Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Ē'tė pengon ty tė mbulohesh?

Shko poshtė

Ē'tė pengon ty tė mbulohesh?

Mesazh nga NoOrA prej Sat Oct 03, 2009 9:14 am

Shkaku i parė

Tha e para: ”Mua nuk mė ka pėlqyer deri tani hixhabi”. Le ta pyesim kėtė motėr pėr dy gjėra:
1-A ėshtė ajo e kėnaqur me fenė Islame? Natyrisht qė pėrgjigjja e saj do tė jetė: Po jam e kėnaqur. Ajo thotė: “La ilahe ilallah” dhe me kėtė ajo tregon se e pranon kėtė besim, ajo thotė: “Muhamedun resulullah” dhe me kėtė ajo tregon se e pranon Sheriatin. E pra, ajo e pranon dhe ėshtė e kėnaqur me Islamin si besim, ligj dhe mėnyrė jetese.
2- A ėshtė mbulesa (hixhabi) pjesė e Sheriatit (ligjit) Islam dhe njė nga detyrimet e tij?
Nėse kjo motėr me ndershmėri do tė ishte thelluar nė kėtė ēeshtje duke dėshiruar tė vėrtetėn, pėrgjigjja e saj do tė ishte: Po! Allahu i Madhėruar tė Cilit ti i beson ėshtė Ai i Cili ka urdhėruar mbulesėn pėr gratė nė Librin e Tij, dhe Pejgamberi fisnik (qė ti beson nė mesazhin e tij ka urdhėruar pėr mbulesėn nė Sunnetin e tij). Si ta quajmė kėtė, tė duash Islamin dhe tė mos bėsh atė tė cilėn ka urdhėruar Allahu, subhanehu ve teala, dhe i Dėrguari i Tij, sal-lallahu alejhi ve selem.


Shkaku i dytė

Thotė e dyta: “Unė jam e kėnaqur qė tė vė hixhabin (mbulesėn), por nėna ime nuk mė lejon ta vė atė dhe nėse nuk i bindem asaj do tė hyj nė zjarr”.
Kėtij justifikimi tė kėsaj motreje i pėrgjigjet krijesa mė fisnike e Allahut, i Dėrguari i Tij me fjalėn e tij tė urtė: “Nuk lejohet t’i bindesh krijesės duke bėrė mėkat ndaj Krijuesit”.
Bindjes ndaj prindėrve asgjė nuk i del pėrpara pėrveē nėse ata tė urdhėrojnė pėr diēka qė ėshtė mosbindje ndaj Allahut, subhanehu ve teala.
I Lartėsuari thotė: “Por nėse ata tė dy pėrpiqen me ty qė ti tė mė bėsh ortak Mua nė adhurim pėr tė cilėt nuk ke asnjė dije atėherė mos iu bind atyre”(Lukman:16).
Nė pėrfundim themi: Si mund t’i bindesh nėnės tėnde duke mėkatuar ndaj Allahut,subhanehu ve teala, i Cili tė ka krijuar ty dhe nėnėn tėnde?!


Shkaku i tretė

Pėrsa i pėrket tė tretės ajo thotė: “Mundėsitė e mia materiale nuk mė mjaftojnė qė tė zėvendėsoj rrobat qė kam me tė tjera”.
Kjo motra jonė ose ėshtė me tė vėrtetė e sinqertė nė atė qė thotė ose gėnjen pėr t’i ikur vjedhurazi pėrgjigjes apo ajo ndoshta dėshiron njė hixhab (mbulesė) qė tė shkoj edhe me modėn si dhe tė jetė i shtrenjtė nė kosto.
Por le tė fillojmė me tė parėn: A di ti moj motėr se gruas muslimane nuk i lejohet tė dalė nga shtėpia nė ēfardo lloj rasti pėrderisa veshja e saj tė mos ketė plotėsuar kushtet e parashikuara pėr hixhabin nga ana e Sheriatit tė cilat ēdo muslimane duhet detyrimisht t’i dijė. Nėse ti je e gatshme tė mėsosh ēeshtje qė i pėrkasin kėsaj dynjaje, pse nuk tregohesh po aq e preokupuar pėr tė mėsuar ato gjėra tė cilat do tė shpėtojnė ty nga ndėshkimi i Allahut,subhanehu ve teala, dhe zemėrimi i Tij mbas vdekjes?!...A nuk thotė Allahu i Lartėsuar: “Pyesni njerėzit e dijes nėse nuk dini”. Mėsoji pra kėto gjėra, motra ime, se vėrtet tė duhen. Nėse ėshtė e domosdoshme qė tė dalėsh, atėherė mos dil veēse duke qenė e mbuluar sipas rregullave tė fesė qė tė kėnaqesh Zotin tėnd e tė poshtėrosh djallin. Dėmet qė sjell dalja jote e zbuluar dhe e pispillosur janė shumė mė tė mėdha se sa pėrfitimet qė mund tė kesh nė raste nevoje.
Motra ime! Nėse vėrtet do kishe nijetin e pastėr dhe do tė ishe e vendosur, drejt teje do tė ishin zgjatur me mijėra duar bamirėsie dhe Allahu, subhanehu ve teala, do ta kishte lehtėsuar ty punėn, a nuk ėshtė Ai qė thotė: “Dhe kushdo qė ka frikė Allahun, Ai atij do t’i jap rrugėdalje dhe do ta furnizoj andej nga se pret”(Talak:2-3)


Shkaku i katėrt

Erdhi radha e sė katertės e cila tha: ”Nė vendin tim temperaturat janė tė larta dhe ajri ėshtė mjaft i nxehtė dhe unė nuk e duroj dot ,andaj si i bėhet halli nėse unė vesh edhe hixhabin?”
Njė njeriu tė tillė si puna e kėsaj motreje, Allahu,subhanehu ve teala, i thotė: “Thuaju:Zjarri i Xhehenemit ėshtė akoma mė i fortė nė nxehtėsi (se vapa e Diellit) veē sikur mund ta kuptonit!”(Teube:81).
Si pra mund ta marrėsh nė konsideratė nxehtėsinė e kėsaj bote para nxehtėsisė sė Xhehenemit! Dije motėr se ti me kėto mendime ke rėnė pre nė njė nga rrjetat e djallit pėr tė tė nxjerr ty nga nxehėsia e kėsaj bote dhe pėr tė tė hedhur nė zjarrin e Xhehenemit! Shpėto pra veten tėnde nga kjo rrjetė e tij dhe konsideroje nxehtėsinė e Diellit njė mirėsi dhe jo njė vuajtje, e cila do tė tė kujtojė ndėshkimin e Allahut ,subhanehu ve teala, sakrifikoje pra rehatinė e kėsaj bote pėr tė shpėtuar veten nga zjarri i xhehenemit.


Shkaku i pestė

Le tė dėgjojmė tani justifikimin e sė pestės kur ajo tha: ”Kam frikė se nėse e vė hixhabin mund ta heq atė pėrsėri, s’janė tė pakta ato qė kam parė qė e kanė bėrė njė gjė tė tillė!”.
Kėsaj motre i themi: Nėse tė gjithė njerėzit do tė logjikonin me kėto mend e tua, do ta kishin lėnė fenė fare, do ta kishin lėnė edhe namazin, sepse ka prej atyre qė kanė frikė se mos e lėnė...e kėshtu me radhė. A nuk e shikon se si pėrsėri shejtani tė hodhi nė kthetrat e tij duke tė larguar nga rruga e drejtė?!
Pse nuk kėrkon tė dish se cilat ishin shkaqet qė ēuan ato nė njė veprim tė tillė kaq tė shėmtuar nė mėnyrė qė t’i shmangesh dhe mos tė biesh nė tė njejta pozita?
Ja disa prej tyre: Shpeshtimi i lutjeve, po ashtu ėshtė edhe zbatimi i tė gjitha obligimeve islame e prej tyre edhe hixhabi.


Shkaku i gjashtė

Ja ku ėshtė edhe e gjashta, ēfarė thotė: “Mua mė kanė thėnė se nėse mbulohem askush nuk ka pėr t’u martuar me mua, prandaj mė duhet ta lė kėtė ēėshtje deri sa tė martohem”.
Ai burrė i cili dėshiron tė martohet me ty duke qenė e zbuluar dhe e zhveshur, mėkatare ndaj Allahut, subhanehu ve teala, nuk ėshtė njė burrė i denjė i cili meriton tė bėhet bashkėshorti yt.


Shkaku i shtatė

E shtata thotė: “Unė nuk mbulohem, sepse Allahu thotė:”Dhe me tė mirat qė tė dha Zoti yt fol”.(Ed Duha:11).E si pra ta fsheh unė kėtė mirėsi qė mė dha Allahu, subhanehu ve teala, me kėto flokė tė ndritshme dhe kėtė bukuri provokuese?
Motra jonė kapet mbas Librit tė Allahut dhe urdhėrave tė Tij aty ku i pėrshtaten dėshirat! Dhe po kjo ėshtė ajo qė i lė kėto urdhėra kur nuk i pėlqejnė asaj. Nė mos kėshtu atėherė pse nuk i bindesh fjalės sė Allahut: “Dhe tė mos i nxjerrin bukuritė e tyre pėrveē asaj qė ėshtė e dukshme”(Nur:31)


Shkaku i tetė

Vimė tani tek motra jonė e tetė e cila thotė: “Unė e di qė hixhabi ėshtė detyrim qė duhet tė kryhet, por do ta vė atė kur tė mė udhėzojė Allahu”.
Le ta pyesim kėtė motėr se cilat janė hapat qė ajo hodhi pėr tė arritur deri tek ky udhėzim hyjnor? Ne dimė se Allahu, subhanehu ve teala, me urtėsinė e Tij ka bėrė qė ēdo gjė tė ketė shkakun e saj. Vallė, vėrtet kjo motra jonė punoi me mish e me shpirt pėr ta arritur kėtė udhėzim apo...A iu lut ajo Allahut me sinqeritet: “Udhėzona nė rrugėn e drejtė”(Fatiha:6)


Shkaku i nėntė

Ēfarė thotė motra jonė e nėntė? Ajo thotė: “Akoma nuk ka ardhur koha qė unė tė mbulohem, kur tė rritem edhe ca dhe pasi ta kryej edhe haxhin atėherė do ta vė hixhabin”.
Engjėlli i vdekjes moj motėr ėshtė vizitor i cili qėndron gjithmonė pranė portės tėnde. Ai nė ēdo moment pret t’i vijė urdhėri i Allahut subhanehu ve teala, pėr tė ta marr shpirtin tėnd nga ēasti nė ēast: “Dhe kur vjen ky ēast ata as nuk mund ta vonojnė atė dhe as nuk mund ta sjellin mė pranė”(Araf:34).
Motra ime! Shpejto t’i pėrgjigjesh thirrjes sė Zotit tėnd: “Vraponi drejt faljes nga Zoti juaj dhe drejt Xhennetit gjerėsia e tė cilit ėshtė sa gjerėsia e qiellit dhe tokės”(Hadid:21)


Shkaku i dhjetė

Dhe sė fundi e dhjeta tha: “Kam frikė se nėse vishem me hixhab njerėzit do tė thonė se jam prej kėtij apo atij grupi e unė nuk i duroj dot kėto gjėra”.
Nė Islam, moj motėr, ka vetėm dy grupe tė cilat na i pėrmend Allahu subhanehu ve teala, nė Librin e Tij: Grupi i parė ėshtė ai i Allahut. Ndėrsa grupi i dytė ėshtė ai i djallit tė mallkuar.
A nuk e shikon se i largohesh Allahut, subhanehu ve teala, pėr tė shkuar drejt djallit?! A po e zėvendėson tė mirėn me tė keqe?!
Ec drejt Zotit dhe zbato urdhėrat e Tij: “ Ikni pra drejt Allahut. Vėrtet qė unė jam kėshillues i qartė pėr ju nga Ai” (Dharijat:50).
Hixhabi ėshtė njė formė adhurimi ndaj Zotit dhe nuk i nėnshtrohet opinioneve tė njerėzve apo dėshirave tė tyre, sepse Ai qė vendosi atė ishte vetė Krijuesi, i Urti.
Motėr, hypi trenit tė pendimit para se tė largohet nga stacioni yt, kushtoi rėndėsi kėtyre fjalėve sot para se tė vijė e nesėrmja, mendohu tani para se koha tė iki dhe vendosshmėria yte tė shuhet...

"O ti Pjegamber, thuaju grave tua, bijave tua dhe grave tė besimtarėve le tė vėjnė shamitė (mbulojė) e veta mbi trupin e tyre, pse kjo ėshtė mė afėr qė ato tė njihen (se nuk janė rrugaēe) e tė mos ofendohen. Allahu fal gabimet e kaluara, Ai ėshtė mėshirues" (El Ahzabė:59)

avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi