Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

I vinte erė misku

Shko poshtė

I vinte erė misku

Mesazh nga NoOrA prej Fri Jan 15, 2010 3:19 am

Ibėn Xhevzij nė librin e tij "El-Mev'idhah" ka pėrmendur ngjarjen e njė djaloshi tė varfėr qė mirrej me tregėti, qė jetonte njė jetė tė varfėr, mirėpo zemra e tij ishte e pasur me iman.
Thotė: Shetiste djaloshi nėpėr rrugėt e qytetit pėr tė shitur mallin e tij qė posedonte.
Nė qytetin ku djaloshi shiste mallin jetonte njė lavire, qė nuk ndalej nė shfaqjen e trupit tė saj duke i provokuar njerėzit.
Njė ditė djaloshi kalon kah dera e shtėpisė sė kėsaj lavire. Papritmas, ajo shfaqėt tek dera e shtėpisė sė saj dhe e pyete djaloshin per mallin e tij dhe kerkoi prej djaloshit qė tė hyjė nė shtėpinė e saj pėr ta shikuar mallin qė kishte pėr shitje.
Djaloshi duke mos e ditur kurthen e kėsaj lavire hyri nė shtėpinė e saj pėr tė ekspozuar mallin e tij. Befas, gruaja ia mbyll derėn dhe e thėrret djaloshin qė tė bėjė imoralitet.
Nė kėtė moment djaloshi besimtar u gjend nė njė pozitė tė palakmueshme dhe filloi tė bėrtas: Mos e beftė Allahu...!
Nė kėtė moment filloi tė kujtojė gjendjen e tij pasi tė shkojnė kėnaqėsitė momentale, dhe mbetet turpi dhe shkatėrrimi. Kujtoi Ditėn kur do tė dėshmojnė pėr te gjymtyrėt pėr veprimet e tyre nė haram, kėmba e cila ka ecur nė haram, dora e cila ka prekur haram, gjuha me tė cilėn ka folur haram dhe ēdo pjesė e vogel e trupit tė tij kur do tė deshmojė kundėr tij.
Pastaj, kujtoi nxehtėsinė e zjarrit tė xhehenemit dhe denimin e All-llahut. Kujtoi Ditėn kur tė lidhen zinaqarėt pėr zjarr tė xhehenemit dhe do tė rrihen me kamxhik tė nxehtė prej hekuri. Dhe nė qoftė se kėrkon ndonjeri nga ata ndihmė, u thojnė Melaqet: "Ku ka qėnė ky zė kur ju qesheshit dhe gėzoheshit me njė gėzim tė madh dhe nuk frikoheshi nga shikimi i All-llahut dhe nuk kishit turp prej Tij?!
Pastaj, kujtoi fjalėn e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: "Pasha All-llahun sikur ta dinit atė qė di unė pak do tė qeshėnit dhe shumė do tė qanit.
Pastaj, kujtoi ngjarjen e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] kur njė ditė pa nė ėndėrr burra dhe gra lakuriq nė njė vend tė ngushtė sikur furrė zjarri. Fundi i saj i gjėrė, kurse gryka e saj e ngushte. Ata bertitnin aty dhe leshonin zė tė tmerrėm, kurse atyre u vinte zjarri nga poshtė. Sa herė qe i kapte kjo flake, leshonin njė bertimė tė madhe dhe tė trishtushme nga nxehtesia e madhe. Kur e pyeti Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] Xhibrilin alejhi selam se kush janė kėta njerėz, ju pėrgjigj se kėta janė lavirėt dhe laviret dhe ky eshte denimi i tyre deri nė Ditėn e Gjykimit, kurse denimi nė botėn tjetėr ėshtė edhe mė i dhimbshėm.
Pastaj i tha vetja e tij: Bėre dhe pendohu...! Por jo, u kthye e tha: Kėrkoj mbrojtje prej All-llahut prej shejtanit tė mallkuar! Si tė shikoj njė grua tė huaj, qė nuk me lejohet ta shiqojė atė?! Pasha All-llahun qė qendron lartė mbi ne dhe na shiqon neve, si turpėrohemi para krijesave dhe fshihemi prej tyre, kurse i bėjmė mėkatet haptas para Krijuesi?!
Pastaj, djaloshi mbeti i heshtur pėr njė moment duke menduar per dalje nga kjo situatė dhe filloi te shikojė kah dera pėr dalje.
Por, lavirja sa e pa kėtė filloi te bertas dhe filloi ta kėrcenojė duke i thėnė se nė qoftė se nuk e bėnė atė ēka po dėshiroj prej teje, do tė thėrras njerėzit dhe do t'u them atyre se ky djalosh me sulmoi ne shtėpinė time dhe pastaj ēka te pret ty vetėm se vdekja ose burgu?!
Filloi djaloshi besimtar tė dridhet nga frika prej Allahut. Kur e pa se nuk ka dalje nga kjo, mendoi qė tė bėjė njė dredhi pėr tė shpėtuar nga ky kurth.
Mori leje nga kjo grua e pandershme qė tė hyjė nė nevojtore. Hyri aty dhe mendoi tė arratiset nga dritarja. Mirėpo, pa se dalja nga dritarja ėshtė e pamundur.
Pastaj, nuk kishte mundėsi tjetėr pėrveē se tė ndyhet me ndytėsirė vetėm e vetėm qė mos tė bie nė imoralitet.
Shikoi tek vendi ku kryhet nevoja, hapi kapakun dhe filloi ta ndyejė trupin me ndytėsirė. Pasi u ndot krejtėsisht hapi derėn dhe doli tek ajo.
Nė momentin kur e pa lavirja nė kėtė gjėndje u trishtua dhe filloi tė bėrtasė: Budalla... budalla...!
Ia hodhi mallin e tij mbi fytyren e tij dhe ia hapi derėn qė tė dilte nga shtėpia e saj.
Pasi doli djaloshi nė kėtė gjėndje, filloi tė ece nėpėr rrugėt e qytetit nė drejtim tė shtėpisė sė tij, kurse fėmijet e rrugės filluan duke u qeshur dhe tallur me te, duke i thėnė: budalla... budalla...
Kur mbrriti nė shtėpi hoqi teshat e ndotura dhe u pastrua. Nga trupi i tij filloi tė ndihet erė misku dhe kjo erė nuk ju nda nga trupi i tij deri nė vdekje.
Dr. Muhamed El Arifi
Pėrktheu:
Fatmir Zogaj
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi