Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

A e urreni dikė?

Shko poshtė

A e urreni dikė?

Mesazh nga NoOrA prej Fri Oct 02, 2009 6:32 am

[color:9177=darkredTi nuk je i vetmi: Umeti Musliman ėshtė qoroditur me ketė shtrirje sa qė gati secili musliman ėshtė nė dijeni pėr muslimanin tjetėr se kend ai e urren. Umeti ėshtė sikur njė ndėrtesė me Muslimanėt sikur tullat, ku vėllezėria ėshtė ēimentoja. Pa falje nuk mund tė ketė vėllezėri.

Mirė atherė, ai tė bėri padrejtėsi. Ai tė ka mashtruar. Ai tė rrahu. Ai tė gėnjeu. Por edhe nė kėto raste ekstreme Kur'ani dhe Hadithi na mėsojnė neve se ne duhet tė falim tė tjerėt (veēanėrisht ata tė cilėt na lėndojnė neve mė sė shumti) nėse ne dėshirojmė tė fitojmė falje nga All-llahu nė ditėn e gjykimit. Ne tė gjithė kėmi bėrė mėkate, kemi bėrė shumė gabime dhe nuk ka dyshim se i kemi bėrė padrejtėsi dikujt, i kemi mashtruar tė tjerėt, I kemi rrahur tė tjerėt dhe nuk ka dyshim se edhe kemi gėnjyėr tė tjerėt. Prandaj ēka na bėn tė fokusohemi nė mėkatet e vėllezėrve dhe motrave tona kur ne vet jemi tė pandėrgjegjshėm nė mėkate tona. Tė mos falurit ėshtė njejtė sikur tė jetuarit nė injorancė, dhe injoracė e tė metave tona.

Falja ėshtė e lidhur me nder dhe ndėrgjegje ndaj Zotit, a ka dikush i cili ėshtė i pa mėkat? A ka dikush i cili mund tė jetė aq shumė arrogant pėr tė thėnė se nuk ka nevojė qė tė fal? A nuk e dijmė se All-llahu i fal ata tė cilėt i falin tė tjerėt? Prandaj, ne duhet tė kuptojmė vėshtirėsinė e tė tjerėve dhe ti falim ata.

All-llahu thotė nė Kur'an:

Bėhu i shpejtė nė bėmirėsi nga Zoti yt, dhe fali (tė gjithė) njerėzit-pėr dashurinė ndaj All-llahut ata tė cilėt bėjnė mirė. [Surah ali Imran; 3:133-134]

Dhe ne e dimė se All-llahu ėshtė Ar-Rahman ( I Gjithėmėshirshmi) dhe Ar-Rahim (Mėshirėploti) dhe se mėshira e Tij ėshtė pambarim, dhe se pa marė parasysh mėkatin (pėrveē shirkut) All-llahu ėshtė ēdo herė i gatshėm qė t'iu pėrgjigjet thirrjes sė personit pėr falje. Nė fakt All-llahu pėlqen kur lotėt qė rjedhin nga sytė e tė sinqertit dhe kėrkon falje sinqerisht nga Zoti i tij.

All-llahu pėlqen qė ne tė kemi zemrat tona tė gatshme pėr falje.

Profeti ynė Muhamedi (s.a.w.s) njė herė i pyeti pasuesit e tij:

A e dini se ēka do tė shkaktojė qė ju tė fitoni njė vend tė lartė nė Parajsė ( si shenjė e njė shpėrblimi tė madh) dhe do tė shkaktojė qė ju tė jeni tė lartėsuar tek All-llahu? Kur ata u pėrgjigjėn negativisht, ai tha:

Tė jeni falės dhe tė keni kontroll nė veten tuaj pėrballė provokimeve, tė tregoni drejtėsi ndaj personave tė cilėt ishin tė padrejtė dhe jo fer me juve, t'i jepni dikujt edhe nėse ai apo ajo nuk ju ka dhėnė atherė kur ju kishit mė sė shumti nevojė dhe tė mbani lidhje me atė i cili i ka shkėputur lidhjet me juve.

Njejtė, profeti (s.a.w.s.) ka thėnė: "Mė tė mirėt nga njerėzit janė ata tė cilėt vėshtirė zemėrohen dhe lehtė falin". Nė anėn tjetėr njėrėzit mė tė kėiqinjė janė ata, tha ai tė cilėt shumė shpėjtė zemėrohen dhe janė tė ngadalshėm nė falje.

Karakteristikė qė e bėn njeriun qė tė jetė falės ėshtė pastėrtia e zemėrės sė tij apo tė saj. Ndjesa duhet tė pranohet, Profeti (a.s.w.s) tha:

Kushdo qoftė qė kėrkon ndjesė vėllaut tė vet dhe ajo ndjesė nuk pranohet, atherė personi i cili refuzoi tė pranojė ndjesėn mbushet me mėkate nga ai i cili merr tė drejtėn nga tjetri padrejtėsisht.

Profeti (s.a.w.s) gjithashtu ka thėnė:

Dyert e kopshtit janė tė hapura tė hėnave dhe tė enjtėve, secili rob musliman i cili nuk e shoqėron askė me All-llahun ėshtė i falur pėrveē pėr njeriun i cili ka armiqėsi ndėrmjet atij dhe vėllaut tė tij. Ėshtė thėnė: Lėri ata tė dy derisa tė bėjnė pajtueshmėri. Lėri ata tė dy derisa tė bėjnė pajtueshmėri.

Nėse shikojmė nė shembullin e karakterit tė Profetit tonė (s.a.w.s) ne mund tė shohim se ai ishte gjithmonė falės dhe asnjėherė tregues i armiqėsisė pėrveē ndaj atyre tė cilėt thirrnin nė luftė kundrejt tij. Nė njė rast ishte njė zonjė e vjetėr e cila hudhte mbeturina nė tė, dhe pėr njė kohė ajo pushoi sė hedhuri mbeturina nė rrugė ku kalonte Pejgamberi, dhe kėshtu ai vendosi tė shkojė dhe tė shikojė se ēfarė ka ndodhur me tė. Ajo ishte e sėmurė nė shtrat, dhe pėr habi tė saj, i dėrguari i All-llahut (a.s.w.s.) erdhi ta vizitojė dhe tė shoh se si qėndron gjendja e saj. Dhe si pasojė e njė veprimi tė tillė nga Profeti ynė (a.s.w.s) ajo e pranoi islamin. Ky ėshtė shembulli i njeriut tė cilit ne pretendojmė tė ndjekim. Tumameh, si kryetar i klanit tė tij ka vrarė shumė muslimanė. Nė udhėtimet e tij, ai ėshtė nxėnė nga ushtarėt muslimanė dhe ėshtė dėrguar te xhamia Profetit(a.s.w.s.) i lidhur me njė litar. I dėrguari i All-llahut (a.s.w.s) urdhėroi ndjekėsit e tij qė ta lirojnė nga litari dhe ti japin ushqimin mė tė mirė atij. I dėrguari i All-llahut (a.s.w.s.) ishte vėrtetė mėshirė pėr botėrat. Nė duhet qė njejtė tė jemi tė mėshirshėm me njėri tjetrin. Sė pari, ne nuk duhet tė bėjmė asgjė nga ajo qė do ti bėjė vėllezėrit dhe motrat tona tė ndihen tė fyer apo tė dėshpėruar ( ngase kjo nė vete ėshtė pjesė e mėshirės) dhe pastaj ne duhet t'i falim ata tė cilėt na kanė bėrė tė ndihemi tė dėshpėruar dhe tė fyer apo qė na kanė bėrė tė zemėruar. Ne kurr nuk do tė bėhemi njė Ummet i fuqishėm nėse nuk dijmė tė falim tė tjerėt.

Disa mund tė thonė se tė falurit ėshtė shenjė e dobėsisė dhe poshtėrsi, dhe pėr ata mė mirė ėshtė tė jenė tė fortė dhe tė ruajnė nderin e tyre. Por nderi nė shikimin e All-llahut qėndron mu nė falje.

Por vėrtetė nėse ndokush tregon durim dhe fal, ajo vėrtetė do tė jetė shembull i vullnetit tė kurajos dhe vendosmėri nė kushtet e kėtyre qėshtjeve. (Surah 42:43)
Nėse vėrtetė ne duhet tė jemi tė fortė, ne duhet tė jemi tė fortė kundėr shejtanit, dhe t'i falim vėllezėrit dhe motrat tona, dhe nė kėtė mėnyrė InshAll-llah All-llahu do tė na i fal shumė prej mėkatėve qė ne vet i kemi bėrė.

"…Nderi nė shikim tė All-llahut qėndron tek falja…"
]
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi