Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Pergjegjesia Ndaj Fqinjit

Shko poshtė

Pergjegjesia Ndaj Fqinjit

Mesazh nga NoOrA prej Sun Jan 24, 2010 6:58 am

Shkruar nga Dr.Shefqet Krasniqi


“Pse i ka dhėnė islami kaq shumė rėndėsi fqiut, sa ka shpėrblim me u kujdesur pėr fqinjė, a mundė tė jetė njeriu mysliman i shėndosh pa pėrkujdesje ndaj fqiut?!”

Feja islame fe e cila secilit ja jap hakun e vet, e natyrisht se nuk ėshtė qudi ngase ėshtė fe qiellore, ngase ėshtė program dhe sistem jete, na mėson se si duhet tė jetojmė, sesi duhet tė sillemi ndaj Krijuesit ton, ndaj tė dėrguarit tanė, ndaj prindėrve tanė, ndaj mbarė njerėzisė. Na mėson sesi tė punojmė pėr kėtė dhe pėr botėn tjetėr, na mėson sesi tė jemi tė dobishėm pėr vetėn tanė , familjen dhe mbarė shoqėrinė.Prej obligimeve qė kemi ndaj shoqėrisė ėshtė edhe obligimi ndaj fqinjit, ēdo kush prej nesh ka fqinjė dhe tė gjithė e dimė mirė ēfarė domethėnė fqinjė. Allahu ka porositur nė tė njėjtin ajet qė ka porositur “....tė adhuroni vetėm Allahun dhe askė tjetėr pos Tij, tė silleni mirė ndaj prindėrve, ndaj tė afėrmeve , ndaj tė varfėrve edhe ndaj fqinjit tė afėrm edhe ndaj fqinjit qė nuk e ke te afėrm...” pra ka urdhėruar dhe e ka bėrė obligim (farz) sjelljen e mirė me fqinjin. Pejgamberi a.s. ka thėnė: “Pasha Atė qė jeta ime ėshtė nė dorėn e Tij (pra pasha Allahun), nuk ėshtė askush prej jush musliman pėrderisa tė tjerėt mos tė jenė tė qetė e tė rehatshėm prej zemrės sė tij, prej dorės sė tij dhe prej gojės sė tij dhe nuk ka besuar askush besim tė vėrtet pėrderisa fqinji tė mos jetė i qetė prej ēdo tė keqe dhe ēdo tė lige e ēdo zullumi prej teje”, pra nuk je besimtar i vėrtet pėrderisa fqinjėt kanė dėm dhe zullum prej teje. Ne njė hadith tjetėr Pejgamberi a.s. zotohet tri here dhe thotė: “Pasha Zotin nuk ka besuar askush, pasha Zotin nuk ka besuar askush, pasha Zotin nuk ka besuar askush ” i ėshtė thėnė e kush ėshtė ai Ja Resul Allah qe s’ka besuar, dhe ai a.s thotė: “ ai, fqinji i tė cilit nuk ėshtė i qetė prej zullumit tė atij personi ”, pra nuk ka besuar besim tė vėrtetė edhe nėse falet edhe nėse agjėron edhe nėse vjen nė xhami edhe nėse jep sadaka (lėmoshė) edhe nėse bėnė punė tė mira. Kanė ardhur tek Pejgamberi a.s. dhe i kanė pėrmendur njė grua qė ka vdekur dhe i kanė thėnė “O i dėrguari Zotit ka falur namaz shumė pėrveē farzeve (obligueshme) edhe nafile (vullnetare), ka agjėruar shume pėrveē farzeve edhe nafile, ka dhėnė sadaka shumė mirėpo me gojėn e vet e ka rrėnduar fqinjėn e vet”. Pejgamberi ka thėnė: “Ajo ėshtė nė Xhehenem, ajo ėshtė nė Xhehenem”. Pastaj ja kanė pėrmendur njė grua tjetėr dhe i kanė thėnė “O i dėrguari Zotit , ajo nuk ka falur shumė namaz (pra nafile ėshtė fjala se pėr farze nuk diskutohet), nuk ka agjėruar shumė nafile, nuk ka dhėnė shumė sadaka, por fqinjėt e saj kanė qenė tė qetė prej saj” Ai a.s ka thėnė: “Ajo ėshtė nė Xhenet, ajo ėshtė nė Xhenet”. Pra cila qenka vepėr mė e mirė ? Te besh shumė adhurim (ibadet) dhe tė sillesh keq me njerėzit, nė kėtė rast me fqinjėt, apo tė bėsh mė pak ibadet (behet fjalė nafile se pėr farze nuk diskutohet) dhe kėtė ibadet ta pasqyrosh nė sjellje me njerėzit. Pejgamberi a.s. ka thėnė “ Xhebraili mė ka kėshilluar pėr fqinjėt dhe mė ka kėshilluar, dhe me ka kėshilluar pa ndalese sa qė kam menduar se po e fut fqinjin edhe nė miraz, nė trashėgimi, kaq fort qė me ka kėshilluar pėr fqinjėt”. Gjithashtu a.s. ka thėnė: “Ai qė e beson Allahun xh.sh dhe nė Ditėn e Gjykimit le ta thotė tė vėrtetėn ose le tė hesht” dhe heshtja ėshtė ibadet posaēėrisht pėr ata tė cilėt nuk mundin ta ndalin gojėn dhe kėsaj ēėshtjeje dashtė Allahu t’i kushtojmė ndonjė temė tė veēante. Dhe ai i cili beson Allahun dhe nė Ditėn e Gjykimit le ta respektojė fqinjin dhe ai i cili beson nė Allahun dhe nė Ditėn e Gjykimit le ta respektojė mysafirin, njė tabi’in i ndershėm prej dijetarėve tė ndershėm tė kėtij umeti ka thėnė: “Respekti ndaj fqinjit nuk ėshtė tė ruhesh se mos i bėn dėm. Respekt ndaj fqinjit ėshtė tė bėsh durim ndaj zullumit tė tij”. Pra kuptojeni mirė nuk ėshtė fqinj i vėrtetė ai fqinji i tė cilit ėshtė i qetė prej tij, por fqinj i vėrtetė ėshtė ai qė bėn sabėr pėr hir tė Allahut, pėr hir te ruajtjes se shoqėrisė dhe pėr hir tė ruajtjes sė fqinjėsisė kur fqinji i bėn zullum.

Shihni historinė e Pejgamberit a.s. se si ėshtė sjellė me fqinjėt dhe si ka porositur pėr ata. Njėherė ka dėgjuar se njė fqinj i vet, ēifut (hebre), i cili i kishte bėrė zullum gjatė jetės, kishte djalin shumė sėmurė. Pėr hatėr tė fqinjėsisė shkon kėrkon leje tė hyjė tė vizitojė djalin e sėmurė. Ai i thotė po urdhėro. Hyn, e pėrshėndet vogėlushin i cili ka qene i ri por jo i vogėl, i rritur. Pejgamberi a.s. i afrohet dhe i thotė: “ Si po e ndien veten” e pastaj i thotė: “ thuaj LA IL LAHE IL ALLAH, MUHAMMED RESUL ALLAH” . E thėrret nė Islam, po e shfrytėzon edhe ketė rast. Pejgamberi a.s. e thėrret dhe djali shikon babėn e vet, baba i vet i thotė dėgjoje dhe respektoje dhe ai thotė LA IL LAHE IL ALLAH, MUHAMMED RESUL ALLAH, Pejgamberi a.s. prej gėzimit, ēohet dhe del jashtė dhe ndėrkohė fėmija vdes dhe Pejgamberi a.s. thotė: “Elahmdulila qė Zoti e shpėtoi prej zjarrit tė Xhehenemit dhe unė u bėra sebep pėr tė”. Sidoqoftė ne e kemi temėn pėr fqinjėt, pra e shfrytėzoi rastin edhe tek fqinji jomysliman shkoi e bėri vizitė, e ku ėshtė fqinji mysliman e ku ėshtė fqinji i afėrm?! Pra ta kemi parasysh punėn e fqinjėsisė, tė bėjmė sabėr ndaj fqinjit, tė sillemi mirė ndaj tij dhe tė kemi merak pėr ata, ruaju se mos bien tė flesh i ngopur dhe fqinji i uritur. Pejgamberi a.s. ka thėnė: “Nuk ėshtė besimtar i vėrtet ai i cili flenė i ngopur, ai dhe njerėzit e vet e fqinji i uritur dhe nuk e merr gjumi prej urisė”, nuk ka besuar me iman tė plotė. dhe thotė: “Ebu Dherr o Ebu Dherr kur tė gatuash ndonjė gjellė shtoja pak ujė mė shumė, nėse nuk mundesh ta besh gjellėn ashtu si duhet, ujė bile shto dhe sillu pėrreth fqinjėve te tu e kush nuk ka qitja bile njė kapak ujė, ujė te gjellės nėse nuk mundesh me shume diēka , pra fqinjit,fqinjit,fqinjit tėnd”.

Ėshtė pyetur Pejgamberi a.s. se cila sadaka ėshtė me e vlefshme dhe ka thėnė sadakaja pėr fqinjin. “fqinjit ti japėsh sadaka, ke mė sevap se sa tė afėrmit tėnd qė e ke larg atij, fqinjit ēdo gjė mė tė, tė mirėn dhe tė keqen ” pėr atė arsye kane thėnė arabėt para Islamit, para se tė vinte Kurani, fqinji ėshtė para shtėpisė, njė herė fqinji pastaj shtėpia.

Natyrisht kjo ishte shumė nė pika tė shkurtėra pėr atėēka mund tė themi nė lidhje me kėtė temė dhe tė ngjashme, qė vėrtertė kemi shumė nevojė pėr to, nė veēanti nė kėtė kohė.
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi