Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Letėr tregtarit...

Shko poshtė

Letėr tregtarit...

Mesazh nga NoOrA prej Sat Oct 10, 2009 11:39 am

Sigurimi i jetės dhe fitimi i mjeteve pėr jetesėn ėshtė njė nga gjėrat mė tė rėndėsishme nė tė cilėn na nxit feja jonė e pastėr. Allahu i Lartėsuar thotė: "Ndėrsa ditėn e bėmė pėr gjallėrim" (Nebe`ė, 11). Gjithashtu, thotė: "Ai (Allahu) e diti se nga ju do tė ketė tė sėmurė dhe tė tjerė qė gjallėrojnė nėpėr tokė duke kėrkuar begatit e Allahut dhe tė tjerė qė do tė luftojnė nė rrugėn e Allahut"(Muzemil 20)

Tregtia ėshtė njė nga profesionet mė tė hershme tė njeriut, njė nga mjetet pėr tė siguruar jetesėn. Nė Islam, tregtia shihet si forma mė e mirė e fitimit; dijetarėt Islamė nėnvijėzojnė se ėshtė rruga kryesore nė sigurimin e tė ardhurave.

Nga ana tjetėr, Islami ėshtė fe e drejtėsisė, mėshirės, tolerancės, ēiltėrsisė, besnikėrisė, kėshillimit, nderit, veēori kėto qė te myslimani nuk vėrehen pėrpos se gjatė punės dhe raporteve me tė tjerėt.

Kėshtu qė, te myslimani, nėse njė raport pune me njerėzit shpaloset me arrogancė, padrejtėsi, gėnjeshtra, tradhti, ligėsi, dhe zili, atėherė ai gjendet larg ēdo forme tė Islamit. Njė njeri i kėtillė ėshtė mėkatar, ngrėnės i pasurisė sė tė tjerėve pa tė drejtė dhe, si i tillė, ėshtė i zhytur kokė e kėmbė nė mėkate. Sa herė qė nė marrėdhėniet tregtare sundon shpirti Islam, pėrhapet dashuria, vėllazėria, bashkėpunimi mes tyre dhe mėshira e Allahut i kaplon, prej nga edhe vjen begatia nėpėr shtėpitė e tyre dhe ata do tė jetojnė nė qetėsi, paqe dhe siguri.

Prandaj, tregtarėt ėshtė e domosdoshme tė kenė parasysh dispozitat dhe kėshillat tė cilave duhet t’u pėrmbahen gjatė marrėdhėnieve me njerėzit, pastaj tė njihen edhe me gjėrat e ndaluara, nga tė cilat duhet tė largohen, duke shpalosur kėsisoj gjatė punės sė tyre moralin e lartė Islam.

Nė kėtė shkrim jemi munduar tė parashtrojmė sa mė pėrmbledhtas disa nga rregullat mė tė rėndėsishme qė tregtari mysliman duhet tė ketė parasysh gjatė punės sė tij. Gjithashtu, kemi pėrmendur edhe ndalesat mė tė pėrhapura nė tė cilat bien shpeshherė syresh, ndoshta edhe pavetėdije. Jemi munduar t’i cekim nė formė tė pėrgjithėsuar, duke iu larguar zgjerimit, lusim Allahun e Lartėsuar tė na bėjė nga ata qė e kuptojnė tė saktėn dhe kapen pėr tė dhe kuptojnė tė kotėn dhe largohen nga ajo.


1. Ruajtja e nderit:

Gjatė tregtisė, besimtari mysliman duhet tė synojė nderimin dhe respektimin e vetvetes; nėpėrmjet pasurisė sė fituar duhet tė pėrmbushė urdhrat e Allahut, tė mbrojė fėmijėt dhe familjen nga nevoja dhe lėmosha. Muhamedi (salAllahu alejhi ve selem) thotė: "Qė ndonjėri prej jush ta marrė litarin dhe tė mbledhė dru dhe t’i vejė nė shpinė, ėshtė mė mirė pėr tė sesa tė shkojė te dikush qė Allahu i ka dhėnė pasuri dhe tė kėrkojė lėmosh nga ai, i dha ai apo jo" (Shėnon Buhariu dhe Muslimi).


2. Tregtari i sinqertė:

Sinqeriteti ėshtė kulmi i vlerave tė larta dhe themeli i ēdo raporti tė mirėfilltė njerėzor, ēka te tregtarėt dhe shitėsit ėshtė shpeshherė e vėshtirė ta qokėsh. Muhamedi (lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė) thotė: "Tregtari i sinqertė dhe besnik do tė jetė nė xhenet, nėn shoqėrinė e pejgamberėve, sidikinėve (tė sinqertit) dhe shehidėve" (shėnon Tirmidhiu dhe e cilėson tė saktė).

ثshtė vėrtet e vėshtirė, qė gjatė raportit me njerėzit, tregtari tė tregohet i sinqertė, andaj edhe Muhamedi (lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė) premtoi se fundi i tregtarit tė sinqertė ėshtė i lavdėruar, dhe rezultati i tij ėshtė ai qė do tė shpresonte ēdonjėri.

Sinqeriteti, pėrveē shpėrblimit qė sjell nė botėn tjetėr, ka dobi tė shumta edhe pėr kėtė botė. I Dėrguari (lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė) premtoi reflektim tė begatisė nė tregtinė qė bėhet me sinqeritet. Ai ka thėnė: “Nėse ata dy (shitėsi dhe blerėsi) janė tė sinqertė dhe ia sqarojnė tė gjitha njėri-tjetrit, nė tregtinė e tyre do tė ketė bereqet, ndėrkohė qė, nėse gėnjejnė dhe fshehin diēka (ndonjė mangėsi, apo diēka tjetėr), do tė largohet bereqeti nga tregtia e tyre” (shėnon Buhariu dhe Muslimi).


3. Pėrmbajtja e dispozitave Islame:

Pėrmbajtja e dispozitave tė Islamit gjatė tregtisė, duke filluar nga ato mė tė qartat dhe tė rėndėsishmet, duhet tė jenė objektiva e ēdo besimtari tė sinqertė. Besimtari duhet, gjithashtu, tė largohet nga llojet e shitblerjeve tė ndaluara, si shitja e asaj ēfarė ėshtė vlerėsuar si haram (alkooli etj), dhe tė pėrmbushė kushtet e shitblerjes, kėshtu qė tregtia e kryer do tė jetė e saktė.


4. Largimi nga haramet:

Gjatė punės, nga dėshira e madhe pėr tė nxjerrė sa mė tepėr fitime, tregtari mund tė haset me harame tė ndryshme, si kamata, mashtrimi (hileja), tradhtia, gėnjeshtra, padrejtėsia etj. Sakaq, edhe dhėnia e tepruar pas pasurisė e bėn tė jetė mospėrfillės ndaj zbatimit tė urdhrave tė Allahut tė Lartėsuar dhe t’i anashkalojė ato.


5. Mospėrdorimi kamatės

Gjėja mė e rrezikshme, ndaj tė cilės njerėzit nuk tregojnė kujdes, sidomos tregtarėt, ėshtė ngatėrrimi i kamatės me vjeljen e fajdesė (interesit) qė ofrojnė bankat. Nė Islam, puna me kamatė ėshtė rreptėsishtė e ndaluar, dhe ky mėkat konsiderohet nga mė tė rėndit, pėr tė cilin Allahu i Lartėsuar pohon se njeriu qė punon me kamatė i ka shpallur luftė Atij. Allahu i Lartėsuar thotė: "O ju qė keni besuar, kini frikė Allahun dhe nėse jeni besimtarė tė sinqertė hiqni dorė prej asaj qė ka mbetur nga kamata. E nė qoftė se nuk e bėni kėtė, atėherė dijeni se i keni shpallur luftė Allahut dhe tė Dėrguarit tė Tij. E nėse jeni penduar, atėherė juve ju takon kryet e mallit tuaj askėnd nuk dėmtoni e as vetė nuk dėmtoheni" (Bekare, 278-279)


6. Betimi i shpeshtė:

Gjatė shitblerjes, tregtari duhet t’i largohet betimit nė Allah, i shtyrė nga qėllimi i bindjes sė blerėsit pėr kualitetin e mirė tė mallit apo pėr ta shitur me ēmim mė tė lartė mallin. Kjo pėr shkak se betimi pa nevojė ėshtė i papranueshėm dhe bėrja shprehi e tij sjell dėme tė sigurta si nga aspekti, i fesė ashtu edhe nga aspekti i kėsaj bote. Nga dėmet mė tė njohura dhe mė tė sigurta pėr tė gjithė ėshtė se betimi pa nevojė dėmton reputacionin dhe humbet besimin te myshterinjtė, andaj Profeti (lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė) thotė: "Betimi e shter mallin dhe e asgjėson fitimin" (shėnon Ahmedi). Gjithashtu thotė: "Keni kujdes nė betimin e shpeshtė gjatė shitjes, pėr shkak se ai e shter tregtinė, pastaj e ērrėnjos fitimin" (shėnon Muslimi).

Ndėrsa, sa i pėrket pasojave nė botėn tjetėr, Muhamedi (salAllahu alejhi ve selem) na tregon se nga tre grupet e njerėzve qė Allahu i Lartėsuar nuk i shikon ditėn e gjykimit ėshtė: "Njeriu i cili e bėnė Allahun si mall tė tij, nuk blenė gjė vetėm se me betimin nė Tė dhe nuk shet gjė vetė se me betimin nė Tė" (shėnon Bejhekiu)


7. Ngrėnia nė peshore:

Fjala ėshtė pėr tregtarin, qė gjatė shitjes sė mallit t’i largohet ngrėnies nė peshore gjatė matjes apo pakėsimit tė sasisė gjatė numėrimit. Allahu i Lartėsuar e ka ndaluar kėtė dhe u tėrhoq vėrejtjen me kėrcėnim atyre qė veprojnė kėsisoj nė ajetet kuranore: “Tė mjerėt ata qė peshojnė! Ata qė kur matin prej njerėzve, pėr vete e plotėsojnė, e kur u matin ose u peshojnė tė tjerėve, u lėnė mangėt.” (Mutafifin, 1-3).


8. Largimi i tradhtisė dhe mashtrimit (gėnjeshtrės):

Tradhtia dhe mashtrimi janė dukuri mjaft tė rrezikshme nė shoqėri. Te shumė njerėz, kėto vese janė bėrė element i dukshėm gjatė marrėdhėnieve ndėrnjerėzore, madje, disa i rendisin kėto edhe si aftėsi mjaft tė ēmuara, qė duhen njohur dhe lėvruar mirė, nėse dėshirojmė pėrparim dhe avancim nė punėn qė e bėjnė. Pėr shumė tregtarė, kėto vese shihen si shkathtėsi dhe mjeshtėri qė luajnė rol tė rėndėsishėm gjatė tregtisė. Fatkeqėsisht, shumė nga ata besojnė se pa tradhti, ose sė paku pa gėnjeshtėr, ėshtė e pamundur tė fitohet, mend si mashtrimi dhe gėnjeshtra tė jenė bėrė pjesė tė kėtij profesioni! Prandaj, te njerėzit ėshtė e pėrhapur bindja se personi mė i pabesueshėm nė shoqėri ėshtė tregtari. Sakaq, ne e dimė tashmė se Muhamedi (salAllahu alejhi ue selem) ka qenė tregtar dhe e ka lavdėruar kėtė punė, pastaj, shumė nga shokėt e tij si Ebu Bekri, Uthmani etj., kanė qenė tregtarė tė njohur. Por, tė gjithė kėta nė punėn e tyre kurrė nuk e kanė pėrdorur mashtrimin dhe gėnjeshtrėn pėr tė nxjerrė fitime tė padrejta.

Ebu Hurejre (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) thotė: “Nė njė rast, ndėrsa Muhamedi (salAllahu alejhi ue selem) ishte nė treg, kaloi afėr njė togu (grumbulli) ushqimesh (qė ishte pėr shitje), kur e futi dorėn nė tė, atij iu njomėn gishtat (nga lagėshtira). Ai tha: ‘O pronar i ushqimit, ēfarė ėshtė kjo?’ Pronari tha: ‘O i Dėrguar i Allahut, e ka zėnė shiu (ushqimin)’ Ai i thotė: ‘Po t’i kishe vėnė (tė njomat) mbi ushqim qė ta shohin njerėzit.’ Pastaj tha: “Nuk ėshtė prej nesh ai qė na tradhton.” (shėnon Muslimi dhe Tirmidhiu).


9. Pėrshkrimi i drejt i mallit qė i ofrohet blerėsit, apo gjatė reklamimit:

Nga hadithi i fundit i pėrmendur, kuptohet mjaft qartė se nga ēfarė kriteresh duhet tė nisemi, nėse dėshirojmė tė bėjmė marketing rreth mallit qė e kemi nė shitje. Mėnjanimi i hipokrizisė dhe gėnjeshtrės ėshtė thelbėsor nė kėtė, ēka vėrtetohet me pjesėn e fundit tė hadithit: “Nuk ėshtė prej nesh ai qė na tradhton.”

Por, kjo nuk nėnkupton aspak se, nėse ka ndonjė mall qė nuk ėshtė cilėsor ose ka ndonjė defekt, njeriu mos ta nxjerrė nė shitje, apo se ėshtė i ndaluar tė shitet. Shitėsi ka tė drejtė t’i shesė tė gjitha llojet e mallrave edhe nėse kanė ndonjė defekt, por nė kėtė rast ai duhet ta ketė parasysh qė ta informojė blerėsin pėr tė metat e mallit. Po ashtu, gjatė vėnies sė ēmimit, ai duhet ta caktojė duke marrė parasysh edhe defektin e mallit. Nė hadithin e lartpėrmendur, Muhamedi (salAllahu alejhi ue selem) e porositi tregtarin qė kishte venė drithėrat e dėmtuara nga shiu poshtė, qė t’i vėrė tė njomat pėrmbi, t’i shohin njerėzit dhe kush dėshiron ta blejė, tė kuptojė se ēfarė lloj ushqimi ėshtė duke iu ofruar.


10. Tė tregojė bujari dhe mirėsjellje me myshterinjtė:

Kjo shpaloset duke bėrė lėshime nė ēmim gjatė pazarit, gjithashtu edhe shtimi i sasisė gjatė matjes, pasi qė nė kėtė ka bereqet dhe mirėsi. Shtimi i sasisė gjatė matjes nuk humbet dhe konsiderohet sadaka ndaj blerėsit. Gjithashtu, kjo ėshtė formė e mbjelljes sė mėshirės, dashurisė dhe ndjenjave tė mira. Pastaj, kjo forcon edhe kredibilitetin e tregtarit dhe reputacionin e tij, kėshtu qė ky tregtar do tė fitojė myshterinj tė rregullt, qė nuk do ta tejkalojnė atė gjatė blerjes sė nevojave tė tyre. Muhamedi (salAllahu alejhi ve selem) ka thėnė: "Allahu e mėshiroftė robin qė ėshtė bujar kur shet, bujar kur blen dhe bujar kur gjykon" (shėnon Buhariu), qė do tė thotė se ėshtė fisnik dhe zemėrgjerė, e jo cikėrrimtar pėr ēdo gjė.

Kurse pėr mirėsjelljen transmetohet se Muhamedi (salAllahau alejhi ve selem) pa njė grup njerėzish duke tregtuar dhe u tha: "O tregtarė!" Ata iu pėrgjigjėn thirrjes sė Muhamedit (salAllahu alejhi ve selem) duke i ngritur kokat dhe sytė nga ai. Ai u tha: "Vėrtet tregtarėt do tė ringjallen ditėn e gjykimit mėkatarė, pėrveē atyre qė patėn frikė (Allahun) ishin bamirės (tė mirėsjellshėm) dhe tė sinqertė" (shėnon Tirmidhiu dhe e cilėson tė saktė)


11. E drejta e zgjedhjes (hijarit):

Transmetohet nga Hakim b. Hizami (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) se i Dėrguari (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: “Tė dy, shitėsi dhe blerėsi, kanė tė drejtėn e zgjedhjes pėrpara se tė ndahen (gjatė tregtimit). Nėse ata dy janė tė sinqertė dhe i sqarojnė tė gjitha njėri-tjetrit, nė tregtinė e tyre do tė ketė bereqet, nėse gėnjejnė dhe fshehin diēka (ndonjė mangėsi, apo diēka tjetėr), do tė largohet bereqeti nga tregtia e tyre” (shėnon Buhariu dhe Muslimi).

Edhe shitėsi edhe blerėsi kanė tė drejtėn e zgjedhjes dhe mendje-kthimit (pėr tregtinė qė kanė bėrė) derisa janė ende nė tė njėjtin tubim. Kjo ėshtė kėshtu pėr shkak se gjatė shitblerjes ndėrmjet palėve, nganjėherė ndodh qė tė bėhet tregtia pa menduar mirė dhe me nxitim, prandaj ėshtė e mundur qė ndonjėri nga ata dy tė pendohet pėr atė tregti. Profeti (lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė!) i dha afat secilit si shans tė mendojė mirė pėr tregtinė qė bėn dhe tė zgjedhė derisa mos tė ndahen (shitėsi dhe blerėsi). E kur tė ndahen, atėherė asnjėri nuk ka tė drejtė ta prishė atė tregti, pėrveē rastit kur ndonjėri nga kėta dy kushtėzon qė t’i japė tė drejtėn tė mendojė njė kohė dhe, nėse brenda asaj kohe pendohet, tė kthehet.


12. Dhėnia e sadakasė:

اdo njeri, gjatė marrėdhėnieve me tė tjerėt apo gjatė punės qė kryen, gabon dhe mund tė mėkatojė, madje, shumė herė edhe pa e kuptuar. Kurse te tregtarėt shansi pėr mėkat ėshtė shumė mė i madh dhe mė i mundshėm. Sadakaja (lėmosha) ndaj tė varfėrve dhe nevojtarėve ėshtė mėnyra mė mirė pėr ta pastruar veten nga kėto mėkate, e pėr tė pastruar gjithashtu edhe pasurinė e fituar. Muhamedi (salAllahu alejhi ve selem) thotė: "O tregtarė! Shitblerjes suaj i shfaqen dhe i shoqėrohen shumė kotėsi (fjalė tė kota tė panevojshme) dhe gėnjeshtra, prandaj gėrshetojeni atė (tregtinė) edhe me dhėnien e sadakasė" (shėnon Ebu Davudi, Tirmidhiu dhe Nesaiu)


13. Largimi nga monopoli:

Monopoli (ose ihtikari) ėshtė nė ato raste kur tregtari tėrheq nga tregu mallin ushqimor qė ėshtė i nevojshėm dhe i kėrkuar pėr njerėzit (ka mungesė nė kohėn e krizės), ose e blen tė tėrin nga tregu qė ta fshehė, me qėllim tė ngritjes sė vlerės sė ēmimit dhe mė pastaj ta nxjerrė ne treg dhe ta shesė mė shtrenjtė. Me fjalė tjera, monopolizimi i artikujve ushqimorė nė kohėn e skamjes dhe mbizotėrimi i rritjes sė ēmimit nga ana e tregtarėve, atėherė kur njerėzit ndiejnė krizė pėr gjėrat elementare tė jetesės, ėshtė i ndaluar. Dispozitat rreth kėsaj janė tė sqaruara gjerėsisht nė librat pėrkatėse dhe nuk do tė zgjerohemi mė shumė nė kėtė, do tė pėrmendim vetėm hadithin nė tė cilin Muhamedi (salAllahu alejhi ve selem) thotė: "Vetėm mėkatari monopolizon mallin"(shėnon Muslimi).


14. Dhėnia e tepruar pas pasurisė:

Njeriu qė jepet pas fitimeve dhe derdh mundin nė kėtė duhet ta kuptojė se rizku (furnizimi) vjen vetėm nga Allahu i Lartėsuar. Prandaj tė ketė kujdes nė kėtė dhe tė mbėshtetet tek Ai qė ka nė dorė furnizimin, e Ai ėshtė Allahu i Lartėsuar dhe tė mos jepet vetėm pas sebepeve qė e dėrgojnė nga fitimet, duke harruar Krijuesin e kėtyre sebepeve.

Fatkeqėsisht, nėpėr tregje ėshtė pėrhapur padituria dhe njerėzit nxitojnė vetėm pas gjėsendeve dhe pasurisė. Shumė nga njerėzit mendojnė se i tėrė fitimi ėshtė i lidhur vetėm pas aftėsive, njohurive, mendjemprehtėsisė dhe gjuhės sė rrjedhshme tė tregtarit; tek ata ēdo gjė mbėshtetet nė llogari dhe statistika, qė i bėjnė vazhdimisht. Kėshtu qė i kanė lėnė anash mbėshtetjen tek Allahu i Lartėsuar dhe pėrmbajtjen e normave Islame.

Muhamedi (lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė) thotė: "O njerėz kini frikė Allahun dhe bėhuni tė mirė nė kėrkimin e pasurisė, vėrtet nuk ka njeri qė do tė vdesė pa e marrė hisen e tij tė rizkut, kėshtu qė, nėse i ngadalėsohet atij (rrizku), atėherė le tė ketė frikė dhe le ta kėrkojė atė mirė (me rrugė tė lejuara, pa teprim), merreni atė qė keni hallall dhe lini atė qė ėshtė haram" (shėnon Ibėn Maxhe dhe Hakimi e cilėson tė saktė)


15. Largimi nga gjėrat e dyshimta:

Kėtu ėshtė fjala pėr largimin nga punėt apo tregtia qė nuk ėshtė e sigurt se janė tė pastra nga haramet dhe ndalesat. Kėtu hyjnė edhe punėt qė njeriu i kryen fshehurazi dhe nuk do qė tė tjerėt ta shohin. Profeti (lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė) thotė: "Hallalli dhe harami janė tė qartė. Ndėrmjet tyre gjenden gjėra tė dyshimta, tė cilat nuk dihen nga shumica e njerėzve. Kush largohet nga gjėrat e dyshimta, e ka ruajtur nderin dhe fenė e tij. Ndėrsa, kush kryen gjėra tė dyshimta, ėshtė futur nė zonėn e haramit..." (shėnon Buhariu dhe Muslimi)

avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi