Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Njė tregim i mrekullushėm ,,,

Shko poshtė

Njė tregim i mrekullushėm ,,,

Mesazh nga NoOrA prej Sun Oct 11, 2009 6:22 am

Ishte njė njeri, qė kishte qenė armik i Islamit .Kishte tri pyetje tė shkėlqyera qė nuk kishte njėri qė t’i pėrgjigjej. Asnjė dijetar islam nė Bagdad nuk mundej qė t’i pėrgjigjej kėtyre tri pyetjeve....kėshtu qė qeshte me islamin nė publik .Vazhdimisht tallej me islamin dhe besimtarėt.
Njė ditė njė djalosh i vogėl nė moshėn 10 vjeēare , kaloi aty pari dhe dėgjoi kėtė njeri duke i bėrtitur besimtarėve nė rrugė. U kėrkonte sfidė njerėzve nė mėnyrė tė hapur pėr t’iu pėrgjigjur kėtyre tri pyetjeve. Djaloshi qėndronte i qetė dhe shikonte .Pastaj vendosi qė tė sfidojė atė njeri . Doli pėrpara tij dhe i tha: "Unė do tė pranoj sfidėn tėnde"
Njeriu qeshi me djaloshin dhe tallej edhe me shumė me besimtarėt duke iu thėnė "Njė djalosh, dhjetė vjeēar tė mė kundėrvihet."
A ėshtė kjo e tėra qė keni pėr tė ofruar. Por djaloshi kėmbėngulės pėrsėriti positėn e tij. Ai do tė sfidoj atė njeri me ndihmėn e Allahut dhe udhėzimin e Tij, ai do ta pėrfundoj kėtė. Njeriu mė nė fund pranoi. I tėrė qyteti u mbledh rreth njė kodre tė vogė,l ku zakonisht tė gjitha lajmėrimet u bėnin. Burri u ngjit nė majė tė kodrės dhe me njė zė tė lartė bėri pyetjen e tij tė parė .
"Ēfarė ėshtė duke bėrė Zoti yt tash?"
Djaloshi i vogėl u mendua pėr njė kohė dhe i kėrkoi burrit qė tė zbres poshtė nga kodra, kėshtu qė tė lejoj atė tė ngjitet atje lartė pėr t'iu pėrgjigjur pyetjes.
Njeriu tha : "Ēka ? Dėshiron qė unė tė zbres poshtė?"
Djaloshi i tha : "Po ,mė duhet qė tė pėrgjigjem ,apo..?"
Njeriu zbriti nga lartė dhe djaloshi 10 vjeēar me kėmbėt e tij tė vogla u ngjit nė kodėr .
Pėrgjigjja e djaloshit ishte " Oh Allah Fuqiplotė! Ti do te jesh dėshmitari im para tė gjithė kėtyre njerėzve .Ti ke dėshiruar qė pabesimtari tė bij nė njė shkallė tė ulėt, kurse besimtari tė ngritet nė njė shkallė tė lartė!"
Turma e njerėzve bėrtitėn me tė madhe "Tekbir " ...
"Allahu -Ekber !!!"
Njeriu ishte i turpėruar ,por me guxim bėri pyetjen e tij tė dytė "Ēfarė ka ekzistuar para Zotit tėnd ?"
Djaloshi i vogėl mendoi dhe mendoi.
Pastaj kėrkoi nga njeriu qė tė numėroj prapa ."Tė numėroj nga dhjetė prapa ."
Njeriu filloj tė numėrojė..."10,9,8,7,6,5,4,3,2,1,0"
Djaloshi pyeti ,"Ēfarė vije para 0 ?"
Njeriu :"Nuk e di ..... asgjė ."
Djaloshi :"Pikėrisht. Asgjė nuk ka qenė para Allahut, Ai ėshtė i Pėrjetshėm dhe absolut."
Turma e njerėzve bėrtiten pėrsėri me tė madhe .."Tėkbir!"...Allahu - Ekber!!!!"
Njeriu plotėsisht i pashpresė ,bėri pyetjen e tij tė fundit .
"Nė cilin drejtim gjendet Allahu yt "
Djaloshi mendoi dhe mendoi .
Pastaj kėrkoi njė qiri. Qiriun ia sollėn. Djaloshi i bekuar ia ofroi njeriut dhe kėrkoi nga ai qė ta ndez .
Njeriu bėri ashtu dhe pyeti "Ēka do tė thotė e gjithė kjo ? "
Djaloshi pyeti: " Nė cilin drejtim flaka e qiriut po lėviz "
Njeriu u pėrgjigj: "Po lėviz nė tė gjitha drejtimet."
Djaloshi :" I je pėrgjigjur pyetjes tėnde .Drita e Allahut lėviz nė tė gjitha drejtimet .Ai ėshtė kudo .Nuk ka vend ku nuk mundet tė gjendet."
Turma e njerėzve bėrtiti pėrsėri ..."Tekbir!"..." Allahu - Ekber!!!"
Njeriu ishte aq shumė i prekur nga dituria dhe natyra shpirtrore e djaloshit, sa qė pranoi Islamin dhe u bė student i djaloshit tė ri Kėshtu edhe pėrfundoj diskutimi .
Kush ishte djaloshi i ri ?
Djaloshi i ri ishte njėri nga udhėheqėsit dhe njėri nga djetarėt e mėdhenj, Imam Abu Hanifa (Allahu e mėshiroftė).


avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi