Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Njė lajm i mirė pėr ty

Shko poshtė

Njė lajm i mirė pėr ty

Mesazh nga NoOrA prej Sun Jan 10, 2010 10:45 am

Allahu i Madhėruar thotė: "O robtė e Mi, qė e keni ngarkuar veten tuaj me shumė mėkate, mos e humbisni shpresėn ndaj mėshirės sė Allahut, sepse vėrtet, Allahu i fal tė gjitha mėkatet, Ai fal shumė, Ai ėshtė Mėshirėplotė!" Kurani-39:53.

Allahu i shndėrron tė gjitha tė kėqijat nė tė mira. Pėr kėtė Ai thotė: "Vetėm nė qoftė se pendohen e bėjnė vepra tė mira, atėherė, Allahu ua shndėrron tė kėqijat nė tė mira." Kurani-25:68-70.

Ē' mirėsi dhe fitim i madh! O Zot i madh! Kėtė mirėsi e fitim mund ta lėrė pas dore vetėm njė i paditur e mospėrfillės. Prandaj pendohu i dashur vėlla dhe e dashur motėr, nėse dėshiron kėtė fitim tė madh. Dėgjo ēfarė ka thėnė Profeti (Paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė!) pėr tė na nxitur nė pendim:

"Allahu ėshtė mė i Gėzuari pėr pendimin e robit tė vet..." E pėrcjellin Buhariu dhe Muslimi.

Profeti (Paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė!) thotė, gjithashtu:

"Allahu i Madhėruar thotė: "O robi im! Sa kohė tė mė lutesh Mua e tė shpresosh tek Unė, Unė i fal tė gjitha mėkatet e tua. O robi im! Sikur tė arrinin mėkatet e tua deri nė kupė tė qiellit e pastaj tė mė kėrkoje tė falur, do tė tė falja!" dhe Allahu i Madhėruar thotė: "O robtė e mi! Ju bėni mėkate natėn dhe ditėn dhe Unė jua falė tė gjitha mėkatet, prandaj mė kėrkoni falje Mua, qė t'ju fal ju." Dhe: "Padyshim, Allahu e shtrin Dorėn e Tij natėn qė tė pendohet mėkatari i ditės dhe e shtrin Dorėn e Tij ditėn qė tė pendohet mėkatari i natės, derisa dielli tė lindė nga perėndimi ( deri nė Ditėn e Kiametit)."

I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė!) pa njė nėnė e cila po kėrkonte fėmijėn e saj nė moēal; kur e gjeti, nėna e shtrėngoi fėmijėn nė gji dhe i dha tė pijė. I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė!) tha:

"A mund ta hedhė kjo nėnė fėmijėn e saj nė zjarrė?" "Jo" thanė shokėt e Profetit (Paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė!) Atėherė, Profeti (Paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė!) ua ktheu:

"Allahu ėshtė mė i Mėshirshėm me robtė e Tij se sa kjo nėnė me fėmijėn e saj." Allahu Ekber! Allahu ėshtė mė i Madhi! E, pra, a mund tė mos e kėrkojmė pendesėn pas kėsaj mirėsie? Pas kėsaj bujarie a mund tė vonohemi nė pendesė?! O Zot! I Lartėsuar je Ti! Sa i Mėshirshėm je! Sa i Butė e Bujar je!

Ēfarė tė ndalon ty tė pendohesh e tė ndjekėsh rrugėn e drejtė? Mbase thua familja, shoqėria , shokėt! Kam frikė mos pendohem e mė pas i kthehem pėrsėri mėkatit! Mėkatet e mia janė tė shumta; e, si mund tė mė falen!

A mendon se ti do t'i thuash kėto te Zoti yt Ditėn kur ta takosh atė? Jo pėr Zotin! Familja, shoqėria, shokėt janė pengesa tė imagjinuara, qė i shkatėrron vetėm ai qė i frikėsohet Allahut.

O besimtar e besimtare! Jini krenar pėr fenė tuaj! Jini ēiltėrisht tė vendosur pėr tė mirėn dhe ngulmoni nė tė, duke u mbėshtetur Allahut tė Madhėruar. Pastaj, kujtoni mėshirėn e Zotit tuaj dhe pafundėsinė e Faljes sė Tij.

Vėlla! Motėr! Sikur tė tė vijė ty nė kėtė ēast meleku i vdekjes, a je i kėnaqur ta takosh Zotin tėnd pa u penduar?

Vėlla! Motėr! Mos i dredho vetes dhe gjykimit tė saj, sepse, nė qoftė se nuk i kėrkon llogari sot, nesėr vendosesh nė varr e atėherė s'tė bėn dobi pendimi.

I dashur vėlla! E dashur motėr! Vendos tani, para se tė mbyllet dera, pėr rrugėn qė do tė ndjekėsh e qė do tė jetė rruga jote nė kėtė botė e nė botėn tjetėr. Oh! Ē'lumturi do tė ketė nė atė botė! Zemra gėzohet e lumturohet, kur kthehet te Zoti e penduar, duke ndjekur varganin e besimtarėve tė mirė.

Vėlla musliman! Motėr muslimane! Nė qoftė se ke vendosur tė pendohesh e tė kthehesh tek Allahu, dije se pendimi ka disa kushte qė duhen plotėsuar patjetėr. Kushtet janė:
Tė pendohesh dhe tė tė vijė keq pėr mėkatet e bėra.
Tė largohesh nga mėkati.
Tė vendosėsh tė mos kthehesh mė tek mėkati e nė qoftė se kthehesh, pėrsėrite pendimin tek Allahu, por vendimi i dytė duhet tė jetė i ēiltėr.
Tė pendohesh para frymės sė fundit (para vdekjes) dhe para lindjes sė diellit nga perėndimi (para Kiametit).
Pėrgatiti: Erion Sula
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi