Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Mbreti me katėr gra

Shko poshtė

Mbreti me katėr gra

Mesazh nga NoOrA prej Sun Jan 24, 2010 6:54 am

Ishte njėherė njė mbret i cili ishte martuar me katėr gra. Mirėpo gruan e katėrt e donte ēmendurisht dhe bėnte ēdo gjė vetėm qė ta lumturonte atė. Kurse gruan e tretė gjithashtu e donte mirėpo e ndjente sikur ajo po e tradhėtone me dikė tjetėr.
Gruan e dytė, ēdo herė kur mbreti kishte vėshtirėsi kthehej te ajo, dhe ajo ēdo herė e dėgjonte kur ai ishte ngushtė …
Por gruan e parė e linte pas dore dhe nuk kujdesej pėr tė e as nuk ja jepte hakun edhe pse ajo e donte shumė dhe luante rolė tė rėndėsishėm nė ruajtjen e mbretėrisė.
Njė ditė sėmuret mbreti dhe e ndjeu se po i vinte fundi. Filloi tė mendoj e tha: "Unė i kam katėr gra, e nuk dua qė tė shkoj nė varrė I vetėm …”
E pyet gruan e katėrt: "Tė desha mė shumė se gratė e tjera, ta plotėsova ēdo dėshirė e ēdo kėrkesė… a dėshiron tė mė bėsh shoqėri nė varrė?" "Kurrė…" – ia kheu ajo, dhe u largua pa mėshirė dhe pa asnjė ndjenjė pėr mbretin, sikur tė mos e njihte fare.
Mbreti e thėrret gruan e tretė dhe e pyet: "Tė kam dashur gjithė jetėn time, a mė shoqėron nė varrė? Ajo ia kthen: "Natyrisht qė jo, jeta ėshtė e bukur, kur tė vdesėsh ti do tė martohem me tjetėrkėnd…”
E thirri tė dytėn dhe i thotė: "Ēdo herė kur kisha ndonjė hall vija te ti dhe ēdo herė ke sakrifikuar pėr mu dhe mė ke ndihmuar, a mė shoqėron pėr nė varrė?” Gruaja e dytė i pėrgjigjet: “Mė fal, por nuk mundem ti pėrgjigjem kėrkesės tėnde, por atė ēka mundem ta bėj ėshtė tė ēoj deri nė varrė…"
U mėrzit mbreti tepėr shumė nga kjo mosmirėnjohje nga gratė e tij.
Kur njė zė nga larg po vjen dhe po i thotė: "Unė do tė shoqėroj ty nė varrė, un do tė jem me ty ku do qė tė shkosh…"
E ngriti kokėn mbreti dhe e pa se ajo ishte gruaja e parė.
Ajo ishte nė gjendje tė mjerueshme, dukej tepėr e dobėsuar dhe e sėmur pėr shkak se burri i saj e kishte hedhur prapa shpinės. Nė atė moment mbreti u pendua shumė pėr moskujdesin e tij ndaj saj deri sa ai ishte i shendosh dhe tha: "Ka qenė dashur tė pėrkujdesėm mė shumė pėr ty se sa pėr tjerat dhe nėse shėrohem tė premtoj se do tė kujdesėm dhe do tė kushtoj rėndėsi mė shumė ty se sa grave tjera…"
Nė realitet secili prej nesh i ka katėr gra.
E katėrta: Trupi (epshi) - sa do qė tė kujdesemi pėr trupat tonė dhe t’i nėnshtrohemi epsheve tona, kur tė vdesim menjėherė do tė na lėnė tė vetmuar.
E treta: Pasuria - do tė na braktis neve dhe do tė shkoj te tjetri.
E dyta: Familja dhe Shoqėria - sa do qė tė sakrifikohen pėr ne nė jetėn tonė, nuk presim mė shumė se sa tė na dėrgojnė deri te varri.
E para: Veprat e mira - duhet tė kujdesemi dhe t’i kushtojmė mė shumė rėndėsi se sa epsheve, pasurisė apo shokėve, sepse veprat e tona do tė jenė tė vetmet qė do tė jenė me ne nė varrė.
Sikur tė personifikohen punėt tona nė formė tė njeriut (ashtu si do tė personifikohen kur tė jemi nė varrė), si do tė ishte forma e tij? Si do tė dukej?
I mjerueshėm i dobėt e i lėnė pas dore!!! Apo i fuqishėm, i pastėr e i shėndosh!!!
Kjo tė mbetėt nė dorė ty o bir i Ademit… si tė punosh ashtu edhe do tė gjesh.

Pėrktheu: Rijad Imeri
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi