Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

”Mos u mėrzit...

Shko poshtė

”Mos u mėrzit...

Mesazh nga jetaaa prej Sun Sep 27, 2009 9:27 am

”Mos u mėrzit, se Shtetet e Bashkuara Islame janė nė prag tė derės”El-Sebt 07 Sheual 1430/26 09 2009

Gjaku i shehidėve ėshtė zjarr dhe dritė. Gjaku i viktimave tė Xhamisė sė Kuqe (Xhamija Lal), i shndriti mendjet e njė tė tretės tė muslimanėve, dhe e bėri tė qartė rėndėsinė e tė sunduarit me sheriatin islamik, derisa kjo dritė arriti nė Nigeri dhe na sjelli neve shehidėt e Boko Haramit,
vazhdimisht, njashtu edhe gjaku i tyre u derdhė pėr ta shndritur njė tė tretėn tjetėr tė mendjeve derisa kjo dritė e arriti vendin e bekuar nė Xhamin e Ibn Tejmijes nė Rafah, nė Palestinė, dhe gjaku i atyre njerėzve u derdhė pėr ta shndritur pjesėn e mbetur tė mendjeve tė muslimanėve sot, dhe prej sot e mė tutje kamė tė drejtė tė them, “Mos u mėrzit, se Hilafeti Islam ėshtė nė prag tė derės.”

Pyes veten a thua atėherė, se rinia do tė vrapon tek aeroportet e perėndimit duke kėrkuar kėnaqėsinė e ndaluar atėherė kur mund tė marrin vajzat me fytyrė tė bardhė tė gatshme pėr shitje pėr 1000 dinar islamik nė Haraxh tė Ibn Kaimit?

Vallė atėherė kush do ta fitoj garėn e Shejhut tė Muxhahidėve pėr profesionalizėm? Grupi i Bin Ladenit apo grupi i Abdullah Azzamait?

Vallė atėherė gratė a do ta pranojnė punėn si “krijuese tė gjeneratave” me pagė mujore 2000 dinarė prej Beit El Mallit?

A thua atėherė parat e muslimanėve do tė vidhen pėrsėri nė bursa tė tregut? Apo mos do tė shohim nė shkretėtirė shenja nė tė cilat thuhet, “Kjo ėshtė pronė e kėtij dhe e birit tė Abdul Azizit“?

Vallė a kanė pėr tu marrė nė pyetje dhe a kanė pėr tu arrestuar aktivistėt pėr tė drejtat e njeriut dhe a do tė kemi nevojė pėr ato organizata?

Vallė a do tė ketė guxim Kina qė tė bėjė masakra tė neveritshme ndaj tė drejtave tė muslimanėve nė Turkistanin Lindor duke qenė Shteti islam nė kėmbė?

Tė gjitha kėto pyetje vėrshuan mendjen time pasi qė i pashė SHBA-t duke u shkatėrruar dhe lulet e Hilafetit Islam duke lulėzuar nė prag tė derės sė tij dhe dera e hapur. Mė beso, ėshtė nė pyetje vetėm se njė shpėrthim apo dy, dhe pastaj ai komb i madh do tė bėhet njė faqe e harruar prej kujtimeve, dhe pastaj edhe ti do tė kesh tė drejtėn ta pyesėsh veten pėr tė njėjtat pyetje dhe pėr mė shumė, dhe prit pėr pėrgjigje prej Shtetit Islam, por ėshtė e mundur qė Amerika tė jetė e vetmja pengesė nė rindėrtimin e Hilafetit Islam? Ėshtė e arsyeshme tė besohet se rėnia e SHBA-ve do ta shėnoj fillimin e pėrmbushjes sė njė ėndrre qė gjatė ėshtė pritur?

Ti ke pėr tė mėsuar pėr pėrgjigjen pasi ta lexosh pjesėn tjetėr tė artikullit, qė flet pėr filozofit e xhihadit momental, nė krye tė tij, El Kaida, duke e administruar luftėn me perėndimin dhe skenave tė rindėrtimit tė halifetit.

Skenėn pėr tė cilėn flet El Kaida, nė pėrmbledhje, ėshtė: Se rėnia e Amerikės dhe zmbrapsja e vetė asaj do tė jetė rėnia e marionetave tė saj nė vendet islame njėra pas tjetrės dhe nuk ka dyshim se kthimi i halifetit pas rėnies sė Amerikės nuk do tė jetė vetėm me njė tė goditur, siē mendojnė disa njerėz, nė tė kundėrtėn kthimi i tij do tė jetė gradual dhe mund tė zgjasė disa vite, dhe pėr ta bėrė ēėshtjen tė qartė, mė lejoni ta transferoj skenėn prej botės imagjinuese nė realitetin nė terren.

Siē po shohim, SHBA-t po i jetojnė ditėt mė tė kėqija tė tyre, ekonomike, ushtarake gjithashtu edhe atė sociale. Burimet financiare po shtrėngohen shumė dhe shumica e njerėzve tė saj po jetojnė pa ndonjė shtėpi tė duhur. Shtetet e pasura po e studiojnė strategjinė e ndarjes nė mėnyrė qė ta shpėtojnė veten e tyre.
Dhe sa pėr gjendjen ushtarake atėherė pyete tokėn e Hindu Kushit dhe do ta tregon gjendjen dhe pyeti kodrat e Vezeristanit dhe luginėn Suat, dhe mos harro ti pyesėsh shkretėtirat e Bagdadit dhe rrethinės sė saj se tė gjitha ato janė dėshmitarė tė problemeve tė Uncle Sam - Axhės Sem! 100 000 prej forcave tė tyre janė nen fishkėllimėn e plumbave dhe 100 000 tė tjerė janė nėpėr baza duke pritur raketat me gjatėsi tė shkurtė apo bombat e menēura shehide! Dhe 100 000 tė tjerė janė stacionuar nėpėr rrugėt e Uashingtonit dhe Los Anxhelosit qė janė duke pritur pėr operatorėt shehid interkontinental qė do tė shpėrthejnė me bombė nukleare, biologjike apo kimike!
Dhe kombi i tyre ėshtė duke jetuar nė njė frikė tė vazhdueshme, ditė dhe natė, dhe sa pėr gjendjen e tyre shoqėrore atėherė vetėm duhet tė hulumtosh pėr numrin e lartė tė krimeve dhe vetėvrasjeve nė botė dhe shiko shkallėn, ti me siguri ke pėr tė gjetur se shkallėn mė tė lartė e kanė SHBA-t.

Nė anėn tjetėr shiko gjendjen e organizatės sė El Kaides dhe tė ngjashmeve me ata nė mendim dhe metodologji, dhe ke pėr ta gjet tė kundėrtėn, se Somalia tani ėshtė nen sundimin e Lėvizjes tė Rinis tė Muxhahidėve, qė po udhėhiqet me Sheriat Islam, dhe guvernatorėt dhe gjykatėsit e tyre po lėvizin nėpėr vend prej qoshit nė qosh duke i heq qafe tiranėt dhe duke e penguar paturpėsinė dhe duke e mbrojtur tregtinė e njerėzve dhe duke i goditur banditėt me njė dorė tė hekurt, dhe ata qė pėrcjellin komunikatat e Lėvizjes tė Rinis tė Muxhahidėve nė Somali e qė janė mahnitėse ku ata po i mbledhin kėto lecka, ku nė njė kohė e bastisin njė shitore tė muzikės qė ka qenė e mbushur me miell qė i ka dal afati dhe pronari distancohen prej asaj dhe e marrin njė besė prej pronarit dhe nė njė kohė i arrestojnė njė grup tė banditėve qė i frikėsojnė popullin Somalez dhe i presin duart e tyre dhe nė njė herė tjetėr e zbatojnė dėnimin e Kisasit ndaj njė muxhahidi i cili e ka mbyt njė somalez pa ndonjė tė drejtė!
Dhe tani raportimi i fundit ėshtė se ata i riparojnė rrugėt qė janė shkatėrruar prej luftės nė mėnyrė qė ta bėjnė transportimin mė tė lehtė pėr muslimanėt nė Somali! Dhe ēka ėshtė mė e ēuditshmja prej tė gjitha kėtyre ėshtė se mediat e perėndimit janė befasuar pėr dashurin e njerėzve ndaj Lėvizjes sė Rinis.

Sa pėr Afganistan atėherė 80% ėshtė nen kontroll tė Talibanėve dhe 20% e mbetura janė nen kontroll tė marionetave dhe aleatėve tė tyre, por edhe nė kėtė, ata nuk dalin prej bazave tė tyre vetėm se me sigurim dhe procedura tė larta.
Nė tokėn e Mesopotamisė (Irak), nė anėn tjetėr, Shteti Islamik i Irakut po bėnė sakrifikim pas sakrifikimi sė bashku me aleatėt e tyre prej Ansar El Islam, duke i detyruar forcat okupatore qė tė tėrhiqen jashtė qyteteve tek bazat e tyre nė periferi nė mėnyrė qė ti shpėtojnė ushtarėt e tyre prej minave nė rrugė dhe pėr ti shpėtuar ushtarėt e tyre prej snajperistėve tė Dijales, Tel Afarit, Faluxhes dhe Mosulit, dhe pėr ti ndarė bazat dhe ndėrtesat e tyre prej operacioneve shehide.
Nė tokėn e Magribit Islamik (Algjeri), gjendja nuk ėshtė e fshehur me pėrjashtim prej tė vdekurve, e sa pėr tė gjallit, nuk ėshtė, edhe nėse janė tė ēmendur! Dhe pėr ta vėrtetuar fuqinė e El Kaides atje, bėre njė llogari tė thjeshtė matematikore dhe llogarite numrin e thirrėsve dhe dijetarėve tė cilėt janė mirėpritur prej Algjerisė pėr ta mohuar El Kaiden dhe i kanė bėrė thirrje militantėve qė ti nėnshtrohen kushteve tė referendumit francezė! Dhe pastaj shiko numrin e zėnė tė nėnshtetasve perėndimor nė Tunizi dhe tė tjerėt nė Mali dhe shumė nė Algjeri!

Dhe kjo ėshtė arsyeja pse them: Se rėnia e Amerikės ka pėr ta bėrė Halifetin Islamik qė tė zgjerohet nė veri, jug, lindje dhe nė perėndim derisa do tė dominoj tėrė botėn islame njashtu sikurse vepruan Talibanėt kur e murrėn kontrollin mbi Afganistanin herėn e parė dhe njashtu siē vepruan gjykatat Islame kur e kontrolluan Somalinė pėr herė tė parė, dhe takimi i themeleve tė dy shteteve do tė jetė pika fillestare pėr ringjalljen e hilafetit islam edhe njėherė.

Rėnia e Amerikės do ti kthejė Talibanėt qė ta kontrollojnė Afganistanin plotėsisht, dhe pas pak Vezeristani do tė ju bashkėngjitet, derisa i tėrė Pakistani tė bie nen sundimin e Talibanėve, dhe natyrisht se Kashmiri do tė ju bashkėngjitet. Kjo do ta tėrheqė rėnien e vendeve Sunite tė Iranit nen sundimin e Talibanėve, dhe ngjashėm Turkistani lindor, qė donė tė thotė se pėr njė kohe tė shkurtė Emiratet e Talibanėve do tė bėhen njė shtet i madhe duke pėrfshi Afganistanin, Pakistanin, Kashmirin, Turkistanin, dhe njė pjesė tė mėdha tė Iranit.

Kjo ėshtė nga lindja, ndėrsa nga perėndimi, pastaj me rėnien e SHBA-ve, Lėvizja e Rinis tė Muxhahidėve do ta kontrolloje plotėsisht Somalinė dhe pastaj Xhibuti do ti bashkėngjitet.
Dhe pastaj mund tė shtrihet nė veri pėr ti heq qafe agjentėt e gjymtė tė Sudanit qė po sundojnė nė Kartum, ku ėshtė e qartė, qė bijtė e Sudanit janė tė etshėm pėr sundim Islamik pas tradhtisė tė Beshirit.
Duhet tė jetė e qartė se ky zgjerim mund tė jetė nė perėndim apo nė lindje, do tė zėnė vend brenda njė kohe tė shkurtė dhe muxhahidėt pėr pakė kohė do tė kufizohen nė kėto vende derisa paqja tė dominoj aty.

Gjatė kėsaj periudhe kohore, njerėzit do tė dėgjojnė pėr dy emiratet Islame Afganistanin dhe Somalinė dhe pėr paqen dhe harmonin e njerėzve nė ato vende, dhe pėr ndihmėn qė do tu jepet tė dobėtėve, dhe duke i kapur shtypėsit me dorė dhe duke e heq qafėsh korrupsionin dhe duke zbatuar Hudud dhe duke e nda pasurin barazi dhe me drejtėsi ndaj njerėzve duke i bėrė ata qė tė dėrgojnė letra dhe delegacione atje tek sundimtarėt, duke kėrkuar qė ti bashkėngjiten sundimit tė tyre dhe qė tė hyjnė nė Emiratet e tyre nė tė njėjtėn mėnyrė qė populli afgan i dėrgojė Lėvizjeve tė Talibanėve kur ata e kontrolluan Kandaharin. Ata pranuan shumė letra dhe delegacione duke kėrkuar nga Lėvizja e Talibanėve qė ti marrin nen sundim vendet e tyre dhe kėshtu veproi populli somalez me Gjykatat Islame para disa viteve.

E tėrė kjo ndodhi duke qenė Amerika nė kulminacion tė fuqisė sė saj dhe tė dominimit tė plotė ndaj tė gjitha vendeve islame, atėherė si do tė jetė kur ajo do tė bėhet pjesė e faqeve tė harruara! Atėherė ēėshtjet do tė jen edhe mė tė shpejta dhe mė tė fuqishme se sa atėherė.

Dhe mund ta thuash tė njėjtėn gjė nė Kaukaz dhe Irak dhe nė tokėn e Jemenit dhe nė Magribin Islamik, se tė gjitha kėto vende kanė kapacitet qė tė zgjerohen nė jug, veri, lindje dhe perėndim, veēanėrisht kur kanė pėr qėllim themelimin e hilafetit nė vetė ato vende.
Se Iraku ėshtė sunduar prej Shtetit Islam tė Irakut, ka disa vite tani, edhe nėse mendohet se ėshtė dobėsuar pakėz viteve tė fundit, pėrveē se kthimi i tij pėr ta plotėsuar fuqinė ėshtė pyetje e kohės.
Dhe sa pėr Kaukazin, vetėm se i kanė deklaruar Emiratet Islame tė Kaukazit, njė muaj mė parė, dhe ligji Islamik po zbatohet nė shumė regjione tė tij. Nė anėn tjetėr nė Algjeri, regjionet e fiseve janė nė zjarr prej dominimit tė marionetave dhe francezėve qė po e marrin frymėmarrjen e fundit, veēanėrisht pas daljes nė shesh tė skandalit tė djegies sė maleve ku viktimat kanė qenė bijtė e sinqertė tė popullit, prej duarve tė tiranėve tė Bu Teflikah.

Dhe sa pėr Nigerin, atėherė Boko Haram i ka kthyer kujtimet e martirėve tė Xhamisė sė Kuqe (Xhamia Lal), ku gjaku i tyre i bekuar ende e shndritė rrugėn e themelimit tė muxhahidėve nė Suat dhe Vezeristan dhe gjaku i martirėve tė Nigerisė gjithashtu do tė jetė ashtu, edhe nėse kriminelėt e urrejnė atė.

Por pyetja qė vetė prezantohet ėshtė, ēka ke kontribuar ti pėr rikthimin e Hilafetit Islam? Derisa vėllezėrit e tuaj muxhahid e kanė dhėnė vetėn e tyre dhe parat nė kėtė rrugė!
Pra, a do tė bėhesh mizorė duke mos treguar as pėrkrahje dhe as qėllim tė mirė? A do tė jesh mizorė duke mos bėrė dua? A do tė bėhesh mizorė duke mos e shpenzuar pasurin tuaj, pasi qė shumė operacione janė braktisur pėr shkak tė mungesės materiale duke pėrfshirė edhe operacione brenda Danimarkės!

Dhe nė fundė, a e dinė se ta shkėlqesh pamjen e muxhahidėve e rrit famėn e tyre nė vend e qė ėshtė tulla e parė drejtė suksesit tė kėsaj ėndrre, dhe i burgosuri Shejh Jasiri me tė drejtė ka thėnė, dhe ai ėshtė njėri prej dijetarėve tė Talibanėve, ai tha me njė zė tė dridhur nė dhimbje, “O dijetarėt e muslimanėve nėse ju nuk keni guxim ta pėrkrahni xhihadin tonė kundėr armiqve tanė atėherė si keni pas guxim qė ti pėrkrahni armiqtė e xhihadit tonė kundėr neve. ”

Ma merr mendja se je bėrė i vetėdijshėm se ēka pritet prej teje, qė tė ndihmosh, derisa edhe me pak, pėr ta arritur qėllimin e miliona muslimanėve, qė ėshtė pritur gjatė dhe ėshtė afėr pėr tu pėrmbushur.

Global Islamic Media Frontavatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi