Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

A e ke lexuar kėtė hadith?

Shko poshtė

A e ke lexuar kėtė hadith?

Mesazh nga NoOrA prej Sat Oct 10, 2009 11:07 am

Transmeton Buhariu nė Sahihun e tij (nr: 6640) nga Semureh bin Xhundub, radijallahu anhu, i cili ka thėnė: “Prej gjėrave tė shpeshta qė i bėntė Resulullahu sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ishte edhe ajo qė u thonte shokėve tė tij: A ka parė dikush ndonjė ėndėrr? Dhe ashtu shumė njerėz ia rrėfenin tregimet e tyre.


A e ke lexuar kėtė hadith?


Njė ditė ai vet na tregoi: Natėn e kaluar mė erdhėn dy vetė, mė ngritėn e pastaj mė thanė: Nisu!


Unė u nisa me ata derisa arritėm te njė njeri i shtrirė, dhe njė tjetėr i cili i rrinte afėr me njė gure tė madh. U habita kur ky njeriu lėshoi gurin mbi kokėn e tjetrit dhe ia ēau kokėn.


Guri rrotullisej deri nė njė vend dhe ky shkonte prap pėr ta marrur gurin, e gjatė kėsaj kohe, koka e tjetrit u kthente nė formėn e parė.


Pastaj prap kthehej te ai dhe ia bėnte ashtu siē i bėri herėn e parė.


Iu thash atyre dyve: Subhanalla! Ē’ėshtė kjo? Mė thanė: Vazhdo, vazhdo!


Vazhduam rrugėn derisa arritėm te njė njeri i mbėshtetur, ndėrsa njė njeri tjetėr qėndronte pranė tij me kanxhė tė hekurt, i cili e kapte njėrėn anė tė fytyrės sė tjetrit dhe ia shkoqte qoshen e gojės deri nė qafė, fejzėn deri nė qafė dhe syrin deri nė qafė.


Pastaj i dilte nga ana tjetėr dhe vepronte ashtu si veproi me anėn e parė. Posa e kryente anėn e dytė, ana e parė u kthente nė formė tė rregulluar.


Ky, prap kthehej dhe vepronte ashtu si veproi herėn e parė.


Iu thash: Subhanalla! Ē’ėshtė kjo? Mė thanė: Vazhdo, vazhdo!


Vazhduam derisa arritėm te diēka qė i pėrngjante furrės – tha (transmetuesi): mė duket se thonte – dhe aty dėgjoheshin zėra dhe ushtimė. Tha: Shikuam aty. Aty kishte burra e gra tė zhveshur. Atyre u vinte njė flakė e madhe prej poshtė. Kur i arrinte flaka, britnin shumė.


Iu thash: Kush janė kėta? Mė thanė: Vazhdo, vazhdo!


Vazhduam derisa arritėm te njė lumė – tha (transmetuesi): mė duket se thonte – i kuq sikurse gjaku. U habita kur nė atė lumė pash njė notues, ndėrsa nė breg tė lumit kishte njė njeri i cili kishte mbledhur shumė gurė.


Notuesi, notonte sa notonte, ndėrsa ky qė kishte mbledhur gurėt ia hapte gojėn dhe ia mbushte me gurė. Vazhdonte notimin dhe sėrish u kthente te njeriu me gurė, ēdo herė qė u kthente, ai ia hapte gojėn dhe ia mbushte me gurė.


Thash: Kush janė kėta dy? Mė thanė: Vazhdo, vazhdo!


Vazhduam derisa arritėm te njė njeri shumė i shėmtuar, apo njerinė mė tė shėmtuar qė mundet ta paramendosh. Ky person e ndezte njė zjarr dhe ecte rreth tij. Thash: Kush ėshtė ky? Mė thanė: Vazhdo, vazhdo!


Vazhduam derisa arritėm nė njė kopsht tė pasur dhe tė frytshėm. Aty kishte nga tė gjitha llojet e luleve.


Nė atė kopsht ishte njė njeri i gjatė, nuk ia shihja kokėn nga gjatėsia qė kishte. Pėrreth kėtij njeriu kishte numėr tė madh tė fėmijėve, aso tubimi skam parė kurrė.


Thash: Ē’ėshtė kjo? Kush janė kėta? Mė thanė: Vazhdo, vazhdo!


Vazhduam derisa arritėm nė njė kopsht tė madh. Kopsht mė tė madh dhe mė tė bukur nuk kam parė.


Mė thanė: Hy aty! Hyrėm aty dhe pamė njė qytet tė ndėrtuar me tulla tė arta dhe tė argjendta. Iu afruam derės sė qytetit dhe kėrkuam leje pėr tė hyrė. Leja na u dha dhe hyrėm brenda.


Aty na takuan disa njerėz, gjysma e trupit tė tyre ishte sikurse gjėja mė e bukur qė ke parė, ndėrsa gjysma tjetėr sikurse gjėja mė e shėmtuar qė ke parė.


Kėta dy (qė ishin me mua) iu thanė atyre: Shkoni dhe hyni te lumi. Aty ishte njė lumė i gjėrė, rrjedhte dhe uji i tij ishte plotėsisht i bardhė.


Shkuan, hynė nė tė dhe u kthyen sėrish te ne, mirėpo iu kishte larguar e shėmtuara plotėsisht.


Mė thanė (ata dy): Ky ėshtė xheneti Adėn dhe ajo aty ėshtė shtėpia yte.


Shikova pėrpjetė, aty pash njė pallatė qė ngjante sikurse retė e bardha. Mė thanė: Kjo ėshtė shtėpija yte. Iu thash: All-llahu ju begatoftė, mė lejoni tė hy aty. Thanė: Do tė hysh, por jo tani!


Iu thash: Qė mbrėmė kam parė ēudira, ē’ėshtė ajo qė kam parė?


Mė thanė: Tani do tė tregojmė.


Njeriun e parė qė e pe, tė cilit iu ēante koka, ai ėshtė njeriu i cili e merr Kur’anin, e refuzon dhe flenė nė kohė tė namazeve tė obliguara.


Njeriun e dytė qė e pe, tė cilit i shkoqej qoshja e gojės deri nė qafė, fejza deri nė qafė dhe syri deri ne qafė, ai ėshtė njeriu i cili del prej shtėpisė sė tij dhe gėnjen gėnjeshtra tė cilat arrijnė anėt e botės.


Ata burra dhe ato gra qė ishin nė atė gjė qė i pėrngjante furrės, janė zinaxhitė dhe zinaqaret.


Njeriun qė e pe duke notuar nė atė lume dhe qė iu mbushte goja me gurė, ai ėshtė qė ka ngrėnė kamatėn.


Ndėrsa njeriun e shėmtuar qė e pe, i cili e ndezte atė zjarr dhe ecte rreth tij, ai ėshtė Maliku, rojtari i xhehenemit


Njeriu i gjatė qė ishte nė kopsht ishte Ibrahimi, alejhi selam.


Fėmijtė pėrreth tij, janė tė gjithė ata fėmijė qė vdesin nė fitreh, disa besimtarė thanė: O i dėrguar! A fėmijtė e mushrikėve?! Resulullahu sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, tha: Edhe fėmijtė e mushrikėve.


Ndėrsa njerėzit, gjysma e trupit tė tė cilėve ishte e bukur dhe gjysma tjetėr e shėmtuar, ata janė njerėzit qė kanė bėrė edhe vepra tė mira edhe tė kėqija, e All-llahu ua falė”.
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A e ke lexuar kėtė hadith?

Mesazh nga K-A-A-K prej Mon Oct 12, 2009 3:01 pm

Selam ALejkummm

Se Pari te falenderoj shum per perkujtimin qe na dhe te keti Hadithi mbreslenes dhe shum dimenzional
Kjo qe shkruaj tani eshte edhe postimi i pare ne kete forum.

Allahu te shperbleft me Xhennetin Firdews

E dua Muhamedin a,s dhe dasht Allahu e um takon me te ne XHennet
Ta lexosh nje here kete Hadith eshte pak dhe gjithashtu ti perdoresh praktikat e Muhamedit a,s eshte gjeja me e mire qe mund te kete ne kete bote Ai eshte njeriu i cili duhet te mesojm prej tij.

Gjithashtu dasht Allahu posa ta botoj librin e pare timin do ta emertoj "A e ke lexuar kete Liber"
avatar
K-A-A-K
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 2
Registration date : 31/03/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi