Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Tė qarit para Allahut!

Shko poshtė

Tė qarit para Allahut!

Mesazh nga NoOrA prej Sat Oct 17, 2009 2:47 am


Janė lot qė biejnė sa herė qė mendojm sa shumė na ka dhėnė Allahu i Plotfuqishėm dhe sa shumė ne nuk i bindemi Atij.


Kur ishte hera e fundit qė keni qarė? Jo thjesht disa pika uji tė kripura nga sytė tuaj, as disa lot qė rrėshqesin pa kontrolluar kur shihni nje ngjarje tragjike.Po flas pėr lotėt e nxehtė qė vijnė nga zemra; lot qė bėjnė shenjė nė faqe sepse kripėsira e tyre e ka lėnduar lėkurėn tuaj?
Kur ishte hera e fundit qė keni qarė si fėmi?
Janė lot qė biejnė sa herė qė mendojm sa shumė na ka dhėnė Allahu i Plotfuqishėm dhe sa shumė ne nuk i bindemi Atij. Edhe pėrse ne kurrė nuk mund t'I japim falenderimet e mjaftueshme Allahut fuqiplotė pėr tė falenderuar mirsitė e panumėrta qė n'a ka dhėnė, ne vazhdojmė tė kalojmė kufinjt dhe limitet qė Ai ka vėnė pėr ne dhe kryejmė mėkate, tė vogla dhe tė mėdha. Kemi tendencėn pėr tė folur prapa krahėve, pėr tė lėnduar tjetrin, nuk luftojmė pėr tė vėrtetėn, trajtojmė familjen keq, gėnjejmė, mashtrojmė, ose bėjmė vepra tė mira pėr tė rėnė nė sy.

Njė besimtar I vėrtetė qė frikėsohet, qė e do Allahun Fuqi plotė, nuk mundet tė mos qaj pėrpara Zotit tė tijė, Mėshiruesit dhe Atij qė di cdo gjė.Profeti ( paqja dhe mėshira e Zotit qoftė mbi tė) transmetohet se ka thėnė:
"Dy (llojet e) sytė nuk do tė preken nga zjarri, njė sy qė qau nga frika e All-llahut dhe njė sy qė kaloi natėn nė ruajtjen nė rrugėn e All-llahut. " (Et-Tirmidhi)"

Muajin e bekuar tė Ramazanit, veēanėrisht dhjetė ditėt e fundit tė tij, paraqet njė mundėsi tė vėrtetė pėr besimtarėt pėr t'iu afruar All-llahut tė Gjithfuqishėm dhetė qash nga frika dhe dashuriaper Tė.

Ajshja (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė)transmeton se me fillimin e 10 ditėve tė fundit tė Ramazanit Pejgamberi (paqja dhe bekimi qofshin mbi tė) ka pas shtrėnguar rripin e tij ne bel (dmth arabėt bėjė diēka pėr tė treguar punėn e vėshtirė) , falej gjithė natėn, dhe zgjonte familjen e tij pėr namaz nate. (Buhariu dhe Muslimi) .Vetėm afrimi me All-llahun e Plotfuqishėm me zemėr tė sinqerte dhe tė lutur pėr mėshirėn dhe faljen e Tij mund tė na sjellė mė pranė Tij.

Nga mėshira e tij e pakufizuar , Allahu u Plotfuqishėm, na jep njė celės pėr zgjidhjen e cdo problem, pėr tė na lehtėsuar vėshtersinė. Pavarshisht nga kjo ne sėrisht vazhdojmė nė mosbindjen tonė ndaj Tij, dhe e marrim mėshirėn e Tij pa dhėnė asgje.`Abdullah ibn` Omer (Allahu qoftė i kėnaqur me to) ėshtė transmetuar tė ketė thėnė se ai do tė preferonte tė derdhte dy pika loti pėr hir tė Allahut sesa tė japi njė mijė dinar pėr sadaka( bamirsi).
Sytė e pėrlotur tė njė besimtari tė fortė:
Shembulli mė I treguar nga I njė burri tė cilėt fare pak njerėz mund tė besonin qė aim und tė qaj nga frika pėr Allahun (xh.sh) ėshtė Omer ibn el-Hatab (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė). Omeri ishte I njohur pėr fuqinė e tij, si njė njeri I patrembur, dhe pavarsisht nga kjo ėshtė treguar nga Isa ibn Abdullah se ai kishte dy vija tė zeza nė fytyrėn e tij , si rezultat I lotėve tė tij tė vazhdueshme.

Omeri (r.a) kishte frike ndaj Allahut(xh.sh) kaq tė vazhdueshme saqė njė ditė tha: " nėse dikush mė njofton nga qielli se tė gjithė do tė hyjnė nė Xhenet pėrvec njė personi, do friksohem se mos jem unė ai person." Kėshtu, i forti `Omeri r.a u frikėsohen nga Zoti i tij dhe dėnimi i Tij deri nė atė pikė sa qante.

Ebu Bekėr (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) ishte gjithashtu njė shembull i madh pėr kėtė. Ai ishte i njohur thjesht pėr tė qarė nga frika prej All-llahut Gjithfuqishėm

Kėto njerėz ishin tė prirur t'I shėrbenin qenieve njerzore gjat ditės dhe I luteshin All-llahut gjat natės nė mėyrė qė tė ruanin veten dhe njėrzimin nga denimi I All-llahut.

Le tė mendojmė pėr realitetin qė na pret nė ahiret dhe tė lusin All-llahut tė plotfuqishėm falė mėkatet tona dhe zbutur zemrat tona. Ne kemi nevojė pėr tė menduar dhe pėr tė qarė mė shumė se `Omeri dhe Ebu Bekėr kanė patur "
Njerėzit janė nė trazira, dhe vetėm lidhja e sinqertė me Allahun kėrkimi I faljes sė Tij, mėshirės sė Tij, mund tė na ofrojė mė shumė tek Ai, dhe na vendos njė ndjenjė qetėsie dhe butėsie nė zemrat tona.

avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi