Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Njė tregim shumė prekės i vogėlushes Berae...

Shko poshtė

Njė tregim shumė prekės i vogėlushes Berae...

Mesazh nga NoOrA prej Thu Jan 21, 2010 11:49 am


Ajo ėshtė njė vajzė egjiptiane, quhet Berae, ėshtė 10 vjeēe. Ėshtė fėmija i vetėm nė familje. Prindėrit e saj janė mjek dhe udhėtuan nė Arabinė Saudite pėr tė punuar nė njė prej spitaleve atje.

Beraeja ėshtė shumė e zgjuar, saqė e mėsoi tėrė Kuranin pėrmendėsh dhe rregullat e tij nė kėtė moshė kaq tė hershme. Mėsoi nė Saudi nė njė prej shkollave mė tė mira. Mėsuesja e saj gjithnjė i thoshte: “Ti gjithsesi do duhej tė ishe nė njė klasė mė lartė se qė je tani”.

Familja e saj ishte njė familje e vogėl dhe besimtare. Papritmas njė ditė nėna e saj ndjeu njė dhimbje tė madhe qė nuk e kishte ndier kurrė mė parė. Pas analizave mjekėsore u konstatua se ajo ishte e sėmurė nga kanceri. Nėna mendoj gjatė se si ta lajmėroj tė bijėn e saj qė njė ditė kur tė zgjohet nga gjumi nuk do ta gjejė atė. Mė nė fund pas njė mendimi tė gjatė i tha asaj: "Oj Berae, unė do tė paraprij ty nė Xhennet. Kur'anin qė e ke mėsuar duhet ta lexosh ēdo ditė nė mėnyrė qė ai tė mbrojė ty nė dynja”.

Nuk e kuptoj qartė Beraeja nėnėn e saj, mirėpo ajo e ndjeu njė ndryshim kur shihte nėnėn e saj duke shkuar nėpėr vizita mjekėsore rregullisht.
Beraeja shkonte nė mėngjes nė shkollė dhe kthehej pas mėsimit nė spital tek nėna e saj. I lexonte Kuran dhe qėndronte me tė derisa kthehej babai i saj nga puna dhe e merrte atė.

Nė mėngjesin e njė dite ishtė njė thirrje e emergjente nga spitali pėr babain e Beraes ku e informuan se gjendja shėndetėsore e gruas sė tij po keqėsohej, dhe se ai duhet te vinte nė spital sa mė shpejt. Doli me shpejtėsi nga puna dhe shkoi nė shkollė pėr ta marrė Beraėn.

Posa arritėn nė spital, babai kėrkoi nga Beraeja tė qėndroj nė veturė derisa tė kuptoj diē rreth shėndetit tė gruas dhe tė kthehet ta marrė Beraen qė ta shoh nėnėn e saj. Ai nuk deshi qe vajza e tij ta shoqėronte nė kėtė vizitė qė tė mos e shihte nėnėn e saj nė atė gjendje. Babai i saj doli me shpejtėsi nga vetura, sytė i kishte tė mbushur me lot , mendjen e kishte te gruaja e tij, gjatė kalimit tė rrugės e goditi njė veturė ku vdiq menjėherė. Doli Beraeja me shpejtėsi nga vetura duke qarė me lot nė sy u hodh nė krahėt e babait tė saj tė vdekur .

Tragjedia e Berasė u thellua vetėm pas pesė ditėve kur i vdes edhe nėna, mbetet e vetmuar dhe pa asnjė tė afėrm nė atė vend.

U tubuan shokėt e babait tė saj dhe disa bamirės nga Egjipti dhe Arabia Saudite pėr tė gjetur njė zgjidhje pėr Beraen, mirėpo ajo gjatė asaj kohe ndjeu njė dhimbje tė madhe dhe pas disa analizave mjekėsore u konstatua se ajo ishte e sėmurė nga e njėjta sėmundje qė kishte pasur nėna e saj. Tė gjithė u mėrzitėn dhe i kaploi njė pikėllim i madh, ndėrsa Beraeja buzėqeshi dhe tha: “Tash do tė shkoj te prindėrit e mi”. Tė gjithė mbetėn tė habitur, tėrė kėto sprova nė kokėn e njė fėmija kaq tė vogėl, dhe kjo ishte durimtare dhe e kėnaqur me caktimin e Allahut.

Nėpėr Arabinė Saudite filloi tė pėrhapet lajmi i saj. Njė bamirės e mori pėrgjegjėsinė pėr mjekimin e saj. Ai e mori atė dhe e dėrgoi nė njė spital nė Britani. Ajo tani gjendet nė kėtė spital dhe njė nga televizionet saudiane e thėrret shpesh nė telefon pėr tė kuptuar gjendjen e saj dhe kėrkon nga ajo tė lexoj Kuran. Ajo gjatė telefonatės lexon Kuran e nganjėherė ndonjė ilahi apo poezi dhe bėn dua pėr prindėrit e saj, ku zėri i saj i bukur bėri tė qajnė miliona njerėz.

Pas disa analizave tė thella mjekėt erdhėn nė pėrfundim se duhet t’i prehėn dy kėmbėt pėr shkak tė pėrhapjes sė sėmundjes, pas njė kohe sėmundja i kaloi nė kokė ku tash pritet tė operohet pėr kėtė.
Nė fund kėrkojmė nga ju qė tė bėni dua pėr shėrimin e saj.

Pėr tė dėgjuar zėrin e saj tė bukur qė i bėri tė qajė miliona njerėz shikoni videon mė poshtė:
Nė pėrgatitjen e kėtij materiali kontribuuan: Besim Kurti, Remzije Hoti, Rijad Imeri dhe Ajshe Zeqiri.
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi