Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Motėr e dashur, mjaft me ėndrrime!

Shko poshtė

Motėr e dashur, mjaft me ėndrrime!

Mesazh nga NoOrA prej Sun Sep 27, 2009 10:15 am

U ulė nė fund tė sexhades saj pasi mbaroi namazin dhe ngriti duart pėr tė mbuluar fytyrėn e saj qė t’i ndalojė lotėt qė i rrjedhin sikur uji nga ujėvarat.

E ka qortuar e ėma e saj disa herė pėr shkak se po e refuzon njė djalė tė ri qė u paraqit pėr ta fejuar edhe pse ishte i mirė dhe i devotshėm nga pamja – nuk e lėvdojmė te All-llahu askėnd.

Refuzoi lidhshmėrinė me tė ngase ėndėrronte qė tė jetė grua e njė Muxhahidi nė rrugė tė Allahut. E ka mėsuar jeta se ėndėrrimi ėshtė (Mubah) i lejuar ...

Por, tė lidhurit pėr njė gjė tė pa arritur dhe mbėshtetja nė paramendime dhe ėndėrrime, tė cilat ndoshta nuk realizohen, me tė vėrtet se kjo ėshtė prishje e rendit tė jetės.

Nuk do tė qortoj oj motėr e dashur, ty qė edhe nga largu tė kuptohen dhimbjet, dhe tė shihen lotėt.

Pėr atė ...

Po ta drejtoj kėtė shkrim oj motra e dashur nga zemra e dashur dhe e vėrtet dhe ti shkruaj kėto fjalė, ndoshta do tė arrijnė nė zemėr tė dashur.

Motėr e dashur!

Mė janė paraqitur edhe mua nė mendimet e mia kėsi ėndėrrime tė mėdha, kanė bartur nė brendėsin e saj fotografi tė burrave mė tė mėdhenj.

Emrat e tyre janė shkruar nė zemrėn time para se tė arrijnė nė paramendime, fli e zgjohem me njė ėndėrr tė pa arritur, dhe ėndėrr e cila nuk pranon komentim.

Sa herė kam paramenduar Hamzėm, Aliun, Ibn Zubejrin, El-Ka’ėkaė, Salahudinin dhe... dhe...dhe...

Si ishin ata? Dhe si ishin grat e tyre?

Sa pata dėshirė qė tė shoh Abdullah ibn Mes’udin dhe ta dėgjoj zėrin e tij duke lexuar Kuranin dhe ėndėrrova qė ta kem pėr fat njė sikur ai, qė e gjallėron natėn (falet natėn), qė tė mė bėjė tė mė rrjedhin lotėt dhe tė mė zbutė vrazhdėsinė dhe tė mė heq etjen.

Eh sa herė i kam mbyllur sytė kur isha duke lexuar ndonjė libėr qė flet pėr historinė e tė mėdhenjve tė umetit tonė musliman nga kalimi i kohės bulėzuese. Flija dhe kaloja natėn duke ėndėrruar sikur t’i jetoja ato kohėra dhe tė isha grua e ndonjėrit prej tyre.

Ėndėrrime dhe mendime... nuk ka shpresė pėr realizimin e tyre...

Besoj se jam e sigurt se ėndėrrimi i ēdo femrės prej nesh ėshtė qė tė jetė grua e njė Muxhahidit nė rrugė tė All-llahut. Madje, edhe qė tė jetė gjithashtu nėnė e njė muxhahidit nė rrugė tė All-llahut ...

Ėndėrrimi ynė i parė s’ėshtė nė dorėn tonė qė tė e realizojmė, ngase martesa ėshtė caktim nga All-llahu subhanehu ue teala.

Por, ėndėrrimi ynė i dytė, me ndihmėn e Allahun dhe fuqinė dhe dėshirėn e tij do tė mundohemi tė e realizojmė kėtė ėndėrrim sa tė kemi mundėsi pėr tė arritur deri tek kjo.

Ndoshta mendojnė femrat e tona se kalorėsi i ėndrrave patjetėr duhet t’i ketė tė gjitha cilėsitė qė i paramendon ajo nė atė burrė. Kjo ėshtė gjė e pa mundur qė tė ndodh. Ngase thjesht edhe ai gjithashtu nuk arrin nė tė gjitha cilėsitė qė i paramendon nė femrėn e ėndrrave tija.

E pėr kėtė patjetėr qė tė vendosim mė pak kushte qė janė tė obligueshėm pėr ta pranuar atė dhe pėr tė mos zbritur nga ai. Mė kryesorja e tyre ėshtė qė tė jetė njeri i mirė, qė ka frik All-llahun nė ēėshtjet e jetės sė tij dhe tė jetė i pėrkujdesshėm ndaj obligimeve qė i ka pėr detyrė.

E ajo ėshtė mė pak qė ka pranuar i Dėrguari, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, nga Beduini, i cili i tha atij: “Pasha Allahun, nuk do tė shtoj nga kjo dhe as nuk do tė lė mėngėt” Tha i Dėrguari, sal-lallahu alejhi ve sel-lem: “Ka shpėtuar nėse e vėrteton”. Siē ceket nė hadith qė e transmeton Muslimi nė musnedin e tij nr. 11.

Le tė shikoj ēdo femėr atė qė i paraqitet pėr ta fejuar nė mėnyrė realiteti, jo me sy tė ėndrrave dhe paramendimeve.

Le tė jenė dėshirat e saj pėr t’i realizuar ėndėrrimet e saja nė pasardhėsit e saj nė tė ardhmen, ngase ndoshta ajo merr pėr qėllim qė tė edukoj njė burrė tė kompletuar nė personalitetin e tij qė tė bėhet prej personaliteteve islame qė tė bėhet burrė qė s’mundi tė e arrij ajo, e ishte Kaderi qė popullsia e saj nuk e edukoi atė pėr tė.

Le ti edukoj bijat e saj qė tė jenė gra tė ndershme, tė devotshme e respektuese ndaj burrave te tyre, ruajtėse tė fshehtėsisė dhe tė besueshme ndaj shtėpive tė tyre dhe gra qė nxjerrin shembuj ndriēues qė zdritin umetin pas shumė kohė gafleti...

Le tė bėhesh oj motėr e dashur sikur Hatixhja-Allahu qoftė i kėnaqur me atė- nė pėrmbajtėn e burrit te saj- sal-lallahu alejhi ve sel-lem - dhe le tė bėhesh sikur ajo nė mirėsinė e burrit te saj, dhe nė zbrastirėn e saj pėr ēėshtjet e shtėpisė saj dhe edukimin e Fatimes- Allahu qoftė i kėnaqur me atė- e cila e ka ndriēuar ajo me rendin e saj mirėsin e burrit saj Aliu “Ebi Turab” –Allahu qoftė i kėnaqur me tė- dhe e cila pranoi atė edhe pse ishte i varfėr dhe jetoi jetė tė ngushtė me atė, duke qenė ajo gruaja mė e pėrsosur dhe mė e bukura ndaj vajzave dhe bija e mė tė mirės krijesė dhe zotėris tyre dhe Pejgamberit sal-lallahu alejhi ve sel-lem.

Le tė bėhesh si Aisheja- Allahu qoftė i kėnaqur me atė- nė thellosjen e diturisė dhe kuptimin e tij nga burri i saj – sal-lallahu alejhi ve sel-lem - dhe e vazhdoi thirrjen e dėrgimit tij pas tij- sal-lallahu alejhi ve sel-lem.

E nėse tė vjen ndonjė mendim qė tė lėvdon pranimin e atij qė ėshtė me mė pak kushte pėr tė e pranuar pėr burrė, pėrkujto gruan e feraonit, Asijen, e cila ishte nėn njeriun pėr tė humbur dhe mė tė poshtė e mė kafir prej tė gjithė krijesave, i cili pretendoi edhe se ėshtė Zot. Megjithatė ajo arriti gradėn mė tė lart nė xhenet dhe e zbukuroi Allahu subhanehu ue teala me durim dhe u mundua nė thirrjen e burrit saj pėr adhurimin e All-llahut duke bėrė durim pėr kėtė dhe nuk u ndalua ajo pėr adhurimin e All-llahut dhe pėr tė u lutur tek ai, dhe tha: “O Zot mė ndėrto mua tek ty njė shtėpi nė xhenet”.

E pėr tė lindur nėnat e kėsaj kohe burra qė shembulli i tyre ėshtė Muhamedi sal-lallahu alejhi ve sel-lem, Hamza, Aliu, Ibn Mes’udi, Salahudini, na duhet qė tė pajtohemi me gjendjen tonė dhe tė pranojmė atė qė na ka caktuar Allahu prej burrave tė dėshmuar pėr sinqeritetin e tyre dhe sjelljen e mirė tė tyre.

Gjithashtu edhe burrave u duhet tė pajtohen me femrat e kėsaj kohe, prej tė cilave shpresojnė tė jenė sikur Hatixheja, Aisheja apo Fatimeja... edhe pse nuk i posedon gjithė cilėsitė e tyre.

E le tė i vazhdojmė ėndėrrimet tona dhe tė shpresojmė realizimin e tyre nė bijtė e tanė pėr nė tė nesėrmen ndriēuese me emėr tė All-llahut.

avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi