Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Prishtina mund ta kėrkojė Preshevėn

Shko poshtė

Prishtina mund ta kėrkojė Preshevėn

Mesazh nga *lissa* prej Thu Jan 07, 2010 9:16 am

Ndarja e Kosovės nuk ėshtė mė temė tabu, por duhet
kuptuar se pala kosovare pėr tri komunat veriore do tė kėrkonte
Preshevėn, me ēka Beogradi nuk pajtohet, ka vlerėsuar nė njė intervistė
pėr Radion Evropa e Lirė, Daniel Serwer, nga Instituti Amerikan pėr
Paqe.Duke folur pėr sfidat dhe perspektivat e Ballkanit, Serwer ka
vlerėsuar se gjėrat nė Kosovė kanė shkuar relativisht mirė, nė kuptimin
qė nuk janė vėrtetuar parashikimet mė tė kėqija. “Por, veriun e Kosovės
e kontrollon Beogradi dhe nuk hetohet vullnet politik i bashkėsisė
ndėrkombėtare qė t’i kundėrvihet njė fenomeni tė tillė, qė e konsideroj
si problem tė madh”, ka thėnė ai.

Analisti Serwer mendon se bashkėsia ndėrkombėtare nė kėtė aspekt po
sillet me kritere tė dyfishta dhe jo me sinqeritet. “As Washingtoni dhe
as Brukseli nuk duan tė angazhohen dhe t’i mundėsojnė Prishtinės qė tė
vė kontroll mbi kėto tri komuna nė veri”, tha ai.

Rezoni i tyre, sipas Serwerit, ėshtė se Kosova tash ėshtė shtet i
pavarur dhe nėse ėshtė e pakėnaqur me situatėn e tashme, mund tė ulet
dhe tė bisedojė me Serbinė. “Zaten, nėse Kosova dhe Serbia, si dy
shtete sovrane, dėshirojnė tė bisedojnė pėr kėtė ēėshtje, kėtė mund ta
bėjnė. Shtetet sovrane mund tė diskutojnė edhe pėr ēėshtjen e
territoreve nėse dėshirojnė”, vlerėson ai.

Serwer nuk mendon se kjo ėshtė njė temė tabu. “Jo, mė nuk ėshtė
tabu, sepse tash Kosova ėshtė shtet i pavarur dhe shtetet sovrane kanė
tė drejtė tė bėjnė ēfarė tė duan. Por, ėshtė me rėndėsi tė kuptohet se
pala kosovare nė kėto bisedime nuk do tė thoshte: po, merreni veriun.
Pala kosovare do tė kėrkonte si kėmbim Preshevėn, qė pala serbe nuk do
ta pranonte”, vlerėson ai.

“Ēfarė dua tė them - mbase mund tė ndodhė qė tė ketė kėmbim
mendimesh nė kėtė plan, por nuk besoj se ėshtė e mundur ēfarėdo
marrėveshjeje”.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi