Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Treni i jetės

Shko poshtė

Treni i jetės

Mesazh nga NoOrA prej Sat Oct 03, 2009 8:57 am

Motėr e dashur!

- Ku ėshtė pėrgatitja jote pėr atė qė tė pret mė pastaj?
A nuk e di se vizita e Melekul meutit ėshtė gjė pėrfundimtare, dhe pėrcaktim i njohur i mėpėrparshėm, pa marrė pa­ra­sysh se sa tė zgjatet apo shkurtohet jeta?

- A nuk e di se ne tė gjithė jemi udhėtarė nė kėtė botė... e udhėtari me­ndon tė arrijė nė qėllimin e tij dhe ta plotėsojė udhėtimin e tij?

- A nuk e di se rrethi i jetės ankohet nga ndėrprerja e saj... dhe se treni i jetės vetėm se i ėshtė afruar stacionit tė fundit?

- Kanė ndėgjuar disa njerėz tė de­vot­shėm qarjen pėr njė tė vdekur dhe kanė thėnė: “Sa gjė e ēuditshme te ky popull, qė ėshtė udhėtar, e qajnė udhėtarin qė ka arritur nė shtėpinė e tij nė tė cilėn ėshtė nisur!

Motėr e dashur!

Ke kujdes tė mos jesh prej atyre qė: “E si do tė jetė atėherė puna e tyre engjėjt t’ua marrin shpirtin duke i rrahur fytyrave dhe ship­nave tė tyre?” (Muhamed: 27)

ose prej atyre qė: “Mandej, nė Ditėn e Gjy­ki­mit Ai i turpėron ata dhe thonė: ‘Ku janė ata qė m’i bėnit shokė Mua dhe pėr hir tė tyre gri­nde­shit?’. E ata qė ishin tė zotėt e dijes, do tė thonė: ‘Vėrtet, sot turpėsia dhe e keqja i pėrfshiu jobesimtarėt’. Tė cilėt, duke qenė mizorė tė sė vetvetes sė ty­re, engjėjt ua marrin shpirtin, e ata shprehin dorėzimin (nė mo­mentin e vdekjes, duke thėnė): ‘Ne nuk ishim qė bėmė ndonjė tė keqe!’ (u jipet pėrgjigjja). Po Allahu e di shumė mirė atė qė e punuat ju. Andaj, hyni nė dyert e Xhe­he­ne­mit, aty do tė jeni pėrjetė: sa vend i keq ėshtė ai i kry­elar­tė­ve!” (En-Nahėl: 27-29)

Motėr e dashur!

Vallė, nuk e di se me vizitėn qė ta bėn Melekul meuti mbaron jeta yte, ndėr­pritet puna yte dhe mbyllen fletushkat e veprave tė tua?!

- A nuk e di se pas vizitės sė tij nuk ke mundėsi tė pėrfitosh asnjė tė mirė tje­tėr, nuk ke mundėsi qė t’i falish as dy rekate namaz, nuk ke mundėsi as tė le­xosh asnjė ajet nga Libri i Allahut, subhanehu ve teala, e as qė ke mundėsi tė bėsh ndonjė tesbih, tahmid, tahlil e istigfar, nuk ke mundėsi tė agjėrosh asnjė ditė e as tė japėsh sadaka sado e vogėl tė jetė ajo, e as qė ke mundėsi tė bėsh haxh dhe umre, as ndonjė tė mirė t’ia bėsh fqiut apo tė afėrmit, vetėm se tė ka ka­lu­ar koha e punės, dhe ka mbetur llogaria dhe shpėrblimi pėr bamirėsitė apo ga­bi­met: “E kur ndonjėrit prej tyre i vjen vdekja, ai thotė: ‘O Zoti im, mė kthe, qė tė bėj vepra tė mira e tė kompensoj atė qė lė­shova!’. Kurrsesi (kthim nuk ka), e kjo ėshtė vetėm fjalė qė thotė ai, e ata kanė para tyre njė perde (distancė periodike) der nė ditėn kur ringjallen.” (El-Mu’minun: 99-100)

Pra, motėr!

- Ku ėshtė pėrgatitja yte pėr ta takuar Melekul meutin?! Ku ėshtė pėrgatitja yte pėr atė qė tė pret mė pastaj? Nė varr... Nė tė pyeturit... Nė ringjalljen... Nė llogarinė... Nė mizan... Nė zbritjen e fle­tushkave... Nė kalimin e urės sė Siratit... dhe para Allahut, subhanehu ve teala?!

- Transmetohet se Pejgamberi, sal­allahu alejhi ve selem, ka thėn: “Pėrkujtoni shkatėrruesin e kėnaqė­sive, e ajo ėshtė vdekja!”.

Vallė je duke e pėr­kuj­tuar kėtė shkatėrrues tė kėnaqėsive?!

avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi