Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Jemi te obliguar te adhurojm Allahun e Madherishem

Shko poshtė

Jemi te obliguar te adhurojm Allahun e Madherishem

Mesazh nga addi prej Thu Oct 08, 2009 11:04 am

Bismil-lahirr-rrahmanirr-rrahim

Es selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu

Nuk ka ndonje gje ne kete bote, e cila nuk ka funksionin e saj, per te cilen egziston. Per secilen gje te cilen e shohim apo na bie ne duar, menjehere na intereson se cka eshte dhe per cka mund t“a perdorim. Qofte ai mjet elektronik, veshembathje, mobile, etj. Dhe pyetja kryesore, kush e ka prodhuar dhe per cka? A jemi ndalur ndonjehere para pasqyres dhe te shikojme kete "produkt" i cili na paraqitet perpara, dhe te pyesim se cka eshte, kush e ka krijuar dhe per cka? Thote All-llahu(Subhanehu ve Teala):
" Nuk i kam krijuar njerezit dhe xhindet, vecse te me adhurojne"

Per ata te cilet mendojne, do te mjaftonte ky ajet. Ndersa, ka prej tyre, te cilet i kane dhene vetes se tyre nje pozite per te cilen, po te ulen dhe te mendojne edhe vetvetja e tyre do t“u dukej arrogante.

Ketyre, All-llahu (Subhanehu ve Teala), u ka ofruar mundesi te deshmojne "pavaresine" e tyre prej Krijuesit, mirepo, le t“a shikojne vetem nje dite te jetes se tyre, dhe do te shohin se, qysh ne mengjes kerkojne diqka per ushqim. Apo, athua vet e krijojne ushqimin?!?

" Ne ju kemi krijuar dhe Ne ju furnizojme"

Te mos flasim per vet krijesen e njeriut (gjymtyret, shqisat, etj) rreth te cilave shkenctaret me shekuj qajne koken dhe dita dites jane duke u befasuar me persosshmerine e krijeses se njeriut. Athua valle, kjo persosshmeri eshte e rastesishme ?!?! Nese po, edhe per kete All-llahu (Subhanehu ve Teala) u ka dhene mundesi njerezve injorante qe te vertetojne ate qe pohojne, duke u thene te krijojne diqka qofte edhe sa mushkonja, po qe se jane prej atyre qe flasin te verteten. Viteve te 60-dhjeta, jane tubuar disa shkenctare dhe kane provuar te riprodhojne nje mize, dhe pas provave te shumta, kane ardhur ne perfundim se eshte e pamundur, derisa, kane vertetuar se eshte e pamundur t“i nxirret ushqimi mizez, te cilin e ka futur ne goje. SubhanAll-llah. Si kjo ?!? E dijme se po qe se njeriu fut ushqimin ne goje, mund ta nxjerrim prap, apo jo? Na ka treguar All-llahu Subhanehu ve Teala, se kete gje nuk mund t“a bejme, ndersa sot shkenca bindet rreth ketij fakti me ane te mikroskopave dhe mjeteve te persosura moderne se, nuk ka mundesi t“i nxirret mizez ushqimi te cilen e ka marre, sepse, miza ka organet e tretjes ne goje. SubhanAll-llah. Mirepo, keta jane shkenctare, te cilet i studiojne gjerat, dhe nuk merren me shtypin lokal apo me thash e theme.

" Do te deshmojne ata te cileve u eshte dhene dituria, se kjo (Kur“ani) qe te eshte shpallur ty (Muhammed a.s.) eshte Hakk (e Verteta)."

Ky ishte vetem nje rast dhe vetem nje kendveshtrim.

"Edhe ne nderrimin e nates dhe dites ka shenja per ata te cilet mendojne"
"...e edhe ne veten tuaj..."

mirepo,...

" Ata te cilet nuk besojne, u fole ti (Muhammed a.s.) atyre apo jo, ata nuk do te besojne."
" Ua ka mbyllur All-llahu atyre zemrat dhe veshet, dhe syve u ka vere perde, dhe per ta ka denim te madh."

Lus All-llahun (Subhanehu ve Teala) qe te na udhezoje ne Rruge te Drejte, te na i perforcoje zemrat ne besim dhe te na beje prej atyre qe do te jene nen Hijen e Tij, ate Dite kur pos Hijes se Tij nuk do te kete hije tjeter. AMIIIN

Es selamu alejkum
avatar
addi
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 2485
Age : 24
Location : Drenic
Registration date : 22/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi