Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Ku po shkojmė?!

Shko poshtė

Ku po shkojmė?!

Mesazh nga NoOrA prej Tue Jan 19, 2010 7:38 am

Shkruan: Lulzim Beqiri

Shprehem nga thellėsia e shpirtit dhe me njė dhimbje tė madhe saqė lotėt s’kanė tė ndalur nga paradoksi qė jemi duke e jetuar. Sot o kurrė kemi kushte mė tė mira nė tė gjitha sferat e jetės pėr tė ndryshuar kėtė gjendje amullie. Por, ē’jemi duke bėrė se?!
Sot kemi mė shumė tė ardhura, por mė pak lumturi. Mė shumė e duam jetėn por nuk e jetojmė si duhet; lehtė shkojmė pas yjeve tė estradės kudo qoftė ajo, por hezitojmė ta vizitojmė njė tė sėmurė te pragu i shtėpisė.

Ē’ėshtė kjo ftohtėsi? Nga erdhi?!
Kemi mė shumė emancipim, por mė pak moral, kemi rrugė tė mira, por vozisim pa kontroll, kemi shumė tė diplomuar, por pak qė mendojnė me mendje tė shėndoshė, mė shumė mjekė, por mė pak shėndet.
Kemi mė shumė banorė, por mė pak respekt, mė shumė pėrshėndetje, por pak duhemi nė mes vete, mė shumė pallate, por mė pak bamirėsi, mė shumė studentė, por pak cilėsi. Shumė flasim por pak e themi tė vertetėn,ėndėrrojmė atė qė se kemi pa i kushtuar rėndėsi asaj qė kemi pranė.

Domosdoshmėrisht empatia duhet tė jetė nė mesin tonė.
Lexojmė mė pak, hulumtojmė mė pak, respektojmė mė pak, qeshemi mė pak, por madje edhe lutemi pak.
Kemi mė shumė politikanė, mė shumė “t’korruptuar deri n’fyt”, kemi edhe njerėz aktivė, por pa objektiv tė caktuar, jemi tė pėrkushtuar nė objektiven dhe jo nė subjektiven.
Martesat mes gjinive tė njėjta nė njėrėn anė dhe shkurorėzimet masive nė anėn tjetėr.
Pak dėgjojmė! Pak planifikojmė! Pak realizojmė! Shumė hidhėrohemi e ngadalė pajtohemi! Orientohemi nė sasi e jo nė cilėsi, kemi zgjedhur pesimizmin nė vend tė optimizmit.

Deri kur kėshtu o popull?!
Mos harro se ēdo minutė qė kalon ėshtė i shtrenjtė, kujdes se njė ditė do ta lėsh kėtė botė dhe do tė kalosh nė botėn tjetėr. Ėshtė sikurse tė jetosh nė njė banesė me qira kur je student dhe njė ditė do ta lėshosh kėtė banesė.
Qė nga sot do t’i them vetės: secila ditė ėshtė pėrkushtim nė shtegun e sė vėrtetės dhe do t’i caktoj vetės njė qėllim fisnik. Do t’i kthehem Krijuesit, do ta ngre zėrin pėr atė qė mė takon e do t’iu bėj ballė sfidave qė mė dalin pėrpara. Unė do ta bėjė kėtė inshAllah.
Mos harroni se: “…Allahu nuk e prish gjendjen e njė populli (nuk ua largon tė mirat) pėrderisa ata ta ndryshojnė veten e tyre…” (Er-Ra’d: 11)
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi