Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Si tė flejė... ai qė e din se i Dashuri i tij nuk fle?!!!

Shko poshtė

Si tė flejė... ai qė e din se i Dashuri i tij nuk fle?!!!

Mesazh nga NoOrA prej Mon Oct 26, 2009 6:01 am

U zgjua njėri prej besimtarėve njė ditė, nė orėt e vona tė natės, afėr kohės sė sabahut dhe e gjeti bashkėshorten e tij duke bėrė tehexhud, duke u falur, duke bėrė dua me sy tė pėrlotur.
Bashkėshorti i saj u ēudit me tė, si ai burrė e fle ndėrsa ajo duke bėrė ibadet.
I tha asaj: “A nuk po fle, ēfarė tė ka lėnė pa fjetur deri tani?” Bashkėshortja besimtare u pėrgjigj me frikė-respekt: “E si tė flejė... ai qė e din se i Dashuri i tij nuk fle?!!!

Shumė prej muslimanėve nė kėtė kohė nuk po e falin namazin e sabahut, sikur ai ka rėnė nga lista e tyre, e falin atė pasi qė ka kaluar koha e tij pėr disa orė, dhe pėrkundrazi disa e falin atė pak para namazit tė drekės e disa tė tjerė nuk e falin fare atė.

A e duan me tė vėrtetė Allahun ata tė cilėt dembelosen pėr faljen e namazit tė sabahut? A me tė vėrtetė e madhėrojnė Atė dhe e duan takimin me Tė?!!!

Tė imagjinojmė se njė njeri prej milionerėve i ofron punė njė punėtori nė firmėn e tij, e kėtij punėtori i duhet qė tė shkojė pėr ēdo ditė nė orėn pesė e gjysmė tė mėngjesit tek shtėpia e drejtorit pėr ta zgjuar atė e mė pas tė largohet (kjo merr kohė dhjetė minuta), e pėr kėtė drejtori do t’i paguajė njėmijė dollarė pėr ēdo ditė. Kjo ofertė do tė jetė e vazhdueshme pėrderisa punėtori tė vazhdojė nė zgjimin e kėtij tė pasuri dhe anulohet pėrfundimisht dhe i kėrkohet punėtorit qė t’i kthejė tė gjithė tė hollat tė cilat i ka marrė nėse e braktisė zgjimin e drejtorit pėr ēdo ditė pa ndonjė arsye.

Nėse je nė vend tė tij, a do t’i telefonosh drejtorit tėnd? A nuk do tė jesh e kujdesshme qė ta zgjosh atė pėr ēdo ditė pėr shkak tė njėmijė dollarėve?

A nuk do tė mundohesh me tė gjitha mundėsitė e tua pėr t’u arsyetuar nėse tė kalon njė ditė pa e zgjuar drejtorin tėnd? Allahu ėshtė shembulli mė i pėrkryer. Allahu ėshtė furnizues, Ai ėshtė i Cili tė ka begatuar me ēdo gjė, tė mirat e Tij mbi ty i tejkalojnė miliona e miliona dollarė pėr ēdo ditė. I Lartėsuari thotė:
“Edhe nėse pėrpiqeni t’i numėroni tė mirat e Allahut, nuk do tė mund tė arrini t’i pėrkufizoni (nė numėr)” (Ibrahim: 34)

A nuk e meriton Allahu, i Cili ėshtė Mėshirues e Bujar, qė ti tė zgjohesh pėr Tė pėr ēdo ditė nė kohė tė sabahut pėr ta falėnderuar pėr pesė ose dhjetė minuta pėr tė mirat e shumta?

Shpėrblimi i namazit tė sabahut:

Dy rekatet sunet tė cilat janė para namazit farz tė sabahut janė ndėr punėt mė tė dashura te i dėrguari i Allahut, paqja dhe shpėtimet e Zotit qofshin mbi tė, pėr tė cilat ai thotė: “Dy rekatet e fexhrit janė mė tė mira sė dynjaja dhe ē’ka ka nė tė”, ndėrsa nė transmetimin e Muslimit: “Janė mė tė dashura pėr mua se e gjithė dynjaja”.

Pra, nėse e gjithė dynjaja me atė qė ėshtė nė tė nuk kushton nė sytė e tė dėrguarit tė Allahut, paqja dhe shpėtimi i Zotit qofshin mbi tė, asgjė para dy rekateve tė sabahut e si do tė jetė vlera e namazit tė sabahut (farzit)?
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi