėnėrruar kur ke qen i vogėl?
Eja tė ėndėrrojmė ...
Kur ishim tė vegjėl, ishim shpikės tė vėrtet, nuk kemi njohur kufijtė e gjėrave, por luanim e provonim, pyesnim, e pėrdornim imagjinatėn tonė nė mėnyrė tė quditshme. Pastaj hynėm nė shkoll. E ēfarė shkolle?! Aty ku ēdo gjė i nėnshtrohet pranimit. E mėsuam nė tė se atė qė e thonė tė vjetėrit gjithmonė ėshtė e vėrtet. Mėsuam se ka vetėm njė rrugė tė shėndosh pėr t'i zgjedhė tė gjitha problemet tona, dhe kurrsesi ska qenė e pranuar qė t'i zgjedhim qėshtjet nė mėnyra tė ndryshme. Tė gjithė ishim tė obliguar tė veprojmė ashtu siē na obligonin.
Mirpo, me gjithė kėtė, ne nuk e humbėm forcėn e tė imagjinuarit dhe shpikjes asnjėherė. Ne vetėm e kemi lėnė nė veten tonė njė thesar tė cilin asnjėherė nuk e nxorėm nė dritė qė ta pėrdorim dhe ta kultivojmė. Si rrjedhjė, tė gjithė filluam tė punojm nė njė segment tepėr tė ngushtė dhe pa imagjinatė, por e njohur pėr ne dhe e lehtė (duke imituar tė tjerėt). Ne nuk shikuam jashtė kufijve derisa koha kaloji e ne tė shtangur nė tė njejtin vend.
Bėhu fėmijė nė disa raste …
Nėse dėshiron ta rikthesh imagjinatėn tėnde kthehu e udhėto nėpėr ditėt e fėmijėris. D.t.th. tė mendosh me mendjen fėmijėrore. Mos qesh, ata janė mė tė zotė se sa ne. Nėse do tė rikthehesh nė ėndėrrat fėmijore menjėherė, patjetėr duhet tė ndryshosh pak nga jeta jote zyrtare qė e jeton.
Ja disa ide qė tė ndihmojnė tė mendosh nė mėnyrė mė tė ēliruar nga prangat e pėrditshmėrisė dhe tė ofron mė afėr imagjinatės dhe shpikjes:
- cakto 5 minuta ēdo mėngjes dhe mbrėmje qė tė imagjinosh...
- kalo njė ditė tė plotė pa paragjykime ndaj ndonjė njeriu apo gjėje…
- vendosu nė ndonjė vend dhe shikoj retė dhe yjet…
- kthehu nė shtėpi,haje ushqimin e darkės,pastroj dhėmbėt,veshi rrobat e fjetjes dhe flej pa e ndezur dritėn fare.
- ngritu dhe vizitoj lagjet e vjetra dhe rrugėt e ngushta te vendit tėnd…
- fillo dhe luaj me balt (lloq) dhe formo gjėra tė ndryshme…
- ēmontoje ndonjė mjet elektrik nė shtėpin tėnde (tė lirė jo tė shtrejt) dhe prap montoje…
Ėndėrro dhe shpreso jashtė mundėsive dhe kapaciteteve. Vizato katėr rrathė apo pesė (edhe dhjetė rrathė nuk prish punė), qė dėshiron t'i arrish nė jetėn tėnde.
Mendoje pozicionin tėnd nė shoqėri dhe shpreso ēfarė dėshironė tė bėhesh. Mos u frikėso, shprehe ēdo gjė qė shpreson. Kjo ėshtė ėndėrr, askush nuk mund tė ta ndaloje kėtė. Shkruaje ėndrrėn tėnde kėtu.
Merre prej meje njė shembull, e ti ndryshoje si tė duash. Shpresoj qė ta pastroj ambientin ku jetoj pėr ēdo ditė nga njė orė. Kjo ėshtė njė ėndėrr shoqėrore-natyrore, e ti i ke ėndėrrat e tua personale andaj fillo e shkruaj ato…
Shikoje veten prej kėndit financiar dhe pastaj shpreso si dėshiron ta kesh gjendjen financiare. Mos harro se ne jemi nė ėndėrr. Ėndėrro…
A dėshiron qė sėrisht tė shkruajmė sė bashku? Ska problem ...
Shpresoj qė ta bėjė njė veturė mė tė bukur se atė qė e kam…
Edhe kjo ėshtė ėndėrr…pse nuk e realizon?
A dėshiron tė t'i tregoj mėnyrat se si ta shėndėrrosh ėndrrėn nė realitet?
Ja ku i ke:
E para: Vendimi
Hapi i parė ėshtė Vendimi. Po qė tė vendosėsh ta realizosh ėndėrrėn tėnde…qka ta merr mendja tani ta fshish fjalėn "shpresoj" dhe nė vendė tė saj ta vėndosh fjalėn "kam vendos"…
- kam vendos qė nga njė orė pėr ēdo ditė ta pastroj ambientin ku jetojė…
- kam vendos qė tė bėjė njė vetur mė tė bukur se sa qė e kam…
Ēfarė problemi ke tani me fjalėn qė e zėvendėsove? A dėshironė qė tė ėndėrrosh apo dėshiron qė tė vendosėsh. Nėse dėshiron qė tė zgjohesh nga ėndrrat e tua atėherė vendos qė t'i realizosh ato ėndrra, atėherė merre vendimin e prerė me seriozitet sepse tė presin obligime tjera qė patjetėr duhet t'i realizosh pėr veten tėnde dhe popullin tėnd.
E dyta: Zbatimi i listės sė Ėndrrave…
Pasi ta obligosh veten tėnde me disa ėndrra tė cilat mund ti realizosh me pak mund, tani duhet qė ta shfrytėzosh kohėn tėnde pėr realizimin e ėndėrrės tėnde…Thonė: Treni i jetės sė njerzėve kalon shum shpejtė nėse nuk pėrfitojn prej kohės sė tyre…kėshtu thonė…mos mė pyet kush? Mirėpo besoju atyre…sepse nėse ke ndonjė ėndėrr…nxito…sepse nuk tė ka mbet asgjė tjetėr pėrveq kohės…e qfar do tė bėsh ti me tė?
Si ta sistemosh kohėn tėnde:
1-Vėndoje njė listė dhe emėrtoje "ĖNDĖRRAT"
2-Zgjedhi disa ėndėrra qė do ta obligosh veten tėnde me realizimin e tyre dhe emėrtoje "SYNIMET"
3- Merre qdo synim dhe bėre " SYNIM AKTIV", qė tė bėhet SYNIM duhet ti plotėsoj disa kushte,ato janė:
- Qė tė jetė Pikėsynimi i qartė e jo i turbullt…
- Qė tė jetė Aspiratė qė mund tė realizohet…
- Qė tė lidhet direkt me program tė caktuar kohor…
- Qė tė lidhet Synimi me rezultatin e jo tė jetė vetem aktivitet I pėrkohshėm…
- Synimi tė jetė i lejuar (jo haram).
Ta marrim njė shembull tė njė ėndėrre qė dėshiron ta realizosh…po e marrim se dėshiron ti mėsosh pėrmendėsh gjashtė xhuza(120 faqe) prej Kur'anit…sa prej nesh ka shpresu sikur ta mesonte Kur'anin krejt pėrmendėsh…mirpo fatkeqėsisht kjo gjė ka mbet vetėm shpres e shum besimtarve prej nesh…
Atėherė ēfarė tė bėsh qė ta realizosh?
1-shkruaje se SHPRESON ti mėsosh pėrmendėsh 6 xhuza tė Kur'anit.
2-fshije fjalėn shpresoj,dhe shkruaje nė vendė tė saj KAM VENDOS qė ti mėsoj pėrmendėsh gjashtė xhuza tė Kur'anit.
3-pėrcakto kohėn qė ta kryesh kėtė mission…le tė jenė gjashtė muaj…
4-pėrcakto muajtė psh. Maj,Qershor,Korrik,Gusht,Shtator,Tetor…
5- pėrcakto xhuzat e Kur'anit psh. 25-26-27-28-29-30. mėsimi pėrmendėsh i gjashtė xhuzave.
Kjo quhet ndonjėherė Plani Strategjik… emra tė mėdhenjė apo jo…
Pastaj planifiko muaj pėr muaj se ēfar do tė bėsh…
Bėre regjistrin e hollėsishėm qė dmth plan detaj psh:
Muaji janar…kam vendos me mėsu xhuzin e 30 tė Kur'anit pėrmendėsh…javėn e parė 5 dit 5 faqe pėrmendėsh, 2 ditė pėrsėritje,pastaj cakto kohėn se nė ēfarė orė dėshironi tė filloni ta realizoni projektin tuaj. Dhe kėshtu, pėr njė muaj ti do ta mėsosh njė xhuz tė Kur'anit, pėr gjashtė muaj, gjashtė xhuza!!!!
Refuzo anėtarsimin nė "Klubin e Badihavgjive"
Ke kujdes nga zvarritja e punės apo vonimin e saj sepse ky ėshtė hapi i parė qė ta shkatėrrosh punėn tėnde.
A e dinė se nė Kombet e Bashkuara kanė formuar njė klub tė emėrrtuar "Klubi i Badihavgjive". Kanė festuar njė vjetorin e formimit tė klubit me 30 prill. Kurrė mos u anėtarso nė kėtė klub dhe mos ju jep rėndėsi punėve tė vogla e t'i anashkalosh punėt me rėndėsi mė tė madhe, sepse koha kalon pa e hetuar dhe pastaj pas gjashtė muajve do tė kujtohet se e ke pas njė ėndėrr…
Llogaris se tani ke potencial qė tė fillosh me ndihmėn e Allahut nė realizimin e ėndrrave tua.
Mbėshtetu nė Allahun nė ēdo ēėshtje. Beso se Allahu ėshtė Ai qė i krijon shkaqet dhe i gjithė ky planifikim i yti ėshtė marrja parasysh e shkaqeve, sepse Ai i Madhėrishmi e urdhėroj Merjemen qė ta shkund trungun e palmės edhe pse ishte nė kohėn e lehonisė, qė tė jetė mėsim pėr ne qė t'i kemi parasysh shkaqet.
Pėrpara kanė thėnė: "Allahu e furnizon zogun me farėra tė ndryshme, por fara nuk mbin nė folen e zogut andaj mėsoje vetė angazhimin".
Ėndrrat janė pasuria jote personale, mos i krahaso me askend sepse ti je prodhuesi i tyre.
Kur tė fillosh me zbatimin e projektin tėnd do tė hasėsh nė pengesa. Beso se pengesat janė sikur njė gur i madh qė i dobėti e sheh si njė barrikadė tė pa tejkalueshme, kurse i forti e sheh si njė shkallė qė ngritet ai nė realizimin e ėndrrave tė tij.

Bėhu i fortė dhe kujtoje fjalėn e tė Dėrguarit tė Allahut s.a.w.s: "Besimtari i fortė ėshtė mė i mirė dhe mė i dashur tek Allahu se sa besimtari i dobėt, dhe nė ēdo tė mirė bėhu i kujdesėshėm nė atė qė tė bėnė dobi, kėrko ndihmėn e Allahut e mos u dekurajo, nėse tė ndodh diēka mos thuaj "Ah sikur tė kisha bėrė kėshtu nuk do tė mė ndodhte kėshtu", por thuaj: Caktimi i Allahut, Ai bėn ēfarė tė dojė, sepse fjala sikur ia hapė rrugėn shejtanit..."


Pėrktheu dhe pėrshtati: Rijad Imeri
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi