Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Zbulohet mister: Ja pse Van Gog preu veshin

Shko poshtė

Zbulohet mister: Ja pse Van Gog preu veshin

Mesazh nga <ErtA> prej Mon Jan 04, 2010 12:59 pm

Zbulohet mister: Ja pse Van Gog preu veshinTIRANE - Zbulohet njė nga misteret mė tė errėta tė historisė sė artit, veshi i prerė i Vinsent Van Gog. Studiuesi Martin Beilei i cili i ka dedikuar njė libėr piktorit tė njohur botėrisht shkruan se Van Gogh kishte prerė veshin pasi ishte shkatėrruar psikologjikisht nga lajmi se i vėllai Teo, nga i cili varej financiarisht, ishte nė prag tė martesės.

Martin Beilei mbėshtet teorinė e tij pas hetimeve mbi njė letėr qė gjeniu holandez nė mėnyrė tė vullnetshme kishte futur brenda nė pikturėn «Still Life: Drawing Board with Onions»

Mesaduket lajmi qė i vėllai Teo i kishte dhėnė se do tė fejohej me Joana Bonder nė 1888 duket se ka tronditur shumė Vincent i cili vuante nga shqetėsime psikologjike, aq sa tė shpjegohet dhe vetėdėmtimi.

Pėr revistėn The Art Newspaper, e cila do tė dalė nė janar, Beilei shpjegon se “Vincent kishte frikė se do tė humbiste mbėshtetjen financiare dhe psikologjike tė Teos”- shkruan Sunday Times.

Pėr vite tė tėra, kanė ekzistuar njė sėrė teorish mbi veshin e prerė tė Van Gog. Disa studiues e kanė lidhur kėtė me cmendurinė e tij, disa tė tjerė me miqėsinė e ndėrprerė me Poul Gogein. Madje sipas disa akademistėve tė Universitetit tė Hamburgut, ka qenė pikėrisht Gogein i cili i ka prerė veshin pas njė grindjeje mes njėri tjetrit pėr njė prostitutė me emrin Rashel.

Teoria e fundit ėshtė kundėrshtuar disa herė nga muzeu i Van Gogut nė Amsterdam madje dhe nga vetė studiuesi Beilei.

19 muaj pasi Van Gog kishte prerė veshin qėlloi veten me pistoletė nė gjoks dhe vdiq pas dy ditėsh, pėr shkak tė plagės qė kishte marrė.
(s.g/BalkanWeb)

________________________________________________________________________________
DITURIA- ėshtė mė e mirė se trashegimia,
EDUKATA-ėshtė fytyra mė e pastėr,
DEVOTSHMĖRIA-ėshtė fati mė i sigurtė,
ADHURIMI-ėshtė fitimi mė i mirė,
MENDJA-ėshtė udhėrrėfyesi mė i mirė,
SJELLJA-ėshtė shoku mė i mirė,
LUMTURIA-ėshtė pasuria mė e madhe
avatar
<ErtA>
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1485
Age : 25
Location : Im Wunderland
Registration date : 24/12/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi