Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Thirrje (udhėzimi) pėr nė rrugėn e drejtė

Shko poshtė

Thirrje (udhėzimi) pėr nė rrugėn e drejtė

Mesazh nga Manushaqe prej Sat Oct 03, 2009 11:18 am

Thirrje (udhėzimi) pėr nė rrugėn e drejtė


{Kush thėrret (udhėzon) pėr nė rrugė tė drejtė ai e ka shpėrblimin njėlloj sikur ata qė e ndjekin, pa ua pakėsuar atyre shpėrblimin dhe kush thėrret (udhėzon) pėr nė humbje ai e ka gjynahun njėlloj sikur ata qė e ndjekin pa ua pakėsuar atyre gjynahun}
Nga Ebi Hurejre r.a ka thėnė : Ka thėnė i dėrguari i Allahut s.a.v.s :


عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ مَنْ دَعَا إِلَى هُدًى كَانَ لَهُ مِنْ الْأَجْرِ مِثْلُ أُجُورِ مَنْ تَبِعَهُ لَا يَنْقُصُ ذَلِكَ مِنْ أُجُورِهِمْ شَيْئًا وَمَنْ دَعَا إِلَى ضَلَالَةٍ كَانَ عَلَيْهِ مِنْ الْإِثْمِ مِثْلُ آثَامِ مَنْ تَبِعَهُ لَا يَنْقُصُ ذَلِكَ مِنْ آثَامِهِمْ شَيْئًا
{Kush thėrret (udhėzon) pėr nė rrugė tė drejtė ai e ka shpėrblimin njėlloj sikur ata qė e ndjekin, pa ua pakėsuar atyre shpėrblimin dhe kush thėrret (udhėzon) pėr nė humbje ai e ka gjynahun njėlloj sikur ata qė e ndjekin pa ua pakėsuar atyre gjynahun}
(Transmeton: Muslimi).


Ky hadith dhe tė tjerė tė ngjashėm me tė, e nxisin njeriun qė tė thėrretė (udhėzojė) nė rrugė tė drejtė dhe pėr punė tė mira dhe mirėsinė qė ka ky qė thėrret pėr kėtė .
Paralajmėrojnė nga thirrėsat qė thėrresin pėr nė humbje dhe mėkate dhe nga gjynahet qė i mbart ky njeri (thirrės nė tė keqe) dhe dėnimi qė e pret.

Udhėzim ėshtė : Dije e dobishme dhe punė e devotėshme.Tė gjithė ata qė marrin dije ose i drejtojnė njerėzit nė atė rrugė qė arrijnė tė marrin dije kėta janė thirrėsa (udhėzues) pėr nė rrugė tė drejtė dhe tė gjithė ata qė thėrresin pėr punė tė devotėshme dhe qė ka lidhje mė tė drejtat e Allahut, apo me tė drejtat e njerėzve nė pėrgjithesi kėta janė thirrėsa (udhėzues) pėr nė rrugė tė drejtė .
Tė gjithė ata qė kėshillojnė me kėshilla nė fe apo nė dynja por qė kanė pėr qėllim ti drejtojnė njerėzit drejt fesė sė Allahut kėta janė thirrėsa (udhėzues) pėr nė rrugė tė drejtė .


Tė gjithė ata qė udhėzojnė me dijen e tyre apo me punėn e tyre dhe udhėzohen me to njerėzit ata janė thirrėsa (udhėzues) pėr nė rrugė tė drejtė .
Tė gjithė ata qė orjentojnė tė tjerėt pėr punė tė mira (bamirėsi) apo punė qė kanė dobi tė gjithė , ata janė thirrėsa (udhėzues) pėr nė rrugė tė drejtė .
E kundėrta e kėsaj ėshtė thirrės (udhėzues) pėr nė humbje dhe mėkate .
Thirrėsat pėr nė rrugė tė drejtė (udhėzim) janė dijetarėt e devotshėm dhe tė zgjedhurit nga muslimanėt .


Thirrėsat pėr nė humbje dhe mėkate janė dijetarė qė thėrresin pėr nė zjarr (xhehenem).Tė gjithė ata qė bashkėpunojnė pėr punė tė mira dhe pėr devotshmėri janė thirrėsa (udhėzues) pėr nė rrugė tė drejtė .
Tė gjithė ata qė bashkėpunojnė pėr gjynahe dhe pėr ti ēuar njerėzit nė humbje janė thirrėsa (udhėzues) pėr nė humbje dhe mėkate .
_________________
"ēdo robė qė Agjėron njė ditė nė rrugė tė All-llahut, All-llahu e largon fytyren e tij nga zjarri (i xhehnnemit) nė njė distanc sa ec njeriu shtatėdhjet vjetė"


avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi