Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Pėrgėzime tė xhenetit pėr gratė besimtare

Shko poshtė

Pėrgėzime tė xhenetit pėr gratė besimtare

Mesazh nga NoOrA prej Wed Jan 27, 2010 9:53 am

Pėrgėzime tė xhenetit pėr gratė besimtare
Dy rekate namaz tė njė gruaje dijetare e tė devotshme, janė mė me vlerė se sa 80 rekate namaz tė njė gruaje tė rėndomtė.
Njė nėnė gji-dhėnėse shpėrblehet pėr ēdo pikė qumėshti qė pi fėmija i saj.
Kur burri kthehet nga puna nė shtėpi, i lodhur e me plot brenga, dhe gruaja e tij i shprehė mirėseardhje tė ngrohėt dhe e ngushėllon me fjalė tė mira, ajo merr shpėrblime sa gjysma e njė xhihadi.
Njė grua e cila ėshtė e lodhur nga pagjumėsia tė cilėn e shkaktojnė tė qarat e fėmijės gjatė natės, merr shpėrblime sikur t’i lironte 20 skllevėr.
Nėse burri dhe gruaja e shikojnė njėri-tjetrin me plot dashuri dhe simpati tė ndėrsjellėt, Allahu do ti shikoj ata me plot dashuri dhe simpati.
Njė grua, e cila e dėrgon burrin e saj nė rrugėn e Allahut dhe rri nė shtėpi vetėm, duke e ruajtur nderin dhe dinjitetin e vet (duke e mbrojtur vetėn nga joshja dhe amoraliteti) do tė hyj nė xhenet 500 vite para burrit tė saj, ndėrkohė qė 70,000 engjėj dhe hyri do ta shėrbejnė atė. Asaj do t’i epet gusul ne Xhenet, dhe e ulur nė malet me margaritar do ta pres ardhjen e burrit te saj.
Njė grua, e cila pėr arsye tė fėmijės sė saj tė sėmur ėshtė ēdoherė e lodhur, e qė megjithatė mundohet ta rehatoj fėmijėn e saj, Allahu i Madhėrishėm ia fal asaj tė gjitha gabimet dhe i jep shpėrblime nga 12 vite tė pranuara nė ibadet (namaz)
Nėse gruaja duke e mjelur lopėn, delen etj., e pėrmend Allahun xh.sh. vazhdimisht, duke thėnė “Bismilah”, kafsha e saj pėr tė bėnė dua te Allahu.
Kur gruaja thotė “Bismilah”, duke e pėrgatitur brumin e bukės, tė ardhurat e saj financiare do tė rriten (ajo do tė merr bereqet nė rrėskun e saj).
Kur gruaja bėnė “Bismilah” kur pastron, i merr shpėrblimet sikur ta ketė pastruar shtėpinė e Allahut xh.sh. - Qaben.
Njė grua e pastėr dhe e ndėrgjegjshme nė namaz dhe rrėsk (furnizim) qė po ashtu i bėnė shėrbime burrit tė saj, tė gjitha dyert e Xhenetit pėr tė janė tė hapura, ajo mund tė hyj nė tė nga cila derė tė doje.
Namazi dhe ibadeti i njė gruaje qė nuk e respekton dhe dėgjon burrin e saj, nuk e arrin Xhenetin.
Ēdo natė e njė gruaje e cila pret tė bėhet nėnė (gruaja e cila ėshtė shtatzėnė) i numėrohet sikur t’a kishte kaluar nė namaz, ndėrsa ēdo ditė e saj numėrohet sikur t’a kishte kaluar nė agjėrim.
Gruaja e cila lindė njė fėmijė, merr shpėrblime pėr 70 vjet namaz dhe pėr dhembjet qė i ndjen gjatė lindjes nė ēdo pjesė tė trupit tė saj, ajo merr sevape sikur ta kishte kryer njė Haxh.
Nėse gruaja vdes brenda 40 ditėve pas lindjes sė fėmijės, Allahu i Madhėrishėm i jep asaj statusin e shehidit (d.m.th. vdes si shehid)
Kur fėmija qanė natėn dhe nėna e ushqen atė me gji-dhėnie, pa e mallkuar atė, ajo pranon sevape sikur tė bėnte namaz njė vit.
Kur fėmija e pėrfundon periodėn e pirjes sė qumėshtit nga nėna e tij (dy vite), njė melek vjen dhe i jep nėnės njė lajm shumė tė mirė, ai lajm ėshtė se Allahu xh.sh. e ka bėrė tė obligueshėm Xhenetin pėr atė grua.
Kur burri vjen nė shtėpi nė mbrėmje dhe gruaja i sjell atij ushqim pėr tė ngrėnė, Allahu i Madhėrishėm i jep asaj sevapet e 12 viteve ibadet.
Nėse njė burrė vdes, ndėrkohė qė gjatė jetės sė tij ishte i lumtur me gruan e tij, Xheneti bėhet i obligueshėm pėr atė grua.
Nė parajsė njerėzit do tė shkojnė ta vizitojnė Allahun e Madhėruar, ndėrsa Allahu i Madhėruar do tė shkoj ta vizitoj gruan e cila ka qenė e mbuluar sa ishte nė kėtė botė.
Gruaja e cila veshė rroba tė ngushta dhe tė tejdukshme, qė me to provokon meshkujt, apo rri me meshkujt me tė cilėt e ka tė ndaluar islamikisht dhe ėshtė e pa mbuluar (sipas mėnyrės islame), ajo kurrė nuk do tė hyj nė Xhenet, e as qė do ta ndjejė erėn e tij.
Njė grua, e cila ka vuajtur shumė dhe ka pasur jetė tė mundimshme nė kėtė Botė, nė Botėn tjetėr ajo do tė klasifikohet nė statusin e hazreti Asias (r.a.) (Ajo ishte gruaja e Faraonit, e cila edhe pse ishte gruaja e tij, ai e torturoi nė mėnyrė qė ajo tė heqė dorė nga besimi i saj. Ajo vdiq nga torturat por asnjėherė nuk e braktisi fenė).
Ēdo grua e cila shkon nė Xhehnem do tė merr me vete katėr burra xhenetlinjė, nėse ata nuk menduan dhe nuk u kujdesėn nė kėtė botė pėr fenė dhe besimin e saj, e ata janė: babai i saj, vėllai i saj, burri i saj dhe djali i saj.
Nėse njė femėr hedh njė shikim tė shpejtė (epshor) nė njė mashkull, tė cilin ajo e ka tė ndaluar ta shikoj sipas sheriatit, Allahu i Madhėrishėm e mallkon atė, kjo ėshtė e ndaluar edhe pėr mashkullin i cili e shikon me epsh njė femėr tė cilėn ai e ka tė ndaluar ta shikoj.
O Allah i Madhėruar! Jepi ēdo muslimani dhe muslimaneje udhėzim qė tė jenė tė fortė nė rregullat e Islamit dhe ndihmoi tė largohen nga mėkatet!


Jeta ėshtė sikur pasqyrė
Ēdo gjė kthehet prapė
E mira, e keqja e vėrteta
Jepja botės tė mirat e tua
Dhe tė mirat do tė kthehen prapė te ti

Nga anglishtja: Vjollca Hasani
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi