Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

A ke llogaritur ndonjėherė se sa shpėrblime je duke fituar?

Shko poshtė

A ke llogaritur ndonjėherė se sa shpėrblime je duke fituar?

Mesazh nga NoOrA prej Mon Jan 04, 2010 6:02 am

Po nėse lexon mė shumė,
bėje llogari sa ke pėr tė fituar!E nderuara muslimane, a je prej atyre qė falin 5 kohė namaz dhe
lexojnė Kuran? Elhamdulilah! A ke llogaritur ndonjėherė se sa
shpėrblime je duke fituar? Shife se sa Allahu i Madhėrishėm.

Es-selamu alejkum = 10 sevape

Es-selamu alejkum ve Rahmetullah = 20 sevape

Es-selamu alejkum ve Rahmetullahi ve berekatuhu = 30 sevape

A lexon Kuran?

Pėr njė shkronjė qė lexon nga Kurani, Allahu tė shpėrblen me 10
sevape.

-1 resht nė Kuran ka 30-40 shkronja. 40 × 10 = 400 sevape

-1 faqe nė Kuran ka 15 reshta. 15 × 400 = 6000 sevape

Do tė thotė se nėse lexon 1 faqe Kuran nė ditė ke fituar 6000
sevape.

Po nėse lexon mė shumė, bėje llogari sa ke pėr tė fituar!

A fal NAMAZ?

-Surja El-Fatiha (Elhami) ka 122 shkronja arabe.
122 × 10 = 1220 sevape.

-Suren El-Fatiha nė 5 kohė tė namazit e lexon 17 herė vetėm
nė farze. 17 × 1220 = 20740 sevape.

- Nėse falė edhe 12 rekat sunnet jashtė farzeve nė ditė.
12 × 1220 = 14640 sevape.

20740 + 14640 = 35380 sevape ke fituar vetėm me Suren
El-Fatiha qė ke lexuar, e sa shpėrblime do tė fitosh kur lexon
edhe Sure tė tjera, edhe nėse janė tė shkurta, por tek Allahu
vlejnė shumė.

-E nėse di dhe lexon nga gjysmė ose nga 1 faqe nė ēdo rekat,
kėshtu ke fituar mė shumė se 80‘000 sevape.

A nuk ėshtė Allahu Bujar dhe shpėrblen pa masė. Mos i le
kėto shpėrblime, a mos ke shumė sevape qė i lė kėta?!
„Nuk ka XHENNET pa NAMAZ“!

„Vėrtet midis njeriut dhe shirkut dhe kufrit qėndron
lėnia e namazit.“

„Lexoni Kuran, sepse nė Ditėn e Kiametit ai do tė vjen dhe
do tė dėshmojė pėr ata tė cilėt e kanė lexuar atė (do tė bėj
shefat pėr ta).

“
Kurani ka 604 Faqe.
604 × 6000 sevape = 3
΄624΄000 sevape.


A ke bėrė Haxhillėkun ose Umrėn?

Vlera e namazit nė Mekė dhe Medinė

1 NAMAZ nė Qabe ka vlerė sa 100΄000 namaze jashtė Qabesė

5 NAMAZE sikur me i falė 500΄000 namaze

500΄000 NAMAZE ėshtė si me i falė jashtė Qabesė mė shumė
se 270 vjet. 270 vjet pėr 5 namaze nė ditė qė ke bėrė. A akoma
po pret dhe nuk ke vendosur ta bėjnė Haxhillėkun ose Umren?!

1 NAMAZ nė MEDINE ėshtė e barabartė me 1΄000 namaze jashtė Medinės

5 NAMAZE sa 5΄000 namaze. Do tė thotė se pėr 5΄000 namaze
diku tjetėr tė duhen afėr 3 vite qė t’i falėsh kėta

(5 namaze × 365 ditė = 1825 namaze pėr 1 vit)

Llogariti ato ditė qė qėndron nė Meke dhe falesh nė Qabe dhe nė
Xhaminė e tė Dėrguarit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė,
nė Medine gjatė Haxhillėkut ose Umres sa shpėrblime Allahu
xheleshanehu tė shkruan. Nxito dhe shpėtoje vetėn. “Kurse pėr
Haxhin e pranuar,nuk ka shpėrblim tjetėr pėrveē xhenetit.“

(hadith, transmetojnė Buhariu dhe Muslimi)

Llogaria e 1 njeriut 63 vjeēar

1 ditė = 24 orė. Njeriu 8 orė fle, 8 orė punon dhe 8 orė i ka tė lira
(1 orė gjatė njė dite ka bėrė namaz) = 24 orė.

63 vjet e ndajmė nė 3 pjesė. Kėshtu 21 vjet ka qenė nė gjumė,
21 vjet nė punė dhe 21 vjet i ka kaluar ashtu tė lira, kurse me ibadet
ndaj Allahut duke falur namaz i ka kaluar vetėm 3 vjet!

Ja Allah, na mundėso qė tė Tė bėjmė sa mė shumė ibadet, na i
prano veprat tona, na fal, dhe me Mėshirėn Tėnde na fut nė
Xhenet! AMIN!

avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi