Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

A nuk do tė doje o Omer?

Shko poshtė

A nuk do tė doje o Omer?

Mesazh nga NoOrA prej Sun Jan 17, 2010 6:36 am

Omeri (radijAllahu anhu) hyn nė heshtje nė dhomėn ku ai pushon. Ai shikon rreth vetes. Njė pjesė tė tharė lėkure tė ngjitur pėr tavani, disa kilogramė elb nė njė thes tė varur, njė grusht gjethe pranė murit, njė lagmė tė papėrpunuar me fije tė vjetruara nė tė cilėn flinte i Dėrguari i Allahut (s.a.v.s.).Omeri (radijAllahu anhu) i cili filloi tė qajė nga kjo pamje, e zgjon atė me rėnkimet e tija. Omeri e sheh kur zgjohet dhe nė jagmė kishin mbetur gjurmė tė trupit tė tij dhe kishte gjak nė mes tė kėtyre gjurmėve dhe nga kjo, ai fillon tė qajė dhe shpatullat iu dridheshin. Muhammedi (s.a.v.s.) pyet i befasuar:
"O i biri i Hatabit! Pse po qan"?
"O i Dėrguari i Allahut, derisa persianėt mbajnė mbretėritė e tyre nėpėr pallate, derisa bizantinasit tronditėn Qesarėt e tyre nė luks dhe madhėshti, e ti je i Dėrguari i Allahut... A nuk mund tė lejoni qė ne...".
Qėllimi ėshtė i qartė, por i Dėrguari i Allahut ia ndėrpret fjalėn me njė buzėqeshje tė mėrzitshme dhe me njė gjest tė mirė, dhe reciton njė ajet nga Kur'ani Fisnik: "Kjo jetė e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr vetėm se dėfrim e lojė, e jetė e vėrtetė, pa dyshim ėshtė ajo e botės sė ardhme (Ahireti), sikur ta dinim". (Ankebut, 64), dhe mė pas tha: "A nuk do tė doje o Omer qė kjo botė tė jetė e tyre, ndėrsa bota tjetėr tė jetė e jona"?
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi