Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Qė tė dy lodhen por cili fiton...

Shko poshtė

Qė tė dy lodhen por cili fiton...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Sep 27, 2009 8:25 am

Allahu xh.sh. i krijoi krijesat dhe Ai di mė sė miri pėr ta. Allahu xh.sh. i ndau njerėzit nė dy grupe: prej tyre ka besimtarė, dhe tė tjerė jo besimtarė, prej tyre ka qė kanė pėr qėllim vetėm kėtė botė dhe tė mirat e saj, dhe prej tyre ka qė kanė pėr qėllim botėn tjetėr.
Allahu xh.sh. na sjellė shembuj nė Kur’ani Kerim, nė mėnyrė qė t’i dallojmė kėto dy grupe.Čdo kush vepron nė kėtė botė dhe lodhet pėr tė pėrfituar nga tė mirat e pakta tė saj, por dikush fiton vetėm kėtė botė dhe dikush tjetėr fiton edhe tė mirat e botės tjetėr me veprat e kėsaj bote. Dikush tėrė natėn e kalon duke u falur, duke u lutur, duke lexuar Kur’an, duke bėrė dhikėr, duke adhuruar Allahun xh.sh.etj, ky pra lodhet,duke mbetur edhe pa gjumė, por lodhet pėr hirė tė Allahut xh.sh. Dhe njė tjetėr i cili edhe ai tėrė natėn e kalon nė ahengje, argėtim, muzik, kafene, klube, nė pėrcjellje tė filmave dhe serialeve tė ndryshėm. Edhe ky lodhet dhe mbetet pa gjumė tėrė natėn, por dallimi ėshtė shumė i madh ndėrmjet kėtyre dyve. Njėri lodhet pėr tė kėnaqur Allahun xh.sh. dhe tjetėri pėr tė kėnaqur djallin.


Dy vetė qajnė, njėri pėr Allahun xh.sh., nga frika e Tij, duke shpresuar nė Xhennetin e Allahut dhe duke u frikėsuar nga dėnimi i ditės sė kijametit. Por ky lot ėshtė lot i cili e shpėton besimtarin prej zjarrit tė xhehenemit dhe e afron ate ka Xhenneti i Allahut xh.sh. Dhe tjetri edhe ai qanė por pėr ēfarė qanė? Ose pėr pasuri qė nuk e ka grumbulluar, ose pėr tregti qė i ka dėshtuar, ose pėr pallat qė nuk e ka ndėrtuar, ose pėr plane tė kėsaj bote qė nuk i ka realizuar, ose pėr ndonjė dashnore qė e ka tradhėtuar! Pra ky qanė, edhe ai qanė, por ka dallim ndėrmjet dy tė qarave, ai qanė pėr hirė tė Allahut dhe ky pėr hirė tė shejtanit. Dy vetė kėndojnė, por njėri hynė nė xhami dhe kėndon apo dėgjon Kur’an, apo udhėton me veturėn e tij por dėgjon nė te Kur’an. Dhe tjetėri dėgjon muzik, bjen me flet me te dhe zgjohet me te, nė veturėn e tij nuk dėgjon pėrveēse muzik. Tė dy mendojnė se po kėnaqen, por dallimi ėshtė shumė i madh ndėrmjet dy kėnaqėsive. Pra, kjo botė tė mashtron, dhe njeriu ėshtė shumė i preokupuar me te dhe shumė i dėshiron tė mirat e saj. Allahu xh.sh. na tregon nė Kur’ani Kerim tregimin e Karunit, se si njerėzit e lakmonin kėtė botė,pasi qė ai posedonte nga thesaret e arit, argjendit, dijamantit,nga pasuritė e ndryshme, sa qė pamundėsohet njeriu qė ta pėrshkruaj ate, Allahu xh.sh. thotė:“Ai (Karuni) doli para popullit tė vet me stolinė e vet, e ata qė kishin synim jetėn e kėsaj bote thanė: "Ah, tė kishim pasur edhe ne si i ėshtė dhėnė Karunit, vėrtet ai ėshtė fatbardhė!" (28:79). Kurse grupa tjetėr thonė:“ E ata qė ishin tė zotėt e diturisė thanė: "Tė mjerėt ju, shpėrblimi i All-llahut ėshtė shumė mė i mirė pėr atė qė besoi dhe bėri vepėr tė mirė, po atė nuk mund ta arrijė kush pėrveē durimtarėve!" (28:80). Prandaj a janė tė barabartė kėto dy grupe, a janė tė barabartė ata qė shpenzojnė nė rrugė tė Allahut dhe ata qė shpenzojnė pėr tė kėnaqur epshet e tyre, apo a janė tė barabartė mėkatarėt dhe jo mėkatarėt. Allahu xh.sh. thotė:“ A mos do t'i barazojmė ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira me ata qė bėnė shkatėrrime nė tokė, apo do t'i konsiderojnė njėsoj si tė ruajturit prej tė kėqiave, si ata qė janė mėkatarė“? (38:28) „A do ti bėjmė krminelėt tė barabartė me muslimanėt? (68 :35). Njė njeri i mirė ka qenė duke agjėruar, dhe i afrohen momentet e vdekjes, djali i vet i sjell njė gotė ujė dhe i thotė : pije kėtė gotė ujė ! Por ai e pyet : A thirri namazi i akshamit ? Djali i tha : Jo. Tha : Nuk do tė pijė derisa tė thirrė ezani ! Djali i tha : O baba im, pije kėtė gotė ujė se ti je nė momente tė vėshtira dhe kjo tė lejohet ty ! Por ai nuk pranoi tė pijė ujė derisa perėndoi dielli. Pas perėndimit tė diellit djali ia solli gotėn me ujė pėrsėri, e ai pasi qė piu ujė, i tha djalit tė vet :’’Pėr njė shpėrblim tė kėtillė le tė veprojnė vepruesit’’! (37 :61). Pastaj e dorėzoi shpirtin te Allahu xh.sh. Krahaso pra, kėtė rast me njė njeri i cili i ka kaluar tė pesėdhjetat apo gjshtėdhjetat dhe ai ende kėrkon qė tė pijė alkool edhe ate ndoshta nė muajin e Ramazanit dhe haptas duke mos u turpėruar aspak,dhe ndoshta i vjen vdekja dhe ai duke qenė nė atė gjendje. Njė tjetėr njeri qė pėrfundimi i tij ka qenė i keq, nė momentet e vdekjes i kanė thėnė: Thuaj „La ilahe il-lall-llah“, ka thėnė: e ēka mė ndihmon mua kjo pasi qė unė nuk kam bėrė asnjė namaz, asnjė ruku dhe asnjė sexhde pėr Allahut. Dhe Allahu xh.sh. ia merr shpirtin duke mos ia mundėsuar qė as nė momentin e fundit ta shpreh shehadetin. Shiqo pra, prej cilės grupe mund tė jesh ti, prej grupės qė e adhuron dhe e respekton Allahun apo prej grupės qė mėkaton dhe e kanė mbuluar gjunahet. Allahu xh.sh. thotė: „Ne e udhėzuam atė nė rrugė tė drejtė, e ai do tė jetė: mirėnjohės ose pėrbuzės“ (76:3). E ti prej cilės grupe je, prej asaj qė i janė mirėnjohės Allahut, apo prej asaj qė pėrbuzin. Ky ėshtė Ebu Xhehli i cili luftoi derisa u mbyt nė luft, por vdiq duke i bėrė shirk dhe mohuar Allahun, dhe ky ėshtė Hamza r.a. i cili gjithashtu luftoi derisa u mbyt, por ky vdiq me besim dhe bindje tė plotė nė Allahun xh.sh., e ai i pari (Ebu Xhehli) u bė faraoni i kėtij umeti, kurse ky i dyti u bė zotėriu i dėshmorėve nė Xhennet. Allahu na bėft prej grupės sė Hamzės r.a.
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi