Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Shembuj tė bamirėsisė ndaj prindėrve

Shko poshtė

Shembuj tė bamirėsisė ndaj prindėrve

Mesazh nga NoOrA prej Wed Jan 20, 2010 7:04 am


1.Transmetohet nga Aishja radijallahu anha, se ka thėnė:"Ka thėnė Pejgamberi i Allahut salallahu alejhi ve selem:"Hyra nė Xhennet dhe nė tė dėgjova lexim tė Kuranit.Pyeta:Kush ėshtė ky?Mė thanė:Harithe ibn Numan".Tha:"Kjo ėshtė bamirėsi, kjo ėshtė bamirėsi".(Transmeton Ahmedi dhe Hakimi Men Fatehu birru validejhi fq.19).
Ai (Harithe ibn Numan)radijallahu anhu, kishte zakon ta bubisė kokėn e nėnės sė tij dhe ta ushqejė me dorėn e tij.

2.Muhamed ibn Munkedir e vinte fytyrėn e tij nė tokė mandej i thonte nėnės sė tij:"Nėna ime!Vėre kėmbėn tėnde mbi te (kokė)".(Men Fatehu birru validejhi fq.27,28).

3.Kur Ebu Hurejre radijallahu anhu dilte nga shtėpia, i vishte rrobat, mandej qėndronte nė derė tė nėnės sė tij dhe i thoshte:"Eselamu alejki ve rahmetullahi ve berekatuhu, oj nėnė (paqja dhe mėshira e Allahut qoftė mbi ty!)Edhe ajo i pėrgjigjej me tė njėjtat fjalė.
Pastaj i thonte:"Allahu tė shpėrbleftė me ēdo tė mirė qė je kujdesur pėr mua kur isha i vogėl".Dhe pastaj ajo i thotė:"Edhe ty o djali im, Allahu tė shpėrbleftė me ēdo tė mirė qė sillesh mirė me mua nė pleqėri".Mandej shkonte dhe kur kthehej ia thonte tė njėjtat fjalė.

Redaktoi Fitim Ismaili st.3 RP.
Libri mbi zullumqarėt
Sad Jusuf Mahmud ebu Aziz
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi