Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Hadithe...

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Nov 15, 2009 6:34 am

“Vėrtet e kam parė njė njeri duke u dėfryer nė Xhennet pėr shkak se kishte prerė njė dru i cili i pengonte nė rrugė duke kaluar muslimanėt.”
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Nov 15, 2009 6:34 am

“Kush merr abdest bukur e mirė, pastaj shkon nė namaz tė xhumasė, atje hesht dhe dėgjon (hutben), i falen mėkatet e bėra nė mes tė dy xhumave dhe tri ditė mė tepėr. Kush argėtohet nė xhami me rėrė (dhe gjėra tė tjera), e ka zhvlerėsuar dobinė e xhumasė.”
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Nov 15, 2009 6:35 am

“Kur njė rob musliman, apo njė besimtar merr abdest, kur e lanė fytyrėn, prej tij bien tė gjitha mėkatet e syve tė tij me tė cilėt ka shikuar, bashkė me ujin ose me pikėn e fundit tė ujit. Kur t'i lajė duart, i bien tė gjitha mėkatet e duarve me ujin ose me pikėn e fundit tė ujit, derisa tė dalė i pastėr nga mėkatet. Kur t'i lajė kėmbėt e tij, i bien tė gjitha mėkatet e kėmbėve bashkė me ujin ose me pikėn e fundit tė ujit, ashtu qė ai mbetet plotėsisht i pastėr prej mėkateve.”
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Nov 15, 2009 6:35 am

“Pesė namazet - prej njėrit deri te tjetri, namazi i xhumasė - prej njėrit deri te tjetri dhe prej njė ramazani gjer nė ramazanin tjetėr, janė pastrues tė mėkateve nė mes tyre - nėse ruheni prej mėkateve tė mėdha.”
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sat Dec 05, 2009 12:38 pm

Dyftyrėshat i ka sqaruar Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, nė fjalėn e tij: "Do jenė ndėr njerėzit mė tė poshtėr tek Allahu nė ditėn e gjykimit dyftyrėshat. Ai qė del para disa njerėzve me njė fytyrė kurse para tjerėve me njė fytyrė tjetėr"
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Wed Dec 16, 2009 9:53 am

Pejgamberi (s.a.v.s.) ka thėnė: "Disa njerėz do tė vijnė Ditėn e Gjykimit dhe imani i tyre do tė jetė i pashėm. Drita e tij do tė shndrit prej gjokseve tė tyre dhe prej duarve tė djathta tė tyre. Kėshtu qė do tu thuhet atyre, `Pėrgėzim pėr juve sot!"

Esselamu Alejkum dhe mirėsi pėr ju! Hyni nė atė (Xhenet) pėrherė! Kėshtu qė Engjėjt dhe Pejgamberėt do tua kenė lakmi pėr dashurin e Allahut ndaj tyre!

"Kėshtu qė sahabet pyetėn, `Kush janė ata, O i Dėrguari i Allahut?`

Muhamedi (s.a.v.s.) iu pėrgjigj: Ata nuk janė prej neve dhe ata nuk janė prej jush. Ju jeni shokėt e mijė, ata janė tė dashurit e mijė. Ata do tė vijnė pas jush dhe do ta gjejnė librin (Kuranin) tė lėnė anash dhe sunetin tė mbytur prej tyre (njerėzve). Kėshtu qė ata do ta kapin librin dhe sunetin dhe do ti ringjallin ato. Pra ata do ti lexojnė ato dhe do tua mėsojnė ato (Kuranin dhe Sunetin) njerėzve dhe ata do tė pėrjetojnė nė atė rrugė dėnim mė tė ashpėr dhe mė tė shėmtuar se sa ju (o sahab) qė keni pėrjetuar.

Nė tė vėrtet Imani i njėrit prej tyre ėshtė i barabartė me imanin e 40 prej jush. Njė shehid prej tyre ėshtė i barabartė me 40 shehid prej jush. Pėr arsye se ju keni gjetur ndihmues ndaj tė vėrtetės (Pejgamberin s.a.v.s.) dhe ata nuk do tė gjejnė ndihmues ndaj tė vėrtetės. Prandaj ata do tė rrethohen nga Sundimtarėt Tiran nė ēdo vend, dhe ata do tė jenė nė rrethinėn e Bejt ul-Magdisit (el-Kudsit).

Nusrah (fitorja) e Allahut do tė ju vijė atyre, dhe ata do ta kenė nderin e saj nė duart e tyre." Pastaj ai (s.a.v.s.) tha, O Allah! Dhuroju atyre Nusrah (fitore) dhe bėni ata prej shokėve tė mijė tė afėrt nė Xhenet. (Amin, Amin o i Dėrguar i Allahut)
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Wed Dec 16, 2009 9:54 am

Transmetohet nga Abdurr-Rrahman Ibni Semre radiAllahu anhu se ka thene:"Nje dite doli i Derguari i Allahut alejhi salatu ve selem,tek ne,derisa ne ishim duke ndejtur ne nje hije ne Medine.U ngrit para nesh e na tha:"Une pashe mbreme nje enderr te ēuditshme.E pashe nje njeri nga umeti im,te cilit i erdhi meleku i vdekjes qe tia merr shpirtin.Ne ate moment erdhi bamiresia e tij ndaj prinderve dhe e largoi melekun e vdekjes nga ai.E pashe nje njeri nga umeti im te cilit i ishte shtruar denimi i varrit.Ne ate moment erdhi abdesti i tij dhe e shpetoj nga ajo gjendje.E pashe nje njeri nga umeti im te cilin e kishin rrethuar shejtanet.Ne ate moment erdhi perkujtimi i tij ndaj Allahut dhe i perzuri shejtanet nga ai.E pashe nje njeri nga umeti im duke u ndezur nga etja.Sa here qe afrohej afer ndonje pusi,pengohej dhe debohej.Ne ate moment erdhi agjerimi i tij i Ramazanit dhe i dha te pijė e u ngop.E pashe nje njeri nga umeti im dhe i pashe pejgamberėt te ulur ne rrethe.Sa here qe ai afrohej afer ndonje rrethi te tyre debohej.Ne ate moment erdhi pastrimi i tij nga xhunubllaku,e kapi per dore dhe e uli ate afer meje.Pastaj e pashe nje njeri nga umeti im ,para te cilit kishte nje erresire,mbrapa tij kishte erresire,ne te majten e tij kishte erresire,ne te djathten e tij kishte erresire,mbi te kishte erresire dhe nėn te kishte erresire,kurse ai ishte i hutuar nga ato erresira.Ne ate moment erdhen Haxhi dhe Umreja e tij dhe e nxorren nga erresira ne drite.Po ashtu e pashe nje njeri nga umeti im,duke u mbrojtur me duart e tij nga flaka dhe xixat e zjarrit.Ne ate moment erdhi sadaka e tij dhe u be mburoje mes tij dhe zjarrit dhe ia mbuloj koken.E pash nje njeri nga umeti im,duke u folur besimtarėve,por ata nuk i flisnin.Ne ate moment erdhi lidhja e tij farefisnore e tha:O ju grup i muslimanėve,ai mbante lidhje te mira me farefisin e tij,pra folni me te.Atehere,i folen besimtarėt,ua zgjati doren atyre dhe ata ia zgjaten doren.E pashe nje njeri nga umeti im,te cilin e kishin rrethuar Zebanijet (melekėt e zjarrit).Ne ate moment erdhi urdherimi i tij ne vepra te mira dhe pengimi i tij nga veprat e keqija dhe e shpetuan nga duart e tyre dhe e futen tek melekėt e meshires.E pashe nje njeri nga umeti im te gjunjezuar dhe ne mes tij dhe Allahut te Madheruar,kishte nje pengese.Ne ate moment erdhi morali i tij i larte,e kapi per dore dhe e futi tek Allahu i Madheruar.E pashe nje njeri nga umeti im te cilit i vinte libri nga ana e majte.Ne ate moment erdhi frika e tij ndaj Allahut te Madheruar,e kapi librin e tij dha ia vendosi ne anen e djathte.E pashe nje njeri nga umeti im te cilit i kishte dalur peshoja e lehte.Ne ate moment erdhen femijet e tij te cilit i kishin vdekur te vegjel dhe dhe ia renduan peshojen.E pashe nje njeri nga umeti im,i cili qendronte ne buze te Xhehenemit.Ne ate moment erdhi shpresa e tij ne Allahun e Madheruar,e shpetoj nga aty dhe ai shkoi.E pashe nje njeri nga umeti im,i cili ishte hudhur ne zjarr.Ne ate moment erdhi loti i tij qe e kishte derdhur nga frika ndaj Allahut dhe e shpetoi nga aty.E pashe nje njeri nga umeti im duke qendruar ne uren e Siratit dhe dridhej sikurse dridhen deget e hurmes nga nje erė e forte.Ne ate moment erdhi mendimi i tij i mire per Allahun e Madheruar,e qetėsoi te dridhurit e tij dhe ai vazhdoi rrugen.E pashe nje njeri nga umeti im duke u zvarritur ne Sirat.Ndonjehere zvarritej, e ndonjehere mbetej i lidhur.Ne ate moment erdhi salavati i tij mbi mua,e ngriti ne kembe dhe e shpetoi.Dhe e pashe nje njeri nga umeti im,i cili kishte arritur te dyert e Xhenetit,por ato iu mbyllen.Ne ate moment erdhi deshmia e tij, La il-lahe il-lAllah se nuk ka te adhruruar tjeter me merite perpos Allahut,ia hapi dyert e Xhenetit dhe e futi ne te.
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Wed Dec 16, 2009 10:01 am

Na ka treguar Ahmed b. Salihu, kėtij Anbese, kėtij Junusi i cili transmeton nga Ibėn Shihabi, se Enesi ka thėnė:"Ebu Dherri r.a. tha se Pejgamberi [salallahu alejhi ue selam] kishte thėnė:

- Derisa ende isha nė Mekke, u hap tavani i shtėpisė sime. Mė erdhi Xhibrili, mė hapi gjoksin, pastaj e lau me ujė tė Zemzemit. Solli njė enė tė artė, tė mbushur me urtėsi dhe me besim, i futi nė gjoksin tim dhe e mbylli. Mė mori pėr dore dhe u ngritėm nė qiell. Kur arriti te qielli i botės, Xhibrili i tha rojtarit tė qiellit:Hape!

- Kush ėshtė? - pyeti (rojtari).
- Xhibrili - u pėrgjigj ai.
- A ėshtė dikush tjetėr me ty? - pyeti ai.
- Me mua ėshtė Muhammedi - tha ai (Xhibrili).
- A i ėshtė dėrguar pejgamberllėku? - pyeti ai.
- Po, hape - tha (Xhibrili).
Kur kaluam qiellin (mė tė afėrm), aty pamė njė njeri qė kishte njerėz tė tubuar nė anėn e djathtė dhe nė tė majtė. Kur shikonte kah e djathta, qeshej; kur shikonte kah e majta, qante.
- Mirė se erdhe, Pejgamber i mirė dhe djalė i mirė! - tha ai.
- Thashė: Kush ėshtė ky?
- Ky ėshtė Ademi - tha ai -, ky qė ėshtė nė anėn e djathtė, kurse nė anėn e majtė janė pasardhėsit e djemve tė tij. Ata qė janė nė anėn e djathtė, janė xhennetlinjtė; ata nė anėn e majtė, janė xhehennemlinjtė. Kur shikon nė anėn e djathtė, qeshet; kur shikon nė anėn e majtė, qan.
Pastaj Xhibrili udhėtoi me mua derisa arritėm te qielli i dytė. Rojtarit tė tij i tha: Hape.
Rojtari i qiellit i tha si nė herėn e parė dhe e hapi.
Enesi thotė se Eba Dherri ka pėrmendur se Pejgamberi [salallahu alejhi ue selam] nė qiej ka takuar Idrisin, Musain, Isain dhe Ibrahimin, por nuk mė ka saktėsuar se nė cilėt qiej i ka parė, pėrveē se pėrmendi se Ademin e kishte parė nė qiellin mė tė afėrm, kurse Ibrahimin nė qiellin e gjashtė. Enesi mė pastaj thotė:"Xhibrili, kur ka kaluar pranė Idrisit, Idrisi i ka thėnė:
- Mirė se erdhe pejgamberi i mirė dhe vėlla i mirė!
- Kush ėshtė ky? - pyeta.
- Ai ėshtė Idrisi - u pėrgjigj (Xhibrili).
Pastaj kalova pranė Musait, i cili tha:
- Mirė se erdhe pejgamberi i mirė dhe vėlla i mirė!
- Kush ėshtė ky! - pyeta.
- Ky ėshtė Musai - u pėrgjigj (Xhibrili).
Pastaj kalova pranė Isait, i cili tha:
- Mirė se erdhe pejgamberi i mirė dhe vėlla i mirė!
- Kush ėshtė ky? Pyeta.
- Ky ėshtė Isai - tha (Xhibrili).
Pastaj kalova pranė Ibrahimit, i cili tha:
- Mirė se erdhe pejgamber i mirė dhe vėlla i mirė!
- Kush ėshtė ky? - pyeta.
- Ky ėshtė Ibrahimi - u pėrgjigj (Xhibrili).

(Ibėn Shihabi) Thotė se e ka lajmėruar Ibėn Hazmi se Ibėn Abbasi dhe Ebu Hajj el-Ensari kanė thėnė se i Dėrguari i All-llahut ka thėnė:

"Pastaj udhėtova lart, derisa arrita nė njė rrafsh ku dėgjova krikėllimėn e Lapsit."

Ibėn Hazmi dhe Enes b. Maliku thonė se Pejgamberi [salallahu alejhi ue selam] ka thėnė:

"All-llahu mė detyroi tė fal pesėdhjetė namaze. U ktheva pėrsėri dhe, kur u takova me Musain, mė tha:
- Me ēka u detyruan pasardhėsit tu?
- U detyruan qė tė falin pesėdhjetė namaze - u pėrgjigja.
- Kthehu te Zoti yt - tha ai - sepse pasardhėsit tu kėtė nuk do tė mund ta kryejnė.
U ktheva, e luta Zotin, dhe e pakėsoi pėrgjysmė. U ktheva pėrsėri te Musai dhe i tregova pėr pakėsimin. Ai pėrsėri tha:
- Kthehu te Zoti yt! (Transmetuesi ka pėrmendur lutjen e dytė te All-llahu, si herėn e parė).
Ai pėrsėri e pakėsoi pėrgjysmė. Pėrsėri u ktheva te Musai, i tregova dhe ai pėrsėri tha:
- Kthehu pėrsėri te Zoti yt, sepse pasardhėsit tu nuk do tė mund ta kryejnė atė!
U ktheva pėrsėri te Zoti im dhe e luta, atėherė Ai tha:
- Pesė namazet do tė konsiderohen si pesėdhjetė. Fjala Ime nuk ndėrrohet!
U ktheva pėrsėri te Musai i cili mė tha:
- Kthehu edhe njėherė te Zoti yt!
- Mė vjen turp prej Zotit tim (qė ta lus qė ende ta pakėsojė), i thash unė. Mė pastaj vazhduam bashkė me Xhibrilin, derisa arritėm nė Sidretul-munteha, tė cilėn e kishin mbuluar ngjyra tė ndryshme. Aq tė shumėllojshme ishin, saqė nuk di se sa lloje ishin. Pas kėsaj, mė futėn (nė Xhennet), ku shikova kube me gurė tė ēmueshėm, kurse toka ishte nga misku."
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Wed Dec 16, 2009 10:02 am

“Ēdo mėngjes pėr ēdo nyje (tė trupit) tuaj ka sadaka. Ēdo tesbih - lavdėrim (tė shprehurit subhanall-llah) ėshtė sadaka; ēdo tahmid - falėnderim (tė shprehurit elhamdu li-l-lah) ėshtė sadaka; ēdo tekbir - madhėrim (tė shprehurit All-llahu ekber) ėshtė sadaka; urdhėresa pėr tė mirė ėshtė sadaka, ndalesa kundėr tė keqes ėshtė sadaka. Krejt kėtė e zėvendėsojnė dy rekate namaz nafile tė paraditės (duhā).”
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Wed Dec 16, 2009 10:03 am

Transmetohet nga Xhabir ibn Abdull-llahu r.a. se ai e ka dėgjuar tė Dėrguarin e All-llahut a.s. - tri ditė para se tė vdesė duke thėnė: “Le tė mos e gjejė vdekja asnjėrin prej jush, e tė mos ketė pėr All-llahun e Madhėruar mendim tė mirė (shpresė).”
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Wed Dec 16, 2009 10:03 am

Nga Ebu Seid el-Hudrij r.a. trans­me­tohet se Pej­gam­be­ri s.a.v.s. ka thėnė;
"Vėrtet xhen­net­litė do t'i shohin mbi vete banorėt e Gurefit siē i shikojnė yjet banorėt e tokės,ato yje tė shkėlqyeshme nga fundi i natės tė cilat dridhen nė horizontin prej lindjes deri nė perėndim.
Kjo ėshtė pėr shkak tė dallimeve nė gradat e Xhennetit dhe xhennetlitė".
Tė pranishmit thanė;
"O i Dėrguari i All-llahut,ato janė vendbanimet e pej­gam­berėve,a mund t'i arrijė tjetėr­kush?"
Ai ka thėnė;"Gjith­qysh!Pasha Atė nė sundimin e tė cilit ėshtė shpirti im,ata janė njerėzit tė cilėt besojnė nė All-lla­hun dhe tė cilėt janė tė bindur nė vėrte­tė­si­nė dhe sinqeritetin e pej­gam­berėve tė tyre".
(Muttefekun alejhi)
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Wed Dec 16, 2009 10:04 am

Nga Ebu Seid dhe nga Ebu Hurejrete r.a trans­me­tohet se i Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė;
"Kur banorėt e Xhennetit tė hyjnė nė Xhennet,njė thirrės do tė thirrė;
"Vėrtet ju ėshtė dhėnė jeta dhe mos vdisni kurrė.
Juve ju ėshtė dhėnė shėndeti dhe kurrė mos u sėmuni.
Juve ju ėshtė dhėnė rinia dhe ju kurrė nuk do tė plakeni.
Juve ju ėshtė dhėnė kėnaqėsia dhe ju kurrė nuk do tė arrini nė mjerim dhe tė keqe!"
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Wed Dec 16, 2009 10:05 am

“Pasi u zhvillua beteja nė Tebuk, i kaploi njerėzit uria, andaj (erdhėn te Lajmėtari dhe) thanė: “O i Dėrguari i All-llahut, a na lejon t'i therim devetė tona e tė ushqehemi me to dhe tė lyhemi (me yndyrėn e tyre pėr shkak tė vapės)? I Dėrguari i All-llahut a.s. u tha: “Bėjeni.” Pastaj erdhi Umeri r.a. dhe tha: “O i Dėrguari i All-llahut, nėse e bėn (lejon) kėtė, do tė na pakėsohen devetė (dhe do tė dobėsohemi), por bėrju thirrje qė ta grumbullojnė pjesėn e mbetur tė ushqimit, pastaj lute All-llahun qė ta begatojė, ndoshta All-llahu do ta bėjė atė tė begatshėm.” Atėherė i Dėrguari i All-llahut a.s. tha: “Ani, mirė” pastaj kėrkoi njė qilim lėkure (pėr shtruarjen e ushqimit) tė cilin e shtroi, pastaj kėrkoi qė t'ia sjellin ushqimet e tyre qė u kanė mbetur. Kėshtu njė njeri solli njė grusht bukė misri, njė tjetėr solli njė grusht hurma, kurse njė tjetėr grimca (tė bukės) dhe kur tė gjitha kėto i tubuan nė shtrojen e lėkurės, e gjithė kjo ishte sasi e vogėl ushqimi. Atėherė i Dėrguari i All-llahut s.a.v.s bėri njė lutje (dua) pėr bereqet, e pastaj tha: “Merrni ushqim nė enėt tuaja.” Dhe (njerėzit) morėn ushqim nė enėt e tyre ashtu qė nuk lanė asnjė enė qė gjendej nė tenda pa e mbushur me ushqim. Hėngrėn derisa u ngopėn - dhe nė fund prap mbeti ushqim. Atėherė i Dėrguari i All-llahut a.s. tha: “Dėshmoj se nuk ka hyjni tjetėr pėrveē All-llahut dhe se unė jam i dėrguar i All-llahut. Nuk e takon All-llahu asnjė rob qė i vjen me kėto dyja (me shehadet), duke mos pasur kurrfarė dyshimi, e tė jetė i penguar nga Xhenneti.”
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Wed Dec 16, 2009 10:05 am

“vėrtet All-llahu nuk shikon nė trupat tuaj as nė fizionomitė tuaja, por shikon nė zemrat tuaja.”
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Wed Dec 16, 2009 10:05 am

“namazi i njeriut nė xhemat ėshtė mė i vlefshėm se namazi i tij nė shtėpinė e tij apo diku tjetėr pėr njėzet e disa shkallė. Kush merr abdest, nė formėn mė tė mirė, pastaj shkon nė xhami me tė vetmin qėllim qė ta falė namazin nė xhemat, duke mos i interesuar asgjė tjetėr, pėr ēdo hap tė tij i shtohet nga njė gradė dhe i shlyhet nga njė mėkat derisa tė hyjė nė xhami, e kur tė hyjė nė xhami, atėherė nė namaz ėshtė aq sa i ka marrė kohėn namazi (nė xhami). Secilin prej jush e bekojnė engjėjt, derisa tė gjendet nė vendin ku ėshtė falė namazi, ata thonė: “O Zot, mėshiroje! O Zot, fale! O Zot, pranoja pendimin.” Engjėjt veprojnė kėshtu pėrderisa njeriu tė mos fillojė t'u pengojė tė tjerėve, apo ta prish abdestin nė xhami.”
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Mon Dec 21, 2009 7:19 am

Resulullahu (salAllahu alejhi ve selem) thotė:

“Lutja mė e mirė ėshtė lutja qė bėhet nė ditėn e Arafatit dhe lutja mė e mirė qė e kam thėnė unė dhe Profetėt para meje ėshtė: La ilahe il Allahu uahdehu la sherike leh, lehul mulku ue lehul hamdu ue hue ala kuli shejin kadir.”
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Mon Dec 21, 2009 7:20 am

Nga Ebu Hurejre r.a. transmetohet se Pejgamberi s.a.v.s. ka thėnė:

"Keni kujdes atė qė po ua lė; ata qė kanė qenė para jush janė shkatėrruar pėr shkak tė pyetjeve tė shumta dhe kundėrshtimeve tė tyre me Pejgamberėt e tyre. Kur t'ju ndaloj prej diqkasė, largohuni prej saj, ndėrsa kur t'ju urdhėroj pėr diqka, atė pėrmbusheni sa tė keni mundėsi."

avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Mon Dec 21, 2009 7:20 am

Nga Enesi r.a. pėrcillet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė:

“Assesi askush prej jush mos ta dėshirojė vdekjen e vet pėr shkak se e ka goditur ndonjė e keqe. E nėse ėshtė i detyruar, atėherė le tė thotė: O Zoti im, mė le tė jetoj pėrderisa jeta tė jetė pėr mua mė e dobishme, kurse mė vdis nėse vdekja ėshtė pėr mua mė e dobishme”.
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Mon Dec 21, 2009 7:20 am

Nga Ebu Hurejre r.a. transmetohet se i Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė:

"Beni Israilėt udhėheqeshin nga Pej*gam*berėt, posa vdiste njė Pej*gam*ber, menjėherė vi*nte nė vend tė tij tjetėri. Pas meje nuk ka Pej*gam*ber tjetėr. Por, do tė ketė hulefa (pasardhės) tė shumtė". Shokėt i thanė: "O i Dėrguar i All-llahut ēka na urdhėron? I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. u pėrgjigjė: "Pėrmbusheni urdhėrin e njėrit pas tjetėrit pastaj zbatoni tė drejtat e tyre. Luteni All-llahun pėr halifen tuaj. Vėrtet All-llahu do t'i pyesė pėr tė gjitha ato gjėra pėr tė cilat kanė qenė mbikėqyrės
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Mon Dec 21, 2009 7:21 am

Nga Ebu Hurejre, radijAll-llahu anhu, trasmetohet se ka thene:Resulull-llahu, sal-lAll-llahu alejhi ue sel-lem, ka thene:

" Ne ēdo nyje te njeriut ka sadake ēdo dite ne te cilen lind dielli; te pajtosh dy vete eshte sadake, te ndihmosh njeriun te hype ne kafshen e tij qe ta barte ose ta ngrite ne te furnizimin ( barren ) e tij eshte sadake. Fjala e mire eshte sadake. Cdo hap qe shpie kah namazi eshte sadake. Te shmangesh nga rruga pengesen eshte sadake.''
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Mon Dec 21, 2009 7:21 am

Transmetohet nga Ebu Hurejra r.a. se i Dėrguari All-llahut s.a.v.s. ka thėnė:

"Sikur njė lum tė rrjedh para derės sė ndonjėrit prej jush, dhe tė pastrohet nė tė ēdo ditė nga pesė herė, a do t'i ngelė ndonjė njollė atij? Thanė: Nuk i ngelė asnjė njollė atij. Tha: Kėshtu ėshtė shembulli i pesė kohėve tė namazit, i pastron Allahu me to mėkatet."

avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Jan 24, 2010 1:33 pm

Transmetohet nga Ebu Hurejra r.a se Pjegamberi sal-all-llahu alejhi ve selem ka thėnė: “Sikur ta urdhėroja dikė pėr t’i bėrė sexhde dikujt tjetėr (pėrvec Allahut), do ta urdhėroja gruan pėr t’i bėrė sexhde burrit tė saj.” (Transmeton Tirmidhiu dhe thotė: Hadithi hasen sahih)
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Jan 24, 2010 1:33 pm

Transemtohet nga Ebu Hurejra r.a se i Dėrguari i Allahut sal-all-llahu alejhi ve selem ka thėnė: “Kur burri e thėrret gruan e tij nė shtrat, e ajo kėtė e refuzon dhe nėse fle burri dhe kalon natėn i hidhėruar me tė, engjėjt do ta mallkojnė (atė grua) deri nė mėngjes.” (Mettefekun alejhi)
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Jan 24, 2010 1:34 pm

Transmetohet nga Ebu Hurejra r.s. se I Dėrguari I Allahut alejhi selam ka thėnė: “Me tre Allahu nuk do tė flas nė ditėn e gjykimit, nuk do t’ua falė e as nuk do t’I mbrojė me rahmetin e Tij. Pėr ta ėshtė caktuar denim I rendė e I dhembshėm. Ata janė: plaku qė bėn zina, sunduesi qė gėnjen dhe I varfėri qė ėshtė mendjemadh.” (Transmeton Muslimi)

avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Jan 24, 2010 1:38 pm

Nga Ibni Mes’udi pėrcillet se Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: “O Zoti im, unė tė lutem Ty pėr udhėzim (pėrulje), pėr devotshmėri, pėr ndershmėri dhe pėr pavarėsi (nga njerėzit).” (Transmeton Muslimi)
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Jan 24, 2010 1:39 pm

Ebu Hurejra r.a. thotė se e ka dėgjuar tė Dėrguarin e Allahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, duke thėnė: “ Pasha Allahun, unė i drejtohem me teube dhe istigfar Allahut pėr mėshirė dhe falje mė tepėr se shtatėdhjetė herė nė ditė.” (Transmeton Buhariu)
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga NoOrA prej Sun Jan 24, 2010 1:39 pm

Nga Ebu Hurejra r.a transmetohet se i Dėrguari i Allahut alejhi selam ka thėnė: “Kush niset nė rrugė qė tė kėrkojė dituri, Allahu do t’ia lehtėsojė rrugėn pėr nė xhennet.” (Transmeton Muslimi)
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hadithe...

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi