Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Shtatė kėshilla pėr pėrmisimin e lidhjes sate me Kur’anin

Shko poshtė

Shtatė kėshilla pėr pėrmisimin e lidhjes sate me Kur’anin

Mesazh nga NoOrA prej Fri Oct 02, 2009 6:31 am

A je ti prej atyre qė, thuajse, asnjėherė nuk e prekin Kur'anin? Ose e lexon atė pėr ēdo ditė, por nuk e ndjen se ka ndonjė ndikim nė ty ashtu siē duhet tė ketė? Cilido qoftė shkaku, ekzistojnė disa kėshilla modeste tė cilat mund tė tė ndihmojnė qė tė lidhesh me Kur'anin.

E para. Para se ta prekėsh atė, kontrolloje zemrėn tėnde. Qė tė kemi vėrtetė dobi nga Kur'ani, para duhet kontrolluar zemrat tona, pėrgjithėsisht, para se ta prekim Librin e Allahut. Sinqerisht, pyete veten, pse e lexon atė? A vetėm se tė gjesh ndonjė informacion i cili mė pas do tė largohet nga koka? Kujto qė tė Dėrguarin, Muhammedin, s.a.v.s., gruaja e tij e ka pėrshkruar si "Kur'ani qė ec", me fjalė tė tjera, ai jo vetėm se e ka lexuar dhe recituar Kur'anin, por atė e ka gjallėruar.

E dyta. Merr abdes. Marrja e abdesit ėshtė pėrgatitje e mirė mentale e fizike dhe do tė ta kujtoj qė ky nuk ėshtė libėr i thjeshtė qė ti e lexon. Do tė komunikosh me Allahu, kurse pastėrtia duhet tė jetė prioritet kur komunikon me Tė.

E treta. Pėr cdo ditė lexo vetėm nga pesė minuta. Shpesh mendojmė se duhet tė lexojmė, sė paku, njė orė nga Kur'ani. Nėse nuk je mėsuar vazhdimisht tė lexosh, atėherė kjo ėshtė e tepėrt pėr ty. Fillo me nga pesė minuta nė ditė. Nėse e bėn hapin e parė, do tė vėresh, nėse do Zoti, se ato pesė minuta do tė shndėrrohen nė dhjetė, pastaj gjysmė ore, e pastaj njė orė, por mund edhe mė shumė.

E katėrta. Mundohu ta kuptosh atė qė e lexon. Ėshtė mirė leximi pesė minutash i Kur'anit nė gjuhėn arabe, mirėpo duhet ta kuptosh atė qė e lexon. Mundohu tė gjesh njė pėrkthim tė mirė tė Kur'anit nė gjuhėn tė cilėn mė sė miri e kupton. Bėre shprehi tė pėrhershme qė ta lexosh pėrkthimin e asaj qė atė ditė e lexon.

E pesta. Kujto se Kur'ani ėshtė mė "interaktiv" prej CD-ve. Nė kohėn "interaktive" tė CD romeve dhe programeve kompjuterike shumė njerėz mendojnė se mė librat janė pasive dhe tė bezdisshme. Mirėpo, Kur'ani nuk ėshtė i tillė. Kujto vetėm, kur lexon Kur'an, ti "komunikosh" me Allahun, xh.sh. Ai tė drejtohet, prandaj ke kujdes.

E gjashta. Mos e bėn shprehi vetėm ta lexosh, por edhe ta dėgjosh. Sot ka audiokaseta dhe CD tė shumta tė cilat pėrmbajnė Kur'an, kurse pjesa dėrmuese e tyre janė edhe tė pėrkthyera. Kjo ėshtė e mirė pėr ėolkmenin, CD playerin ose kasetofonin tėnd nė veturė, gjersa je duke u vozitur pėr nė punė ose kur tė kthehesh prej saj. Shfrytėzoje kėtė si shtesė tė leximit tė pėrditshėm tė Kur'anit, e jo si zėvendėsim pėr tė.

E shtata. Bėn dua. Gjatė leximit tė Kur'anit lutju Allahut tė tė udhėzoj. Qėllimi yt duhet tė jetė qė, sinqerisht, pėr dashurinė ndaj Allahut, tė komunikosh me Tė gjatė leximit, t'i kuptosh dhe t'i zbatosh fjalėt e Tij hyjnore. Lutju Allahut qė, tė tė ndihmoj dhe tė tė udhėzoj, ndėrsa Kur'anin e ke mjetin mė tė mirė qė kėtė ta arrish.
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi