Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Qė tė mė dojė burri im…

Shko poshtė

Qė tė mė dojė burri im…

Mesazh nga NoOrA prej Fri Jan 15, 2010 3:15 am

Njė grua shkoi te njė dijetarė duke menduar se ai ėshtė magjistar dhe kėrkoi nga ai qė ta bėjė njė magji, me tė cilėn pastaj burri i saj do ta dojė atė mė shumė se ēdokush nė botė qė e don gruan e tij.
Por, ai duke qene dijetarė dhe edukatorė i tha asaj: Ti po kėrkon njė gjė qė nuk ėshtė e lehtė, po kėrkon njė gjė qė ėshtė shumė e madhe. A do tė jeshė e gatshme tė bartėsh ēdogjė me te cilen do tė ngarkoj?
- Ajo tha: Po.
- I tha: Dėshira yte nuk mund tė plotėsohet, pėrveē nėse me bjen njė qime nga qafa e luanit.
- Tha: Luanit?!
- Tha dijetari: Po.
- Tha ajo: Si mund ta bėjė kėtė pasiqė luani ėshtė egėrsirė dhėmbėshkyese dhe mund tė me mbytė, a nuk ka ndonjė zgjidhje mė tė lehtė dhe mė tė sigurtė?
- I tha asaj: Nuk mund tė plotėsohet dėshira yte, qė tė tė dojė burri aq shumė, pėrveē nėse e bėn kėtė. Por, ti mendo mirė se mund tė gjeshė zgjidhje tė pėrshtatshme qė t'ia arrijsh kėtij qėllimi.
U kthy gruaja, dhe filloi tė mendojėe si ta arrijė kėtė, por vėshtire t'i gjente vetės zgjidhje. Atėherė u takua me disa gra, tė cilave u besonte dhe nga tė cilat dilte dituri dhe urtesi. Njėra prej tyre i tha, se luani mund tė tė kafshojė vetėm kur ėshtė i uritur, andaj ti ushqeje mirė dhe ngope me mish, qė pastaj tė jeshe e sigurtė prej demit te tij.
E mori gruaja kėtė kėshille, mbushi qeset me mish, dhe u nis rrugės pėr tė realizuar dėshiren. Filloi nga larg t'ia hedh mishin luanit, derisa dita ditės duke iu afruar pak nga pak, arriti qė tė qėndroj pėrballe luanit, duke mos pasur dem nga ai, pasiqė ai nuk dyshonte nė dashurine dhe mirėsine e saj, dėrisa filloi t'ia perkdhele koken, dhe arriti qė tė marrė njė qime prej qafės se tij.
Pasi e mori ate, filloi mė tė shpejtė dhe pėrplot gėzim, tė kthehet tė dijetari pėr tė cilin mendonte qė ėshtė magjistar, qė t'ia jep qimen dhe ta realizon ėndrren e saj, e ta perfitojė zemrėn e burrit tė saj njėherė e pėrgjithmonė.
Kur e pa dijetari qimen qe ia kishte sjelle ajo, e pyeti:
- Ēka bėrė... si arrite deri te kjo qime?
- Ajo iu pėrgjigj: Sė pari kam pėrdorė metode tė logjikshme dhe shumė te pėrshtatshme, derisa ia zbuta zemrėn luanit, e pastaj gradualisht, me durim tė shumtė, dhe me mund maksimal.
Kur i dėgjoi dijetari fjalėt e saj, tha:
- Oj robėreshe e All-llahut, burri yt nuk ėshtė asnjėherė me i ashper dhe me i egėr se luani, andaj pėrdore ndaj burrit tend metoden qė ke perdorė ndaj luanit ,zbutja dhe pėrfitoja zemrėn atij ,ashtu siē ia fitove luanit, e pastaj jep mund dhe duro, do tė fitosh atė qė ke kėrkuar.
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi