Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Halli i gjynahqarėve

Shko poshtė

Halli i gjynahqarėve

Mesazh nga NoOrA prej Sun Jan 10, 2010 10:43 am

Tregohet nga Enes ibn Maliku, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “Do t’i godasė njė popull djegia, pėrzhitja e zjarrit pėr shkak tė gjynaheve qė kishin vepruar, pastaj do t’i futė Allahu nė xhenet me Dhuntinė dhe Mėshirėn e Tij. Atyre do t’u thuhet “xhehnemli” (banues tė xhehenemit-zjarrit) Transmeton Buhariu, hadithi numėr 7450.


Kuptimi i disa fjalėve nė hadith

- Sef’un: flakė qė godet nė fytyrė e prej nxehtėsisė ndėrrohet ngjyra e lėkurės dhe nė tė mbesin disa shenja tė zeza.
- El xhehnemijjun: qė do tė thotė xhehnemlitė, emėr qė tregon se ku qėndronin ata para se tė dilnin nga aty (shiko “Fet-hul Barij” 14/369).


Kuptimi i hadithit nė tėrėsi

Nė kėtė hadith, Pejgamberi alejhi selam pėrmend gjendjen e disa gjynahqarėve nė Ditėn e Kiametit, tė cilėt urdhėrohen tė hidhen nė xhehenem, ku do t’i godasė zjarri me nxehtėsinė e tij derisa tė lėrė gjurmė nė fytyrat e tyre. Aty do tė qėndrojnė njė kohė, derisa tė pastrohen nga gjynahet qė kishin bėrė mė parė, pastaj urdhėron Allahu i Mėshiruar qė tė nxirren nga xhehenemi dhe tė futen nė xhenet. Banorėt e xhenetit do t’i thėrrasin ata xhehnemli, sipas emrit tė vendit nė tė cilin ishin.


Disa dobi nga hadithi

- Gjynahqarėt nė Ditėn e Gjykimit nuk janė tė barabartė; disave Allahu ua fal gjynahet e disa tė tjerė i ndėshkon nė xhehenem pėr njė kohė tė caktuar.
- Allahu me Mėshirėn e Tij do t’i nxjerrė disa gjynahqarė nga zjarri, mirėpo atyre do t’u thuhet “xhehnemli” ose “tė amnistuarit nga Zoti”, siē ceket nė disa hadithe tė tjera.
- Duhet ditur se gjynahqari fundin do ta ketė nė xhenet, edhe pse do tė qėndrojė pėr njė kohė tė caktuar nė xhehenem. Asnjė njeri nuk do tė qėndrojė nė xhehenem pėrgjithmonė nėse e ka shprehur Njėshmėrinė e Allahut Fuqiplotė.
- Gjynahqarėt tė cilėt meritojnė dėnimin dhe vuajtjen Ditėn e Kiametit janė ata tė cilėt ishin tė bindur dhe tė paluhatshėm nė gjynahet e tyre dhe nuk janė penduar prej tyre.
- Mėshira e Allahut ėshtė rruga e shpėtimit nė dynja dhe nė ahiret.
- Nė xhehenem hyjnė edhe tė tjerė, jo vetėm mushrikėt ose mendjemėdhenjtė. Sikurse kuptohet, edhe nė xhenet hyjnė edhe tė tjerė pos dėshmorėve dhe fukarenjve.

Pėrgatiti: Eroll Rexhepi
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi